Національний банк України має намір детальніше врегулювати порядок приймання платежів для подальшого переказу через програмно-технічні комплекси самообслуговування (ПТКС). Про це http://for-ua.com/ForUm’у повідомило джерело у НБУ.
У НБУ пояснюють своє рішення тим, що останнім часом збільшився попит населення на такі послуги. Зокрема, за допомогою ПТКС можна здійснити погашення кредиту, оплату різних послуг, у тому числі — операторам мобільного зв’язку, Інтернету, поповнити платіжну картку. При цьому основний грошовий потік — це надходження за послуги мобільних операторів. «Такі комплекси обслуговування дають можливість здійснювати платежі у режимі 24 годин і протягом цілої доби, що також дуже зручно для користувачів», — наголосив співрозмовник.
Разом з тим регулятор занепокоєний можливістю несанкціонованого використання готівкових коштів, прийнятих за допомогою ПТКС. «Недобросовісне виконання операторами ПТКС вимог законодавства обумовило необхідність докладніше врегулювати питання у нормативно-правових актах НБУ», — зазначив співрозмовник.
З цією метою у НБУ було підготовлено проект постанови «Про регулювання питань щодо приймання коштів для подальшого їх переведення», який є у розпорядженні http://for-ua.com/ForUm’у.
Документ насамперед встановлює коло осіб, які мають право здійснювати операції з приймання коштів від населення. По-друге, з метою контролю встановлюється вимога забезпечити відображення інформації про всі операції користувача. Разом з тим для різних категорій власників ПТКС вимоги щодо відображення операцій є різними. Так, операції комерційних агентів банків повинні відображатися у системі автоматизації банків. А членів (учасників) небанківської платіжної системи — у системі обліку своєї платіжної організації та у системі автоматизації банку, який обслуговує члена платіжної системи.
По-третє, документом забороняється передача повноважень іншим особам на здійснення операцій щодо приймання коштів.
Крім того, НБУ зобов’яже банки, які працюють з агентами з приймання коштів, забезпечити контроль за дотриманням ними вимог законів України, нормативно-правових актів НБУ, внутрішніх правил банку, за створенням ними архівів електронних документів (збереженням інформації про використані кошти, реєстри тощо) і забезпеченням їх захисту.