• Посилання скопійовано

Групи юросіб та їх консолідована фінзвітність: ці та інші зміни до Закону про бухоблік

У серпні до Закону про бухоблік внесли чергові зміни. Найцікавішими вони будуть для материнських та дочірніх компаній. Але і про решту юросіб законодавці не забули

Групи юросіб та їх консолідована фінзвітність: ці та інші зміни до Закону про бухоблік

Нагадаємо, що 10 серпня набрали чинності зміни до Закону про бухоблік, внесені Законом №2435

Змін досить багато, але розглянемо ми зараз лише найцікавіші. 

При цьому зауважимо, що КМУ доручено протягом 6 місяців привести у відповідність до цих змін власну нормативку, а також простежити, щоби це зробили й інші міністерства.

Тож протягом  наступних півроку у нас ще буде нагода згадати про цей Закон.

 

Групи юросіб

У  Законі про бухоблік з’явилося нове визначення вже знайомого на практиці випадку. 

Група - це група юридичних осіб, що складається з підприємства, яке контролює інші підприємства (материнське підприємство), та всіх підприємств, які ним контролюються (дочірніх підприємств).

А там, де є такий контроль, є і консолідована фінзвітність. І от до статті 12 Закону, який прописував правила цього типу звітності, теж внесли зміни.

Підприємства, які контролюють інші підприємства (материнські підприємства), крім фінансових звітів про власні господарські операції, складають та подають консолідовану фінансову звітність групи відповідно до НП(С)БО або міжнародних стандартів.

Для цілей цього Закону групи поділяються на малі, середні або великі.

Малими групами вважаються групи, показники річної консолідованої фінансової звітності яких на дату складання річної консолідованої фінансової звітності відповідають щонайменше двом із таких критеріїв:

  • балансова вартість активів - до 4 мільйонів євро включно;
  • чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) - до 8 мільйонів євро включно;
  • середня кількість працівників - до 50 осіб включно.

Середніми групами вважаються групи, які не відповідають критеріям для малих груп та показники річної консолідованої фінансової звітності яких на дату складання річної консолідованої фінансової звітності відповідають щонайменше двом із таких критеріїв:

  • балансова вартість активів - до 20 мільйонів євро включно;
  • чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) - до 40 мільйонів євро включно;
  • середня кількість працівників - до 250 осіб включно.

Великими групами вважаються групи, показники річної консолідованої фінансової звітності яких на дату складання річної консолідованої фінансової звітності відповідають щонайменше двом із таких критеріїв:

  • балансова вартість активів - понад 20 мільйонів євро;
  • чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) - понад 40 мільйонів євро;
  • середня кількість працівників - понад 250 осіб.

Для визначення відповідності критеріям, встановленим у євро, застосовується офіційний курс гривні до іноземних валют (середній за період), розрахований на підставі офіційних валютних курсів Національного банку України, що встановлювалися для євро протягом відповідного року.

Якщо на дату складання річної консолідованої фінансової звітності група, показники річної консолідованої фінансової звітності якої протягом двох років поспіль (за звітний рік та рік, що передує звітному) не відповідають критеріям групи, до якої вона віднесена, така група належить до відповідної групи, критеріям якої відповідають показники річної консолідованої фінансової звітності за результатами звітного періоду.

 

Без подвійного запису 

Оновлено умови для юросіб, які можуть не застосовувати подвійний запис для ведення обліку власної діяльності (ч. 3 ст. 3 Закону про бухоблік).  

Тепер це підприємства, які відповідно до цього Закону належать до мікропідприємств (крім підприємств, що становлять суспільний інтерес) та не зареєстровані платниками податку на додану вартість. Саме вони можуть узагальнювати інформацію в регістрах бухгалтерського обліку без застосування подвійного запису.

Уточнено і те, хто належить до мікропідприємств. Це  підприємства, показники яких на дату складання річної фінансової звітності за рік, що передує звітному, відповідають щонайменше двом із таких критеріїв:

  • балансова вартість активів - до 350 тисяч євро включно;
  • чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) - до 700 тисяч євро включно;
  • середня кількість працівників - до 10 осіб включно.

Як бачимо, наприкінці кожного з критеріїв з’явилося слово «включно»! Уточнення, звісно, не велике, але для когось воно може стати важливим. 

 

Додаткові реквізити первинного документа

У Законі про бухоблік вирішили уточнити долю необов’язкових реквізитів первинного документа. 

Нагадаємо, що до обов’язкових реквізитів наразі належать (ч. 2 ст. 9 Закону): 

  • назва документа (форми);
  • дата  складання;
  • назва підприємства, від імені якого складено документ;
  • зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції;
  • посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення;
  • особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

А якщо в документі будуть інші реквізити? Який статус матимуть вони? В Законі з’явилося зауваження про це.  

Залежно від характеру господарської операції та технології обробки облікової інформації до первинних документів можуть включатися додаткові реквізити (печатка, номер документа, підстава для здійснення операції тощо).

Первинні документи, створені автоматично в електронній формі програмним забезпеченням інформаційно-комунікаційної системи, застосовуються у бухгалтерському обліку за умови наявності накладеного електронного підпису чи печатки з дотриманням вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг.

 

Таксономія фінзвітності за МСФЗ

У ч. 6 ст. 11 Закону про бухоблік з’явилося  важливе уточнення. 

Фінансова звітність та консолідована фінансова звітність за міжнародними стандартами складаються на підставі таксономії фінансової звітності за міжнародними стандартами.

Тепер це таксономія, яка оприлюднена державною мовою на офіційному вебсайті центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту (тобто Мінфіну). 

До речі, а хто зобов’язаний складати фінзвітність за МСФЗ? Це встановлює, зокрема, ст. 12-1 Закону про бухоблік, до якої теж внесли уточнення. 

Раніше було встановлено, що: 

  • підприємства, які становлять суспільний інтерес, 
  • публічні акціонерні товариства, 
  • суб’єкти господарювання, які здійснюють діяльність у видобувних галузях, 

а також підприємства, які провадять господарську діяльність за видами, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України (наразі це зроблено у Порядку № 419), складають фінансову звітність та консолідовану фінансову звітність за міжнародними стандартами.

Тепер до цього переліку додали ще дві категорії: 

  • материнські підприємства груп, у складі яких є підприємства, що становлять суспільний інтерес, 
  • материнські підприємства великої групи, які не належать до категорії великих підприємств.

 

А що з аудиторським висновком до фінзвітності? 

Про це теж не забули. Ні, звісно, цю вимогу не скасували, а навпаки внесли уточнення.  Зокрема, щодо нового визначення «груп підприємств». 

Підприємства, що становлять суспільний інтерес (крім великих підприємств, які не є емітентами цінних паперів), публічні акціонерні товариства, суб’єкти природних монополій на загальнодержавному ринку та суб’єкти господарювання, які здійснюють діяльність у видобувних галузях, зобов’язані не пізніше ніж до 30 квітня року, що настає за звітним періодом, оприлюднювати річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність разом з відповідними аудиторськими звітами, звітом про управління, консолідованим звітом про управління, звітом про платежі на користь держави, консолідованим звітом про платежі на користь держави на своїй вебсторінці або своєму вебсайті (у повному обсязі).

Великі підприємства, які не є емітентами цінних паперів, та середні підприємства зобов’язані не пізніше ніж до 1 червня року, що настає за звітним періодом, оприлюднювати річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність разом з відповідними аудиторськими звітами, звітом про управління, консолідованим звітом про управління, звітом про платежі на користь держави, консолідованим звітом про платежі на користь держави на своїй вебсторінці або своєму вебсайті (у повному обсязі).

Інші фінансові установи та недержавні пенсійні фонди, що належать до мікропідприємств та малих підприємств, зобов’язані не пізніше ніж до 1 червня року, що настає за звітним періодом, оприлюднювати річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність разом з відповідними аудиторськими звітами, звітом про управління, консолідованим звітом про управління на своїй вебсторінці або своєму вебсайті (у повному обсязі).

Малі підприємства, що є суб’єктами господарювання державного сектору економіки, зобов’язані не пізніше ніж до 1 червня року, що настає за звітним періодом, оприлюднювати річну фінансову звітність разом з відповідним аудиторським звітом (якщо обов’язковий аудит фінансової звітності проводився на вимогу законодавства) на своїй вебсторінці або своєму вебсайті (у повному обсязі).

Малі та середні групи (крім груп, у складі яких є підприємства, що становлять суспільний інтерес) звільняються від обов’язкового складання та подання консолідованої фінансової звітності та консолідованого звіту про управління.

Материнські підприємства великої групи, які не належать до категорії великих підприємств (крім суб’єктів інвестиційної діяльності, які не складають консолідовану фінансову звітність відповідно до міжнародних стандартів), зобов’язані не пізніше ніж до 1 червня року, що настає за звітним періодом, оприлюднювати річну консолідовану фінансову звітність, складену за міжнародними стандартами, разом з аудиторським звітом, консолідованим звітом про управління, консолідованим звітом про платежі на користь держави на своїй вебсторінці або своєму вебсайті (у повному обсязі).

Материнські підприємства, які одночасно є дочірніми підприємствами та відповідно до вимог національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів не подають консолідовану фінансову звітність, зобов’язані не пізніше ніж до 1 червня року, що настає за звітним періодом, оприлюднювати на своїй вебсторінці або своєму вебсайті (у повному обсязі) річну консолідовану фінансову звітність свого материнського підприємства разом з аудиторським звітом та консолідованим звітом про управління.

Підприємство, як і раніше, зобов’язане забезпечувати доступність фінансової звітності та консолідованої фінансової звітності для ознайомлення юридичних та фізичних осіб за своїм місцезнаходженням. 

Увага! З 10 серпня 2022 року оприлюднена річна фінансова звітність та річна консолідована фінансова звітність (у повному обсязі разом з аудиторськими звітами) повинні зберігатися на вебсайтах підприємств, головних розпорядників бюджетних коштів та офіційному вебсайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, не менше шести років, якщо більший строк не встановлено законом. 

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Звітність

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Звітність»