• Посилання скопійовано

Оновлено підходи до статзвітності про платіжні інструменти

Національний банк України запровадив збір нової статистичної звітності про кредитові та дебетові перекази в Україні. Це сприятиме забезпеченню ефективного оверсайту платіжних інструментів

Оновлено підходи до статзвітності про платіжні інструменти

Національний банк України запровадив збір нової статистичної звітності про кредитові та дебетові перекази в Україні, що суттєво вплинуло на показники звітності про безготівкові операції з платіжними картками.

Збір нової звітності відповідає підходам Європейського центрального банку й інших провідних центральних банків та дасть можливість точніше оцінювати обсяги операцій, здійснених в Україні не тільки з використанням платіжних карток, а й ініційованих безпосередньо з рахунків користувачів без їх використання (кредитові та дебетові перекази).

Крім того, це сприятиме забезпеченню ефективного оверсайту платіжних інструментів відповідно до Закону України «Про платіжні послуги».

Нагадаємо, що у ст. 34 Закону України «Про платіжні послуги», введеного в дію 01.08.2022, визначено такі види платіжних інструментів: 

  1. Кредитовий трансфер (з використанням якого виконується розпорядження платника на переказ коштів з його рахунку);
  2. Прямий дебет (з використанням якого виконується списання коштів з рахунку платника на підставі розпорядження отримувача коштів);
  3. Електронні платіжні засоби (переважно звичні нам платіжні картки).

Нині триває тестовий період, під час якого з 01.04.2023 надавачі платіжних послуг вперше почали подавати статистичну звітність про кредитові і дебетові перекази з рахунків. Через це окремі надавачі платіжних послуг переглянули показники щомісячної статистичної звітності про операції з платіжними картками, що подається до Національного банку.

Як наслідок, у квітні 2023 року кількість операцій із використанням платіжних карток, емітованих українськими банками, становила 591 млн шт., а їхня сума – 265,8 млрд грн. Це на 25,5% та 33,6% відповідно менше, ніж за березень 2023 року.

Такі зміни в жодному разі не свідчать про зменшення безготівкових розрахунків в Україні. Йдеться лише про перерозподіл частини даних про платіжні операції, виконані користувачами з використанням різних платіжних інструментів між показниками статистичної звітності.

Національний банк незабаром розпочне опублікування інформації, отриманої з нової статистичної звітності (орієнтовно – у IV кварталі 2023 року).

Джерело: Нацiональний банк України

Рубрика: Фінанси і банки/НБУ і банківська система

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «НБУ і банківська система»