Нацбанк розповідає, що банки мають здійснити перегляд внутрішніх процесів з управління реструктуризованими активами та визначення розміру кредитного ризику за ними згідно з положеннями Закону України від 13.04.2021 р. №1381-ІХ.
Відповідні вимоги передбачено постановами Правління НБУ від 19.05.2021 р. №41 та 42 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України», які набирають чинності з 22 травня 2021 року.
Так, запроваджені постановою №42* норми надають право банку:
- не визнавати дефолт боржника за кредитами, за якими сформований резерв на 50% і більше відсотків унаслідок обов’язкової реструктуризації боргу, здійсненої відповідно до Закону України №1381-ІX;
- не враховувати під час визначення прийнятності застави обмеження щодо звернення банком стягнення/реалізації застави, встановлені цим законом;
- не застосовувати під час урахування вартості застави за непрацюючими активами понижуючі коефіцієнти до вартості застави, звернення стягнення/реалізацію якої ним обмежено.
Водночас постановою №41** удосконалено механізм розрахунку вартості очікуваних грошових потоків із використанням ринкової ставки дисконту для визначення варіанта врегулювання проблемної заборгованості.
Зазначений механізм розрахунку відповідає актуальним міжнародним практикам з управління проблемними активами. Його запровадження прискорить досягнення банками цільових показників їх стратегій щодо скорочення рівня та обсягу таких активів.
Довідково
Президент України Володимир Зеленський 21 квітня 2021 року підписав закон №1381-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо споживчих кредитів, наданих в іноземній валюті», який парламент ухвалив 13 квітня 2021 року.
Законом передбачено:
- з 23 квітня 2021 року проведення банками обов’язкової реструктуризації боргу за споживчими кредитами, наданими в іноземній валюті, що підпадають під критерії, вказані в зазначеному законі;
- припинення 23 вересня 2021 року дії Закону України «Про мораторій на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті»;
- заборона на примусове звернення стягнення на предмет іпотеки, що є забезпеченням виконання зобов’язань, які підлягають реструктуризації, протягом строків, визначених Законом України №1381-ІX.
* Зміни унесено в Положення про визначення банками України розміру кредитного ризику за активними банківськими операціями, затверджене постановою Правління НБУ від 30.06.2016 р. №351.
** Зміни внесено в Положення про організацію процесу управління проблемними активами в банках України, затверджене постановою Правління НБУ від 18.07.2019 р. №97.
***
УВАГА!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER. Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!