Зважаючи на проєкт нової форми єдиної «зарплатної» звітності, як ми й очікували, радикальних змін у цій формі не відбудеться. Найважливіше, що змінюється, – це строк подання та відсутність звіту з типом «Довідковий». А далі зміни можна назвати косметичними: всі звичні нам додатки зі звичними назвами і нумерацією – залишаються.
Строки подання звітності
З 1 січня 2025 року змінився термін подання звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ на щомісячний.
Податковий розрахунок за формою, затвердженою цим наказом, перший раз подаватимемо за січень 2025 року. Такий місячний звіт подається протягом 20 календарних днів після останнього дня звітного місяця, тобто першу щомісячну звітність за січень 2025 року необхідно подати до 20 лютого 2025 року.
Водночас за IV квартал 2024 року Податковий розрахунок необхідно подати у термін, визначений для квартальної звітності (тобто до 10 лютого 2025 року) за формою, затвердженою Наказом №4.
Податковий розрахунок
У табличній частині Податкового розрахунку зміни будуть.
Там, де відображають інформацію про чисельність працівників, дещо змінюється нумерація рядків. А саме:
- Рядок 101 – середньооблікова кількість штатних працівників за звітний період, осіб.
- Рядок 101.1 (колишній 102) – працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлено інвалідність, осіб.
- Рядок 101.2 (колишній 103) – працівників, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню.
- Рядок 102 (колишній 104) – облікова кількість штатних працівників.
- Рядок 103 (колишній 105) – кількість застрахованих осіб у звітному періоді, яким нараховано заробітну плату/(крім осіб, яким у звітному періоді нараховано грошове забезпечення).
Щодо заповнення рядка 103
Нещодавно податківці у «ЗІР» розмістили консультацію щодо заповнення рядка 105. На думку автора, таке саме пояснення буде і для рядка 103.
У ньому не потрібно зазначати інформацію про осіб, з якими укладено договори ЦПХ.
До цього рядка не включаються працівники, стосовно яких у додатку 1 зазначено тільки кількість днів перебування у трудових відносинах, проте ним не здійснювалося нарахування заробітної плати у звітному періоді, зокрема у зв’язку із:
- відпусткою без збереження заробітної плати (якщо така відпустка тривала протягом всього звітного періоду);
- перебуванням протягом всього звітного періоду на лікарняному, який фактично буде оплачений тільки в наступному звітному періоді;
- перебуванням протягом всього звітного періоду у відпустці (оскільки відпусткові були нараховані в попередньому звітному періоді);
- іншими підставами, визначеними законодавством.
Зверніть увагу: кожен показник у цих рядках варто обраховувати самостійно і не покладатися на програму. Ця інформація стає особливо актуальною, коли постає питання виконання нормативу із працевлаштування осіб з інвалідністю. Бо саме з цих рядків ПФУ бере інформацію для визначення того, чи був норматив виконаний.
Також зверніть увагу, що в новій формі самого Податкового розрахунку так і не передбачили окремий рядок для відображення кількості договорів ЦПХ і для відображення кількості гіг-контрактів та винагород за гіг-контрактами.
Додаток Д1
У додатку Д1 є лише косметичні зміни у табличній частині. Вже немає згадок про квартал, номер місяця у кварталі та типу «Довідковий». Зі зрозумілих причин: для призначення пенсій та інших соціальних виплат фахівці ПФУ тепер матимуть потрібну щомісячну інформацію і не потребуватимуть проміжної довідкової звітності.
Але ось тут згадали про резидентів Дія Сіті та їхніх гіг-контрактерів.
У Д1 резиденти Дія Сіті зазначатимуть у рядку з винагородою за гіг-контрактом у графі 08 код КЗО:
- «82» – для гіг-спеціалістів, які мають інвалідність;
- «83» – для інших гіг-спеціалістів.
Додаток 4 ДФ
Нагадаємо, що цей додаток присвячено ПДФО та військовому збору.
У ньому так само правки є суто косметичними:
- залишається відповідна клітинка «Звітний», «Звітний новий» чи «Уточнюючий» залежно від того, яка звітність подається;
- зазначатиметься календарний рік і місяць, за який подається цей додаток;
- місяць, за який формується додаток, позначатиметься цифрами (від 1 до 12);
- вказуватиметься номер Податкового розрахунку, до якого додається додаток 4ДФ (відповідає номеру, вказаному у заголовній частині Податкового розрахунку).
Тобто додаток 4 ДФ, як і всю єдину «зарплатну» звітність, тепер подаватимемо помісячно. Безумовно, для бухгалтерів це зовсім новий досвід, оскільки вони вже звикли роками складати цей звіт поквартально. Звісно, те, що можна було відкласти на пізніше, наприклад збір інформації стосовно ФОПів, на користь яких платили доходи (часто збір цієї інформації залишали на кінець звітного кварталу), то тепер доведеться працювати з цим додатком більш оперативно.
Додаток Д5
У графі 07 (категорія особи) самого додатка 5 тепер будемо відображати осіб, які є гіг-спеціалістами за гіг-контрактом з кодом 9.
Тобто коли резиденти Дія Сіті укладатимуть чи розриватимуть гіг-контракт, то у графі 7 зазначатимуть категорію особи «9», що означатиме початок чи закінчення відносин.
Так було і раніше, але не зайвим буде повторити!
Якщо податковий агент не подавав «зарплатну» звітність за попередній звітний (податковий) період, він зобов’язаний подати її у поточному звітному (податковому) періоді за формою, що діє на день подання!
Тобто якщо ви не подали єдину «зарплатну» звітність за якийсь із кварталів, то не шукайте стару форму. Зараз ви можете подати цю інформацію лише за чинною квартальною формою. А за новою місячною формою доведеться звітувати, як тільки вона набере чинності, про що ми повідомимо додатково.
Те саме стосується і звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ, яка діяла до запровадження єдиної «зарплатної» звітності. Нова місячна форма, як і раніше, надаватиме можливість відобразити як ту інформацію, яку вимагає діюче законодавство, так і ту, яка вимагалася раніше.
Внесення змін та виправлення помилок
Якщо ви хочете виправити помилки за діючою формою, покваптесь: уточнюючу стару форму можна буде подати, найімовірніше, лише в січні 2025 року, а у звітній формі виправлення помилок по-старому буде можливе лише у «зарплатній» звітності за IV квартал 2024 року.
Правила виправлення помилок у новій формі відкоригували з поправкою на те, що звітність була щоквартальною, а тепер стає щомісячною.
Отже, коли в лютому подаватимемо звіт з типом «Уточнюючий», ми не писатимемо, наприклад, «3 місяць третього кварталу 2024 року», а зазначатимемо – вересень 2024. Тобто 9 місяць 2024 року.
Визначення періоду, до якого вноситься коригування
Для цілей коригування платником самостійно виявлених помилок за 2021 – 2024 роки вважаються відповідними такі періоди:
І квартал:
1 місяць – січень (1);
2 місяць – лютий (2);
3 місяць – березень (3);
ІІ квартал:
1 місяць – квітень (4);
2 місяць – травень (5);
3 місяць – червень (6);
ІІІ квартал:
1 місяць – липень (7);
2 місяць – серпень (8);
3 місяць – вересень (9);
IV квартал:
1 місяць – жовтень (10);
2 місяць – листопад (11);
3 місяць – грудень (12).
Для цілей коригування платником самостійно виявлених помилок за періоди до 2021 року вважаються відповідними такі періоди: І квартал: березень (3); ІІ квартал: червень (6); ІІІ квартал: вересень (9); IV квартал: грудень (12).
Коригування реквізитів рядка 032 “Код адміністративно-територіальної одиниці за місцезнаходженням податкового агента або відокремленого підрозділу”, якщо Розрахунок подається за відокремлений підрозділ, за Кодифікатором адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад, затвердженого наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 26 листопада 2020 року №290 здійснюється шляхом подання окремих Розрахунків з виключенням показників 4ДФ до Розрахунку попередньо поданого (прийнятого) Розрахунку та поданням Розрахунку на включення з правильними реквізитами рядка 032 в порядку, визначеному підпунктами 1 – 3 п. 11. Тобто із застосуванням принципу «виключення-включення» рядків.