Поворотна фінансова допомога має свої особливості, а також деякі пільги та правила, пов’язані з відображенням норм в формі №1ДФ.
У випадку надання поворотної фінансової допомоги фізичною особою юридичній особі (тобто власник, директор надає підприємству), моменти коли ми повертаємо таку допомогу, створюють виплату на його користь доходу. І ми маємо з вами цей дохід відобразити в №1ДФ. Але згідно зі ст. 165 ПКУ цей дохід є неоподатковуваний, тому в №1ДФ ми відображаємо його з ознакою «153», тобто ми повертаємо директору цю суму, коли він дав можливість підприємству отримати поворотну допомогу.
І навпаки - надаємо фізичній особі поворотну фінансову допомогу. В той момент коли ми надали, ми здійснили виплату доходу. Згідно зі ст. 165 ПКУ, цей дохід не оподатковуваний, тому відображається в №1ДФ з ознакою «153». У той момент коли особа повертає, ми отримуємо зарплати, або в інший спосіб, така особа не дохід отримує, а несе витрати. Такі виплати погашення позики не відображаються в №1ДФ.
Отже, запам’ятали: якщо поворотну допомогу ми, юрособа, отримали від фізособи, відображення повернення фізособі боргової суми ми відображаємо в №1ДФ зі «153» ознакою без ПДФО.
Якщо нам повертається 100%, то за умовами договору вона вся стала поворотною. Нам всю її повернули, вона вся неоподатковувана, в формі №1ДФ ознака «153» і відповідно у нас інших зобов’язань щодо ПДФО немає.
Якщо поворотна допомога за певних обставин стала прощеною. Наприклад, підприємство вирішило частину боргу простити. Тобто ви надали поворотну фіндопомогу, визначили дату погашення – 1 квітня 2025 р., але за різних обставин (наприклад, фізична особа померла) або й просто так вирішили частину боргу простити.
Пам’ятаємо, що пп. 164.2.17 ПКУ дозволяє простити без податку до завершення дати дії договору певну суму поворотної фіндопомоги. Прощення без податку - це 25% від мінімальної зарплати (1043,25). Це прощення поворотної суми, яка не оподатковується, але умова - це дотримання дії договору.
Якщо простити поза терміном дії договору, то виникає оподатковуваний дохід. Якщо договір вже прострочений, то зробіть додаток, пролонгуйте договір, потім певну суму простіть. Ось ця сума є неоподатковуваною і в №1ДФ містить нову ознаку доходу.
З 1 січня 2019 року до Порядку заповнення форми №1ДФ внесено багато нових змін в частині ознак доходів. Ознаки доходів нових форм діють з 1 січня 2019 року і стосуються заповнення звітності за перший квартал 2019 року. Тобто за IV-ий подаємо за старими ознаками, з І кварталу – за новими ознаками. В частині змін ми отримали багато нових ознак доходів. Крім того, старі ознаки доходів приведено до змін у законодавстві минулого року. Тобто все, що минулого року змінилося, відтворено в №1ДФ ознаках уже в оновленій формі. І тому для цієї норми податкового законодавства, яка створилася у змінах, в №1ДФ нарешті з’явилась ознака доходу «189».
У випадку, якщо ми прощаємо позику в частині більшій ніж 25% або у нас іде прощення боргу поза межами дії договору, поза договором вже, в цьому випадку прощення боргу в її повній сумі буде вважатися додатковим благом і відповідно вимагати розрахунок податку.
Важливі висновки
1. Отримана юридичною особою сума поворотної фінансової допомоги від фізичної особи не відображається в 1ДФ.
2. Повернення юридичною особою суми поворотної фінансової допомоги фізичній особі відображається в 1ДФ із ознакою доходу «153» у звітному кварталі, в якому здійснено повернення суми.
3. Отримана фізичною особою сума поворотної фінансової допомоги від юридичної особи відображається в 1ДФ із ознакою доходу «153» у звітному кварталі, в якому надано допомогу.
4. Повернення фізичною особою суми поворотної фінансової допомоги юридичній особі не відображається в 1ДФ.