Національний банк оприлюднив Білу книгу «Майбутнє регулювання ринку кредитних спілок». Це перший з шести запланованих секторальних документів, в яких Національний банк як майбутній регулятор ринків небанківських послуг описує поточний стан ринків, їх проблеми та заплановані зміни у їх регулюванні.
Під час розроблення бачення, викладеного в Білій книзі, Національний банк взяв до уваги важливу роль кредитних спілок у підвищенні доступності фінансових послуг для широких верств населення, адже вони працюють переважно у сільській та віддалених місцевостях.
Окреслене у Білій книзі майбутнє регулювання сприятиме створенню умов для розвитку ринку кредитних спілок та зростанню його конкурентоспроможності, підвищенню рівня його надійності, прозорості та платоспроможності. Завдяки новаціям, які планує втілити Національний банк, кредитні спілки та їх клієнти отримають:
- розширений перелік послуг, які вони можуть надавати;
- вищий рівень доступності їх послуг;
- можливість створення власного центру фінансової інтеграції;
- нові інструменти підтримки ліквідності та платоспроможності.
Водночас Національний банк здійснюватиме комплексний нагляд за діяльністю кредитних спілок, застосовуючи ризик-орієнтований підхід у питаннях ліцензування, регулювання та нагляду та керуючись принципами пропорційності вимог до рівня ризиковості спілки, перспективного погляду для розуміння потенційних ризиків, раннього виявлення проблем та вчасного реагування, професійного судження і правової визначеності.
Вдосконалене регулювання ринку та паралельне розширення можливостей для його учасників забезпечать більш глибоке проникнення кредитних спілок на фінансовому ринку, забезпечать більш ефективний, капіталізований та стресостійкий ринок, де надійно захищені права споживачів фінпослуг.
Враховуючи, що запропоновані у Білій книзі зміни є суттєвими для ринку, їх впровадження буде відбуватись поступово із урахуванням об’єктивних можливостей кредитних спілок виконати такі вимоги.
Пропозиції та бачення, викладені у Білій книзі, не є остаточними та є відкритими до обговорення, а тому Національний банк закликає зацікавлених учасників ринку брати активну участь у обговоренні вищенаведених підходів до регулювання для визначення найкращих шляхів регулювання окремих питань діяльності кредитних спілок. Просимо надсилати їх на адресу split_feedback@bank.gov.ua.
Довідково
Кредитні спілки – це фінансові установи, діяльність яких полягає у взаємному кредитуванні та наданні інших фінансових послуг учасникам спілки за рахунок їх об’єднаних грошових внесків. Вони існують для сприяння ощадливості та фінансовому добробуту членів кредитної спілки завдяки наданню послуг на умовах собівартості.
Станом на кінець вересня 2019 року в Україні нараховувалось 337 спілок, які об’єднували більше 465 тис. осіб. Загальна кількість активів кредитних спілок складала 2,4 млрд грн.