Порядок самостійного виправлення помилок, що містяться у раніше поданій платником податку податковій декларації, визначено ст. 50 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI, зі змінами та доповненнями (далі — ПКУ).
Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 ПКУ) платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов’язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Платник податків має право не подавати такого розрахунку, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки було самостійно виявлено.
Платник податків, який самостійно виявляє факт заниження податкового зобов’язання минулих податкових періодів, зобов’язаний, за винятком випадків, установлених п. 50.2 ст. 50 ПКУ:
або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі 3% від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку;
або відобразити суму недоплати у складі податкової декларації з цього податку, що подається за податковий період, наступний за періодом, у якому виявлено факт заниження податкового зобов’язання, збільшену на суму штрафу у розмірі 5% від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов’язання з цього податку.
Форму Податкової декларації з податку на прибуток підприємства (далі — податкова декларація) затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.09.2011 р. №1213 (далі — Наказ №1213).
До визначення нових форм декларацій (розрахунків), які набирають чинності для складання звітності з податкового періоду, що настає за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення, є чинними форми декларацій (розрахунків), чинні до такого визначення (абз. 2 п. 46.6 ст. 46 ПКУ).
У зв’язку з цим платники податку починаючи зі звітного (податкового) періоду — I квартал 2012 року, подають до органів ДПС податкову декларацію за формою, затвердженою Наказом №1213.
Враховуючи викладене, починаючи з 01.04.2012 р. при виправленні самостійно виявлених помилок, що містяться у раніше поданих податкових деклараціях, у тому числі і за звітні (податкові) періоди до 01.04.2011 р., використовується податкова декларація за формою, затвердженою Наказом №1213.
Податкова декларація може подаватися платником податку як звітна, так і уточнююча (відповідні відмітки робляться в рядку 1 заголовної частини декларації).
При цьому якщо податкова декларація подається як уточнююча, то у рядку 2 її заголовної частини зазначається звітний (податковий) період, за який проводиться уточнення.
Якщо виправлення помилок здійснюється у звітній (звітній новій) податковій декларації за податковий період, наступний за періодом, у якому виявлено помилки, то в додатку ВП до податкової декларації платник податку відображає правильні показники за податковий період, який уточнюється, та порівнюючи їх з відповідними рядками податкової декларації, що уточнюється, визначає суму збільшення (зменшення) податкового зобов’язання з податку на прибуток, суму пені та штрафу.
Сума збільшення (зменшення) податкового зобов’язання, пені та штрафу із додатка ВП переноситься до частини «Самостійне виправлення помилок» (рядки 23 — 27) податкової декларації.
Якщо виправлення проводиться в уточнюючій податковій декларації, додаток ВП до податкової декларації не заповнюється, а правильні значення доходів, витрат, об’єкта обкладення податком на прибуток зазначаються в такій податковій декларації.
На підставі порівняння податкового зобов’язання такої податкової декларації та податкової декларації, що уточнюється, визначається сума збільшення (зменшення) податкового зобов’язання, пені та штрафу, які відображаються у частині «Самостійне виправлення помилок» (рядки 23 — 27).
У разі проведення виправлення помилок за звітні (податкові) періоди до 01.04.2011 р., при визначенні значень рядків 23 та 26 податкової декларації проводиться порівняння суми виправленого (вірного) податкового зобов’язання та суми податкового зобов’язання звітного періоду, при розрахунку якого виявлено помилку (рядок 14 декларації з податку на прибуток підприємства, форму якої затверджено наказом ДПАУ від 29.03.2003 р. №143).
Разом із податковою декларацією платник податку повинен надати до податкового органу пояснення проведених виправлень. У податковій декларації за звітний податковий період, наступний за періодом, за який було здійснено виправлення, відображаються показники з урахуванням проведених виправлень.