• Посилання скопійовано

Як правильно зазначати місцезнаходження об’єкта у заяві № 20-ОПП?

У своєму листі від 05.03.2025 №6235/6/99-00-12-01-02-06 ДПСУ розповідає, як заповнити деякі графи табличної частини заяви №20-ОПП, що стосуються адреси об’єкта оподаткування

Як правильно зазначати місцезнаходження об’єкта у заяві № 20-ОПП?

У коментованому листі податківці нагадують, що заява №20-ОПП заповнюється із дотриманням Пам'ятки для заповнення розділу 3 цієї заяви, що містить опис даних, які зазначаються у відповідних графах цієї заяви.

Нагадаємо, що актуальну редакцію форми № 20-ОПП затверджено додатком 10 до Порядку обліку платників податків і зборів, останні зміни до якого були внесені наказом Мінфіну від 27.09.2024 №470. Тобто колишнє повідомлення наразі має назву «Заява», але це не єдина зміна, яку було внесено до цієї форми.  

 

Заповнення граф 6 і 7 – код КАТОТТГ та назва населеного пункту/району у місті

Першоджерелом даних щодо місцезнаходження (адреси) об'єкта оподаткування є правовстановлювальні документи, які є актуальними на дату подання заяви №20-ОПП. 

Для зручності заповнення граф 6, 7 розділу 3 «Відомості про об'єкти оподаткування» використовується довідник, що базується на даних Кодифікатора адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад, затвердженого наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 26.11.2020 №290

Нагадаємо, що подавати заяву №20-ОПП можна як на папері, так і в електронному вигляді

У платників податків часто виникають запитання щодо заповнення графи 7 заяви №20-ОПП, яка називається «Назва населеного пункту/району у місті». 

Ті, кто подає цю заяву на папері, розуміють, що у графі 7 має відображатися, наприклад, «Оболонський район м. Києва», або «місто Коростень». 

Але тим, хто складає цю заяву в електронному вигляді, не треба здогадуватися або шукати актуальну назву – графа 7 заповнюється автоматично за довідником КАТОТТГ. У такому випадку обрання відповідного коду територіальної громади для графи 6 передбачає автоматичну прив'язку значення назви населеного пункту/району у місті до цього коду для графи 7. 

Так, якщо у графі 6 зазначено код Оболонського району UA80000000000551439, то у графі 7 автоматично буде зазначено «Оболонський район міста Київ (Київ тергромада)». Для коду міста Коростень UA18060090010074365 графа 7 автоматично заповнюється так: «місто Коростень Житомирська обл. Коростенський район (Коростенська тергромада)». 

Такі розбіжності непокоять платників податків, й у них виникають сумніви з приводу того, чи правильно вони заповнили графу 7. 

Самі ж податківці у коментованому листі пишуть: «для цілей заяви №20-ОПП першоджерелом даних щодо об'єкта оподаткування, зокрема щодо його місцезнаходження (адреси), є правовстановлювальні документи, які є актуальними на дату ії подання». Але всупереч цьому графа 7 заповнюється автоматично з довідника КАТОТТГ, а не з правовстановлювальних документів.

Але чи будуть проблеми у платника, якщо в заяві №20-ОПП буде зазначено «місто Коростень Житомирська обл. Коростенський район (Коростенська тергромада)», а у правовстановлювальних документах зазначено «місто Коростень», – цього не можна сказати напевно. Ми, як завжди, сподіваємось на краще, тим паче, що у коментованому листі податківці говорять, що заповнені таким чином графи 6, 7 розділу 3 заяви №20-ОПП не потребують додаткового редагування їх значень заявником, а отже, приймаються як правильні

 

Заповнення граф 10 – 13 – номер будинку, корпус, номер квартири 

Податківці зауважують, що графи 10 – 13 заповнюються без застосування довідників, шляхом самостійного внесення даних заявником

У графі 10 зазначається номер будинку, у графі 11 – доповнення до номера будинку (у разі наявності), у графі 12 – корпус (у разі наявності), у графі 13 – номер квартири, офісу, гаражного боксу, машиномісця тощо (у разі наявності). Якщо такі дані відсутні, графи 11, 12, 13 не заповнюються.

Якщо для нумерації об'єктів оподаткування в його адресних даних використовуються літери, то відповідно до пункту 23 Порядку присвоєння адрес об'єктам будівництва, об'єктам нерухомого майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 липня 2021 року №690, для нумерації об'єктів використовуються великі літери українського алфавіту. Тому незалежно від того, якими літерами заявник написав номер об’єкта, після обробки поданої формі №20-ОПП ці літери автоматично перетворюються на великі.

Але що робити, якщо у правовстановлювальних документах зазначено адресу з використанням малих літер? Чи будуть проблеми у заявника, якщо, наприклад, у чеку РРО номер буде зазначений з великою буквою, тоді як у документах – з малою? Адже подібні випадки вже траплялися – ми писали про це у новині.

Загалом вищезазначені проблеми зводяться до того, що у картці платника податків внаслідок заповнення граф заяви №20-ОПП за довідниками та після її автоматичної обробки деякі реквізити не відповідатимуть інформації у правовстановлювальних документах. Автори коментованого листа не вбачають у цьому проблему, але обіцяють розглянути пропозиції у разі розробки змін до Наказу №1588. Тож почекаємо цих змін і сподіватимемось, що вони знімуть усі питання платників податків та контролерів під час перевірок. 

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Звітність

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Звітність»

  • Скільки транзитних декларацій оформлено у І кварталі 2025 року?
    У І кварталі 2025 року ДМС оформила 25,8 тис. транзитних декларацій, що на понад 2 тис. більше, ніж у попередньому кварталі. Це найбільша кількість декларацій за квартал з початку приєднання України до Конвенції про процедуру спільного транзиту
    18.04.202512
  • Продаж авто: як відзвітувати та сплатити податки?
    Якщо фізособа продала рухоме майно і з цього доходу не було сплачено ПДФО або ВЗ, то вона зобов’язана до 1 травня року, наступного за звітним, подати декларацію про майновий стан і визначити відповідні ПЗ та до 1 серпня сплатити такі ПЗ
    18.04.202525
  • Чи можна сформувати заяву-розрахунок за паперовими лікарняними?
    В особистому кабінеті на вебпорталі е-послуг ПФУ страхувальники можуть сформувати заяву-розрахунок на підставі даних паперового листка непрацездатності. Для цього у формі заяви-розрахунку потрібно зазначити тип листка непрацездатності – “паперовий”
    18.04.2025575
  • Як заповнити таблицю 1.1 додатка 2 до декларації з ПДВ?
    У таблиці 1.1 додатка 2 розшифровується вся сума ПДВ до бюджетного відшкодування, яка виникла за рахунок коригування ПЗ за операцією з експорту РЕЗ, та заповнюється у разі декларування такої суми до бюджетного відшкодування у графі 9 таблиці 1 додатка 2
    18.04.202593
  • Скільки декларацій про майновий стан вже подано за 2024 рік?
    Наразі сума задекларованих доходів становить 88,2 млрд грн. Це на 32,7 млрд грн більше, ніж в аналогічному періоді минулого року. На 14 квітня вже подано понад 104 тис. декларацій про майновий стан. Це – 101% від показника минулорічної кампанії
    17.04.202527