Коли подаємо?
Говоритимемо далі тільки про платників єдиного податку 1, 2 та 3 груп, окрім е-резидентів.
Тому почнемо з такого: ФОПи на ЄП груп 1, 2 подають річну декларацію (п. 296.2 ПКУ).
А от ФОПи групи 3 зобов’язані звітувати щокварталу (п. 296.3 ПКУ); проте, позаяк декларацію вони складають наростаючим підсумком, то і в них остання декларація містить показники за цілий рік.
Декларацію подають до контролюючого органу за місцем податкової адреси (п. 296.4 ПКУ).
Платники 1 та 2 груп подають до контролюючого органу декларацію у строк, установлений для річного податкового (звітного) періоду, тобто протягом 60 днів після закінчення звітного періоду (абзац 1 п. 296.2 ПКУ).
А платники групи 3 подають декларацію у строк, установлений для квартального податкового (звітного) періоду, тобто протягом 40 днів після закінчення звітного періоду (п. 296.3 ПКУ).
Залишається чинною і норма стосовно перенесення подання декларації на операційний день, наступний за вихідним або святковим, якщо останній день строку припадає на вихідний або святковий (п. 49.20 ПКУ).
Ось чому:
Декларацію за 2024 рік ФОПам 1 — 2 групи треба подати до 3 березня 2025 року включно.
ФОПам групи 3 треба подати декларацію до 10 лютого 2025 року включно.
Яким чином подаємо?
Декларацію подаємо в один із таких способів:
- на паперових носіях особисто або через уповноважену на це особу;
- поштою до контролюючого органу за місцем податкової адреси з повідомленням про вручення та з описом вкладеного не пізніше ніж за п’ять днів до закінчення граничного строку подання декларації (п. 49.5 ПКУ);
- засобами електронного зв’язку в електронній формі не пізніше закінчення останньої години дня, в якому закінчується такий граничний строк (п. 49.3 ПКУ).
Яка відповідальність за неподання (несвоєчасне подання)?
За кожне неподання або несвоєчасне подання декларації ФОПам загрожує штраф у розмірі 340 грн.
Ті самі дії, вчинені повторно, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1 020 грн (п. 120.1 ПКУ).
Утім, якщо платник не має можливості подати декларацію під час дії воєнного стану, для цього випадку п. 69.1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ встановив пільгу. Штраф не застосовується в разі подання декларації протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Проте це не означає, що, якщо така можливість протягом війни відновилася, декларацію можна не подавати. У такому разі декларацію треба подати протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем такого відновлення, і тільки за цієї умови штрафу за несвоєчасне подання не буде.
До підстав неможливості виконання податкових обов'язків належать, зокрема, втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів, комп'ютерного та іншого обладнання, неможливість їх використати чи вивезення внаслідок ведення бойових дій; перебування в населеному пункті, де ведуться бойові дії/який перебуває в тимчасовій окупації тощо.
Для підтвердження неможливості виконання податкових обов’язків платник податків подає до контролюючого органу заяву, у якій наводить, зокрема:
- обґрунтування підстав для підтвердження неможливості виконання податкових обов'язків із посиланням на документальне підтвердження;
- вичерпний перелік додатків;
- інформацію про те, які саме податкові обов’язки не мав /не має можливості виконати платник податків, за які періоди;
- інформацію щодо обставин, пов’язаних із проведенням воєнних (бойових) дій, терористичними актами, диверсіями або іншими обставинами непереборної сили, спричиненими військовою агресією, тимчасовою окупацією;
- документи (копії документів), іншу інформацію, що підтверджують неможливість своєчасно виконати податкові обов’язки.
Залежно від підстави, з якою платник податків пов’язує неможливість виконання податкових обов’язків, у кожному конкретному випадку визначається і перелік документів, які треба подати для її підтвердження.
За якою формою подаємо?
Форма декларації затверджена наказом Мінфіну від 19.06.2015 №578 (зі змінами). За останнім разом зміни до цієї форми вносили наказом Мінфіну від 15.12.2022 №438.
Але електронні ідентифікатори електронних форм для різних груп ЄП різні. Ідентифікатор електронної форми для ФОП на ЄП груп 1 і 2 — F0103406.
У складі декларації ФОПи на ЄП груп 1 і 2 можуть подавати:
- додаток 1 «Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» (ідентифікатор електронної форми — F0134106);
- додаток 2 «Розрахунок загального мінімального податкового зобов’язання за податковий (звітний) рік» (ідентифікатор електронної форми — F0134206). Додаток 2 подають лише за наявності показників для заповнення.
Для ФОПів на ЄП групи 3:
- декларація — F0103308;
- додаток 1 — F0133108;
- додаток 2 — F0133208.
Що відображаємо в декларації?
ФОПи групи 1 і 2 у декларації окремо відображають (пп. 296.5.2 ПКУ):
- щомісячні авансові внески, визначені п. 295.1 ПКУ;
- обсяг доходу, оподатковуваний за кожною з обраних ними ставок єдиного податку;
- обсяг доходу, оподатковуваний за ставкою 15 відсотків (у разі перевищення обсягу доходу).
ФОПи групи 3 у декларації окремо відображають (пп. 296.5.3 ПКУ):
- обсяг доходу, оподатковуваний за кожною з обраних ними ставок єдиного податку;
- обсяг доходу, оподатковуваний за ставкою 15 відсотків (у разі перевищення обсягу доходу)
Зверніть увагу: вимоги пункту 296.5.3 ПКУ не стосуються платників єдиного податку групи 3 — електронних резидентів (е-резидентів).
Декларацію заповнюють українською мовою, без виправлень. Усі суми зазначають у гривнях із копійками.
І ще одне корисне нагадування: для ФОПів груп 1 — 3 доходом, який оподатковується єдиним податком, є дохід, отриманий у грошовій формі (готівковій та/або безготівковій), матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ПКУ.
До такого доходу не включаються отримані фізособою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізособі та використовується в її госпдіяльності. І ще: перелік доходів, які не оподатковуються ЄП, наведено у п. 292.11 ПКУ!
Який порядок заповнення декларації?
У полі 1 загальної частини декларації зазначають тип декларації:
1) 01 «Звітна» — якщо декларацію подають уперше за відповідний базовий звітний (податковий) період у встановлені статтею 49 ПКУ строки для такого подання або з порушенням термінів подання;
2) 02 «Звітна нова» — якщо декларацію подають до закінчення граничного строку її подання за такий самий звітний період із виправленими показниками після поданої декларації з типом «Звітна»;
3) 03 «Уточнююча» — якщо декларацію подають після граничного терміну її подання за такий самий звітний період (з урахуванням строків давності) для виправлення показників уже поданої декларації;
4) є ще один тип декларації — «Довідкова», але в цій статті ми не говоримо про нього, адже щодо річної звітності він не застосовується.
По суті, нас цікавлять лише три типи декларації. При цьому звітний тип подають усі. А от звітний новий та уточнюючий — лише ті, хто бажає самостійно виправити знайдену помилку в раніше поданих деклараціях.
У полі 2 «Податковий (звітний) період» загальної частини декларації зазначають податковий (звітний) період — у нашому випадку це рік, за який звітують. Показник «місяць» у цьому випадку не заповнюють.
Поле 3 «Податковий (звітний) період, який уточнюється» заповнюють лише у разі подання декларації з типом форми «Уточнююча». У цьому полі зазначають звітний період, який уточнюють. Для уточнюючої декларації звітний (податковий) період (рядок 02) та звітний (податковий) період, що уточнюють (рядок 03), заповнюється однаковими значеннями, що відповідають звітному (податковому) періоду, який уточнюється.
У полі 4 «Найменування контролюючого органу, до якого подається звітність» зазначають податковий орган за місцем обліку як платника єдиного податку.
У полі 5 «Платник» — прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) фізособи-підприємця згідно з реєстраційними документами.
У полі 6 «Податкова адреса» — податкову адресу (місце проживання) відповідно до реєстраційних документів, а також адресу електронної пошти та контактний номер телефону.
У полі 7 «Реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта» фізособа-підприємець зазначає реєстраційний номер облікової картки платника податків (далі — РНОКПП) або серію (за наявності) та номер паспорта.
Поле 8 «Особливі відмітки» заповнюють лише у разі ліквідації ФОПа або переходу на загальну систему оподаткування (при зміні групи ЄП це поле не заповнюють).
Розділ I. Загальні показники підприємницької діяльності
У полі 9 «Фактична чисельність найманих працівників у звітному періоді (осіб)» зазначають найбільшу чисельність найманих працівників за будь-який місяць податкового (звітного) періоду. Якщо ФОП не має найманих працівників, то в цьому полі обов’язково проставляє «0».
У полі 10 «Види підприємницької діяльності у звітному періоді» наводять код та назву виду економічної діяльності видів підприємницької діяльності, які фактично здійснювалися у звітному періоді.
Розділ II. Показники господарської діяльності для платників єдиного податку першої групи
Цей розділ заповнюють ФОПи групи 1 (ті, хто перебував у цій групі протягом усього звітного року або частину його).
У цьому розділі відображають:
1) авансові внески з єдиного податку, сплачені у період перебування на групі 1;
2) обсяг доходу, отриманий за період перебування на групі 1;
3) обсяг доходу, оподатковуваний за ставкою 15% (п. 293.4 ПКУ).
Розділ IIІ. Показники господарської діяльності для платників єдиного податку другої групи
Цей розділ заповнюють ФОПи групи 2 (ті, що перебували в цій групі протягом усього року або частину його).
Порядок заповнення аналогічний до порядку заповнення розділу ІІ.
Розділ IV. Показники господарської діяльності для платників єдиного податку третьої групи
Цей розділ заповнюють даними про доходи ФОПів групи 3 —платників ЄП, отримані протягом звітного року.
Рядок 05 заповнюють ФОПи групи 3, які обрали ставку єдиного податку 3% та є платниками ПДВ.
Рядок 06 заповнюють ФОПи групи 3, які обрали ставку єдиного податку 5% та не є платниками ПДВ.
У рядку 07 зазначають суму доходу, яка оподатковується за ставкою єдиного податку 15%,
Увага! ФОПи заповнюють розділи ІІ — ІV тільки за наявності показників госпдіяльності, які треба декларувати. Тобто за наявності отриманих доходів у звітному періоді.
Якщо в якомусь із рядків немає що зазначити, то в разі складання декларації на папері цей рядок прокреслюють, а в електронній формі — просто не заповнюють.
Розділ V. Визначення податкових зобов’язань по єдиному податку
У рядку 8 зазначають загальну суму доходу за податковий (звітний) період. Це сума значень рядків 01 + 02 + 03 + 04+ 05 + 06 + 07.
У рядку 09 розраховують суму єдиного податку за ставкою 15% за формулою: (р. 02 + р. 04 + р. 07) х 15%.
У рядку 10 — суму податку за ставкою 3% за формулою: р. 05 х 3%.
У рядку 11 — суму податку за ставкою 5% за формулою: р. 06 х 5%.
У рядку 12 наводять загальну суму нарахованого єдиного податку за звітний період, яка розраховується за формулою: р. 09 + р. 10 + р. 11.
У рядку 13 фіксують суму єдиного податку, нарахованого за попередній звітний (податковий) період. До цього рядка переносять суму єдиного податку з рядка 12 декларації за попередній звітний (податковий) період. Цей рядок заповнюють лише ФОПи на ЄП групи 3.
У рядку 14.1 зазначають суму єдиного податку, яка підлягає нарахуванню та сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного (податкового) періоду. Показник цього рядка розраховують за формулою: р. 12 - р. 13.
У рядку 14.2 наводять додатне значення різниці між сумою загального мінімального податкового зобов’язання і загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок. Показник цього рядка отримують з рядка 04 графи 3 розділу ІІ додатку 2, за умови що показник додатний.
У рядку 14 зазначають загальну суму єдиного податку, яку потрібно сплатити до бюджету за результатами звітного (податкового) періоду. Показник рядка 14 розраховують за формулою: р. 14.1 + р. 14.2.
Розділ VІ. Визначення податкових зобов’язань у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок
У цьому розділі визначають суму збільшення (зменшення) податкового зобов’язання з єдиного податку у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок за минулі періоди, суму пені та штрафу.
У рядку 15 зазначають суму єдиного податку, яка підлягала перерахуванню до бюджету за даними звітного (податкового) періоду, в якому виявлено помилку. До цього рядка переносять значення рядка 14 звітної декларації за відповідний період.
У рядку 16 — уточнену суму податкових зобов’язань за звітний (податковий) період, в якому виявлено помилку. До цього рядка переносять суму єдиного податку з рядка 14 уточнюючої декларації за відповідний період.
Рядок 17 заповнюють, якщо внаслідок виправлення помилки збільшується сума єдиного податку, яка підлягала перерахуванню до бюджету.
Суму єдиного податку до збільшення розраховують за формулою: рядок 16 - рядок 15, якщо рядок 16 > рядка 15.
Рядок 18 заповнюють, якщо внаслідок виправлення помилки зменшується сума єдиного податку, яка підлягала перерахуванню до бюджету.
Суму єдиного податку до зменшення розраховують за формулою: рядок 16 - рядок 15, якщо рядок 16 < рядка 15.
У рядку 19 розраховують суму штрафу в разі самостійного виявлення факту заниження податкового зобов’язання з єдиного податку в минулих податкових періодах. І якщо ФОП виправляє помилки, подаючи уточнюючу декларацію, то штраф нараховує у розмірі 3% від суми в рядку 17. Якщо помилки виправляє у поточній декларації, то штраф розраховує у розмірі 5% від суми в рядку 17 (п. 50.2 ст. 50 ПКУ). Але в разі самостійного виправлення помилок, допущених під час воєнного стану, штраф не нараховується (див. п. 69.1 підр. 10 розд. ХХ ПКУ).
У рядку 20 самостійно нараховують пеню відповідно до пп. 129.1.3 п. 129.1 ст. 129 ПКУ. Але з тих самих підстав, що й штраф (див. вище), не нараховується і пеня.
Ставлять «х» навпроти тих додатків, які подаватимуть у складі декларації.
Додатки до декларації
На цьому можна було б і закінчити розповідь про те, як складати декларацію за 2024 рік, якби не два моменти!
По-перше, це декларація ФОПа, а отже, в ній треба надати дані про ЄСВ (додаток 1).
По-друге, не забуваймо про мінімальне податкове зобов’язання (додаток 2).
Додаток 1 «Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску»
Додаток 1 до декларації подають у разі сплати ЄСВ за себе протягом звітного періоду.
Про те, хто з ФОПів міг не платити ЄСВ за себе у 2024 році, читайте докладніше в статті «Податки з ФОПів: аналіз бюджету-2024», «ДК» №47/2023.
Порядок заповнення додатка 1
Ставлять «х» за відповідним реквізитом «Звітна», «Звітна нова», «Уточнююча», «Довідкова».
Поля 1 та 2 заповнюють аналогічно до поля 7 декларації, в них зазначають РНОКПП або серію (за наявності) та номер паспорта
У полі 3 «Платник» наводять прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) фізособи-підприємця згідно з реєстраційними документами.
У полі 4 — податковий звітний період, за який подається (або уточнюється) додаток 1.
У полі 5 ставлять «х», якщо додаток 1 подають в окремих випадках (ліквідація ФОПа, призначення пенсії або інших страхових виплат, перехід на загальну систему оподаткування).
У полі 6 зазначають дату державної реєстрації припинення (з одночасним заповненням комірки «після припинення» в полі 5).
Позаяк наша стаття — про річну декларацію, зараз ми ці випадки докладно не розглядаємо.
У полі 7 фіксують основний код економічної діяльності за КВЕД згідно з реєстраційними документами ФОПа.
У полі 8 — період перебування ФОПа на спрощеній системі оподаткування. Наприклад, якщо ФОП був «єдинником» увесь 2024 рік, то він у цьому полі зазначає період 01.01.2024 — 31.12.2024.
У рядку 8.1 наводять код категорії застрахованої особи: «6» — фізособа-підприємець на спрощеній системі оподаткування.
Рядки та графи у розділі 9 обов’язково заповнюють у розрізі місяців за період, зазначений у розділі 8. Зокрема, наводять:
1) у графі 2 — самостійно визначену суму доходу, на яку нараховується єдиний внесок з урахуванням максимальної величини;
2) у графі 3 — ставку ЄСВ — 22,0;
3) у графі 4 — суму ЄСВ, обчислену за формулою: графа 3 х графа 4.
Далі ФОП підсумовує значення граф 2 та 4. Загальну суму обчисленого єдиного внеску за звітний період вносять до рядка «Усього» графи 4 розділу 9 додатка 1 та переносять до рядка 21 «Сума єдиного внеску, яка підлягає сплаті на небюджетні рахунки, за даними звітного (податкового) періоду» розділу VІІ декларації.
Поле 10 «Визначення зобов’язань зі сплати єдиного внеску у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок» заповнюють у разі подання уточнюючого додатка 1.
У рядку 1 зазначають суму ЄСВ, яка підлягала перерахуванню на небюджетні рахунки, за даними звітного (податкового) періоду, в якому виявлено помилку. Дані переносять із рядка «Усього» графи 4 розділу 9 звітного додатка 1.
У рядку 2 — уточнену суму нарахованого ЄСВ за звітний (податковий) період, у якому виявлено помилку;
У рядку 3 — збільшення суми ЄСВ, яка підлягала перерахуванню на небюджетні рахунки. Показник рядка 3 розраховують за формулою: р. 2 - р. 1, якщо р. 2 > р. 1;
У рядку 4 — зменшення суми ЄСВ, яка підлягала перерахуванню на небюджетні рахунки. Показник рядка 4 розраховують за формулою: р. 2 - р. 1, якщо р. 2 < р. 1;
У рядку 5 — суму пені, нараховану платником самостійно відповідно до ст. 25 Закону про ЄСВ. Суму пені нараховують з розрахунку 0,1% своєчасно не сплачених сум, розраховану за кожний день прострочення їх перерахування (зарахування).
Порядок заповнення додатка 2
Додаток 2 «Розрахунок загального мінімального податкового зобов’язання за податковий (звітний) рік» у складі річної податкової декларації подають лише ті ФОПи, які мають земельні ділянки, віднесені до сільськогосподарських угідь.
Якщо земельні ділянки, віднесені до сільськогосподарських угідь, не використовувалися ФОПом у підприємницькій діяльності, то додаток 2 у складі декларації не подається (див. роз’яснення в «ЗІР», категорія 107.01.10).
Розділ І додатка 2 заповнюють таким чином.
У графі 2 зазначають кадастровий номер земельної ділянки (за наявності).
У графах 3 та 4 — площу власної або орендованої земельної ділянки в гектарах.
У графах 5 та 6 — нормативну грошову оцінку земельної ділянки (далі — НГО):
- для земельної ділянки, НГО якої проведено, — НГО відповідної земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації;
- для земельної ділянки, НГО якої не проведено, НГО 1 гектара ріллі по АР Крим або по області з урахуванням коефіцієнта індексації.
Тут зауважимо, що МПЗ у додатку до декларації на 2025 рік розраховується за 2024 рік, тому НГО визначається з коефіцієнтом індексації за 2023 рік. За 2023 рік коефіцієнт становив 1,051.
У графі 7 зазначають коефіцієнт, який становить 0,05 (пп. 38-1.1.1 і 38-1.1.2 п. 38-1.1 ст. 38 ПКУ).
У графі 8 — кількість календарних місяців, протягом яких земельна ділянка перебуває у власності, оренді, користуванні на інших умовах (у т. ч. на умовах емфітевзису) платника.
У графі 9 — мінімальне податкове зобов’язання земельної ділянки (далі — МПЗ), нормативна грошова оцінка якої проведена, яке розраховується за формулою: гр. 5 х гр. 7 х г. 8 : 12.
У графі 10 — МПЗ земельної ділянки, нормативна грошова оцінка якої не проведена, яке розраховується за формулою: гр. 6 х гр. 3 або 4 х гр. 7 х гр. 8 : 12.
За формулами, наведеними у назвах граф 9 та 10, платник єдиного податку обчислює суму МПЗ щодо кожної земельної ділянки.
До речі, згідно з п. 74 підр. 10 розд. ХХ ПКУ, у період з 1 січня 2024 року до 31 грудня року, в якому буде припинено або скасовано воєнний стан, сума МЗП не може становити менше ніж 700 грн з 1 гектара, а для земельних ділянок, у площі яких частка ріллі становить не менше ніж 50 відсотків, — 1 400 грн з 1 гектара.
Якщо ж розрахована сума в графі 9 чи 10 менша за 700 грн чи 1 400 грн, то в графу 9 чи 10 треба записати 700 грн чи 1400 грн, а не ту суму, яка розрахована.
А загальна сума МПЗ щодо всіх ділянок є загальним МПЗ, розмір якого наводять у підсумковому рядку 2 (графа 11), а також переносять до рядка 01 розділу ІІ додатка 3.
У графі 12 зазначають 20 відсотків витрат на сплату орендної плати за віднесені до сільськогосподарських угідь земельні ділянки, орендодавцями яких є юрособи, та/або які перебувають у державній чи комунальній власності (п. 297-1.5 ст. 297-1 ПКУ).
Показники розділу ІІ додатку 2 формують таким чином.
До рядка 01 переносять дані з графи 11 рядка 2 розділу І цього розрахунку.
У рядку 02 зазначають загальну суму сплачених платником єдиного податку групи 3 податків, зборів, платежів. Витрати, які ФОП може врахувати на зменшення суми загального МПЗ (з відображенням у рядках 02, 02.1 — 02.10, 03), визначено у пунктах 297-1.3 та 297-1.4 ст. 297-1 ПКУ з урахуванням того, який розмір частки сільськогосподарського товаровиробництва ФОП мав у звітному році.
У рядку 03 зазначають 20 відсотків витрат на сплату орендної плати, що відображені в рядку 2 графи 12 розділу І.
У рядку 04 розділу ІІ — різницю між загальною сумою МЗП та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок (рядок 01 - рядок 02 - рядок 03 розділу ІІ). У рядку 04 фіксують як додатне, так і від’ємне значення. Проте лише додатне значення переносять до рядка 14.2 Розрахункової частини декларації для фізичних осіб — підприємців.
Додатне значення різниці, яке підлягає сплаті до бюджету, є частиною зобов’язань з єдиного податку (абз. 2 пп. 297-1.8 ПКУ) і сплачується до бюджету за місцем податкової адреси ФОПа протягом 10 к. д. після граничного строку подання декларації.