• Посилання скопійовано

Відмова у прийнятті збиткової декларації

Сьогодні на практиці нерідко виникають випадки, коли посадові особи податкової служби відмовляють добросовісному платникові податків у прийнятті декларації, складеної відповідно до вимог ПКУ, внаслідок задекларованих збитків з податку на прибуток.

Такі дії податкової служби є незаконними, бо суперечать нормам п. 49.8,49.10 ст. 49 ПКУ, що зобов'язують податковий орган прийняти декларацію та встановлюють заборону на відмову в її прийнятті. Цілеспрямоване порушення зазначених розпоряджень та чинення фіскального тиску на платників податків, найімовірніше, зумовлене необхідністю виконання податковими органами національного плану поповнення державного бюджету країни.

Офіційна позиція ДПС України з цієї проблеми викладена у листі від 16.03.2012 р. №7470/7/15-1217 «Про недопущення перевищення повноважень». У цьому листі податкова служба акцентує увагу на тому, що відповідно до норм ПКУ єдиною підставою для відмови у прийнятті декларації податковими органами є відсутність обов'язкових реквізитів у такій декларації, зазначених у п. 48.3, 48.4 ст. 48 ПКУ.

Крім того, ДПС забороняє посадовим особам податкових служб при прийнятті декларації вимагати від платників податків зменшення або скасування від′ємного значення об'єкта оподаткування, сум бюджетного відшкодування, збільшення податкових зобов'язань та інших показників податкової декларації. Також головний податковий орган України звертає увагу на те, що декларування від′ємного значення об'єкта оподаткування не може бути підставою для відмови у прийнятті податковими органами декларації з податку на прибуток.

Таким чином, позиція ДПС України, донесена до платників податків та посадових осіб податкових органів з метою «недопущення формування негативної громадської думки щодо упередженого ставлення з боку ДПС України до підприємств, які декларують збиткову діяльність», хоча і відповідає нормам чинного законодавства, насправді залишається вельми декларативною. Про це свідчать численні судові спори платників податків із податковими органами про оскарження відмови у прийнятті збиткової декларації, які не завжди закінчуються перемогою підприємств. У зв'язку з цим Вищий адміністративний суд України в інформаційному листі від 15.06.2012 р. №1503/12/13-12 звернув увага суддів на імперативний характер норми п. 49.8 ст. 49 ПКУ, що встановлює обов'язок податкового органу в прийняти декларацію.

Крім того, ВАСУ наголосив, що посадові особи податкових служб при прийнятті декларації зобов'язані перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених 48.4 ст. 48 ПКУ, при цьому інші показники, зазначені в декларації, до її прийняття не підлягають перевірці!!!

ВИВІД:

При поданні збиткових декларацій до органів ДПС платникам податків слід мати в арсеналі всі вищезгадані аргументи, бути наполегливими та не піддаватися на провокації посадових осіб податкових органів, бо неправомірна відмова у прийнятті декларації є перевищенням посадових повноважень, за яку передбачено кримінальну відповідальність.

Джерело: ЛІГА:ЗАКОН

Рубрика: Облік та звітність/Звітність

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Звітність»