Сьогодні, 17 травня, Верховна Рада прийняла у першому читанні законопроект №8152 «Про валюту». Це рішення підтримало 253 народних депутата.
«Україна зможе прийти в решті решт до свободи валютних операцій. А обмеження будуть запроваджуватися лише у відповідь на кризові явища, - переконаний Голова Національного банку Яків Смолій. - Така позиція – свобода плюс захищеність – спростить життя українському бізнесу та відкриє двері в Україну для іноземних інвесторів. А відтак, українці отримають нові робочі місця».
Проектом передбачається:
1) скасувати чинний Декрет Кабінету Міністрів України “Про систему валютного регулювання і валютного контролю” і Закон України “Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті” та внести зміни до деяких інших законодавчих актів України.
2) ввести новий режим валютного регулювання,
3) визначити категоріально-термінологічний апарат валютного регулювання,
4) встановити загальний режим проведення валютний операцій на території України, деталі здійснення валютних операцій (із встановленням виключень щодо розрахунків, які можуть здійснюватися на території України в іноземній валюті), проведення операцій з торгівлі валютними цінностями, транскордонного переказу та переміщення валютних цінностей;
5) встановити норми щодо ліцензування професійної діяльності з надання послуг щодо проведення валютних операцій, а також особливості проведення валютного нагляду (уточнити їх склад, регламентувати права та обов’язки цих суб’єктів), обміну інформацією між суб’єктами валютних операцій, включаючи органи валютного нагляду, та накладення санкцій за порушення валютного регулювання.
6) врегулювати права й обов’язки резидентів і нерезидентів у сфері проведення валютних операцій, у тому числі обов’язок представляти органам і агентам валютного нагляду документи й інформацію;
7) зберегти мінімально необхідні повноваження НБУ, які перешкоджатимуть раптовому відпливу короткострокового капіталу, що, своєю чергою, унеможливить виникнення надмірного тиску на обмінний курс та дестабілізацію валютного ринку;
8) окремо визначити правовий режим уведення заходів захисту, спрямованих на зменшення ризиків стабільності банківської та/або фінансової системи країни та усунення негативного впливу можливих наслідків тиску на платіжний баланс, що може загрожувати досягненню цілей грошово-кредитної політики, а також валютної політики держави.