19 березня 2012 року глава держави підписав прийнятий парламентом на основі законопроекту №9342 (http://news.dtkt.com.ua/show/ukr/article/16683.html) Закон «Про систему гарантування внесків фізичних осіб», згідно з яким прийняття НБУ рішення про віднесення банків до категорії проблемних є банківською таємницею.
Згідно із Законом функції щодо обов’язкового гарантування внесків фізичних осіб і виведенню неплатоспроможних банків з ринку здійснюватиме Фонд гарантування внесків фізичних осіб, підзвітний КМУ і НБУ. Учасниками Фонду, що сплачують збори, в обов’язковому порядку будуть всі банки.
До компетенції Фонду віднесено також нормативне регулювання системи гарантування внесків — прийняття обов’язкових для виконання всіма банками (а також юр- і фізособами) актів. Фонд здійснюватиме і контроль за виконанням банками зобов’язань щодо участі в системі гарантування внесків, перевіряючи, зокрема, повноту і достовірність ведення бази даних про вкладників.
Виведення банку з ринку і призначення тимчасової адміністрації, згідно із Законом, Фонд може розпочати лише після прийняття НБУ рішення про віднесення банку до категорії неплатоспроможних.
Таке віднесення, своєю чергою, можливе у випадках:
— неприведення банком своєї діяльності у відповідність до законодавства протягом 180 днів після визнання його проблемним (для цього визнання достатньо одного із 5 критеріїв, зазначених у Законі. Крім того, НБУ має право віднести банк до проблемних і з інших підстав, встановлених нормативними актами самого НБУ). Віднесення банку до проблемних, як вже було сказано, є банківською таємницею;
— зниження розміру регулятивного капіталу або нормативу адекватності регулятивного капіталу до однієї третини від мінімального рівня, встановленого законом або нормативно-правовими актами НБУ;
— невиконання банком протягом 10 днів поспіль 10 і більше відсотків своїх зобов’язань перед вкладниками та іншими кредиторами.
Ліквідувати банк може тільки НБУ.