Відповідно до пункту 9 Положення про Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року N 459, абзацу першого пункту 3 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року N 823,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок перевірки знань інспекторів праці, що додається.
2. Директорату розвитку ринку праці та умов оплати праці в установленому порядку подати цей наказ на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
Міністр |
Ігор ПЕТРАШКО |
ПОГОДЖЕНО: |
|
Голова Національного агентства |
Наталія АЛЮШИНА |
Виконавчий директор АМУ |
О. В. Слобожан |
Т. в. о. Голови Державної |
Віталій САЖІЄНКО |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України
26 листопада 2020 року N 2454
ПОРЯДОК
перевірки знань інспекторів праці
1. Цей Порядок відповідно до статті 7 Конвенції Міжнародної організації праці N 81 1947 року про інспекцію праці у промисловості й торгівлі, ратифікованої Законом України від 08 вересня 2004 року N 1985-IV "Про ратифікацію Конвенції Міжнародної організації праці N 81 1947 року про інспекцію праці у промисловості й торгівлі", статті 9 Конвенції Міжнародної організації праці N 129 1969 року про інспекцію праці в сільському господарстві, ратифікованої Законом України від 08 вересня 2004 року N 1986-IV "Про ратифікацію Конвенції Міжнародної організації праці N 129 1969 року про інспекцію праці в сільському господарстві", пункту 3 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року N 823, визначає процедуру перевірки знань інспекторів праці, необхідних для виконання покладених на них обов'язків.
2. Перевірка знань інспекторів праці - це оцінка кваліфікації посадових осіб Держпраці та виконавчих органів міських рад міст обласного значення та сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад (далі - виконавчі органи рад), посадовими обов'язками яких передбачено повноваження щодо здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, з метою:
визначення стану їх професійної компетентності;
аналізу потреб у професійні підготовці (підвищенні кваліфікації);
визначення напрямів підвищення кваліфікації, професійної підготовки і перепідготовки.
Успішне проходження перевірки знань інспектора праці може визначатися окремим завданням під час оцінювання результатів службової діяльності державного службовця.
3. Перевірка знань проводиться:
1) до початку здійснення повноважень інспектора праці (попередня);
2) щороку впродовж здійснення повноважень інспектора праці (періодична);
3) у разі наявності систематичних недоліків у роботі інспектора праці (позапланова).
4. Попередня перевірка знань проводиться не пізніше 15 робочих днів з дня призначення особи на посаду, посадовими обов'язками за якою передбачено повноваження щодо здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю.
5. Періодична перевірка знань проводиться за рішенням Центральної комісії щороку, але не пізніше 31 жовтня.
Інспектори праці, які успішно пройшли попередню перевірку знань, звільняються від проходження періодичної перевірки знань у відповідному році.
6. Позапланова перевірка знань проводиться за рішенням відповідної комісії з перевірки знань (далі - комісія) у разі наявності систематичних (повторно протягом року) недоліків у роботі інспектора праці щодо здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю (обґрунтованих скарг роботодавців та працівників на його дії, скасування вимог, приписів, постанов інспектора праці в судовому порядку з причин неналежної кваліфікації порушень законодавства про працю, порушення порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю).
7. Для організації та проведення перевірки знань утворюються Центральна та регіональні комісії (далі - комісії).
Кількісний та персональний склад комісій затверджуються Головним державним інспектором праці України.
Центральна комісія здійснює перевірку знань інспекторів праці апарату Держпраці, а також керівників територіальних органів Держпраці та їх заступників.
Регіональні комісії здійснюють перевірку знань інспекторів праці територіальних органів Держпраці та виконавчих органів рад.
Комісії утворюються у складі голови, його заступника, відповідального секретаря та членів комісії (від двох до п'яти осіб).
Керівництво регіональними комісіями покладається на керівників відповідних територіальних органів Держпраці.
Рішення комісій приймаються шляхом голосування більшістю голосів та оформлюються протоколом. У разі якщо проект рішення отримав підтримку половини складу комісії і за цей проект проголосував голова комісії, рішення вважається прийнятим.
Центральна комісія за своїм рішенням може заслуховувати на своїх засіданнях звіти голів регіональних комісій, а також скасовувати рішення регіональних комісій.
8. Перевірка знань проводиться шляхом складення іспиту.
Іспит складається з 3 етапів: тестування, співбесіда, ситуаційні завдання.
Запитання для тесту та ситуаційні завдання розробляються з урахуванням кваліфікаційних вимог до інспекторів праці.
Перелік запитань тесту та ситуаційні завдання визначаються рішенням Центральної комісії окремо для Центральної та регіональної комісій та є єдиними для всіх інспекторів праці, що проходять перевірку знань у відповідній комісії.
Перевірка знань може проводитися:
1) за безпосередньої присутності інспектора праці;
2) дистанційно, у тому числі з використанням спеціальних комп'ютерних програм, аудіо-, відеозв'язку.
Дистанційна перевірка знань здійснюється за умови забезпечення візуальної аутентифікації інспектора праці, який проходить перевірку знань, а також особистої присутності членів комісії.
У разі неможливості проходження перевірки знань інспектором праці у визначені строки з поважних причин (тимчасова непрацездатність, відпустка тощо), дата проведення такої перевірки може бути перенесена за письмовою заявою інспектора праці.
9. Результати перевірки знань оформлюються рішенням комісій, які доводяться до відома інспекторів праці впродовж трьох робочих днів з дати їх складення шляхом опублікування на офіційному сайті Держпраці чи відповідного територіального органу Держпраці.
За результатами перевірки знань інспектору праці виставляється негативна, позитивна або відмінна оцінка.
Оцінка визначається шляхом додавання кількостей одержаних балів на кожному етапі.
Розподіл балів за проходження співбесіди, тестових та ситуаційних завдань встановлюється Центральною комісією.
Відмінна оцінка виставляється інспектору праці, який набрав 85 і більше балів (із 100 можливих).
Позитивна оцінка виставляється інспектору праці, який набрав від 70 до 84 балів (із 100 можливих).
Негативна оцінка виставляється інспектору праці, який набрав менше 70 балів (із 100 можливих).
Отримання інспектором праці позитивної або відмінної оцінки вважається успішним проходженням перевірки знань, за результатами якої комісією видається довідка встановленої Центральною комісією форми.
Інспектор праці, який отримав негативну оцінку, не може бути допущений до виконання повноважень щодо здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю.
Отримання інспектором праці негативної оцінки є підставою для повторного проходження перевірки знань, яка проводиться не пізніше 15 календарних днів з дня опублікування рішення комісії про виставлення негативної оцінки.
У разі отримання інспектором праці Держпраці за результатами повторного проходження перевірки знань негативної оцінки або відмови від проходження перевірки знань такого інспектора праці може бути притягнуто до дисциплінарної відповідальності відповідно до норм глави 2 розділу VIII Закону України "Про державну службу".
Отримання інспектором праці виконавчого органу ради за результатами повторного проходження перевірки знань негативної оцінки, а також відмова від проходження перевірки знань є підставою для скасування службового посвідчення такого інспектора праці.
10. Рішення комісій можуть бути оскаржені в порядку, установленому статтею 11 Закону України "Про державну службу", або в судовому порядку.
Рішення регіональної комісії також можуть бути оскаржені шляхом звернення до Центральної комісії протягом 15 днів з дня їх опублікування.
Скарга, зазначена в абзаці другому цього пункту, розглядається Центральною комісією не пізніше 15 днів з дня її надходження.
Генеральний директор Директорату |
Юрій КУЗОВОЙ |