Головна Усі новини Праця та соціальний захист Трудові відносини

З яким працівником можна укласти контракт?

Чим контракт відрізняється від трудового договору? З якими працівниками можна укладати контракт? Яка альтернатива контракту?

«Прямо передбачених законами», «з підстав, передбачених іншими законами», «встановлюється відповідними законами» – подібні фрази завжди спантеличують кадровика, бо вимагають пошуків таких законів.

«Прямо передбачених законами», «з підстав, передбачених іншими законами», «встановлюється відповідними законами» – подібні фрази завжди спантеличують кадровика, бо вимагають пошуків таких законів. А їх може бути чимало. І щоб вирішити якусь проблему, потрібно перевернути гору законодавства. Наприклад, укладання з працівниками контракту регламентується більш ніж десяти законами. Сьогодні ми відправились на їх пошуки. Отже, до вашої уваги перелік працівників, з ким може бути укладено трудовий контракт, та закони, де це передбачено.

 

Чим контракт відрізняється від трудового договору?

У трудовому праві контракт – це особлива форма трудового договору. Від звичайного трудового договору він відрізняється тим, що:

– завжди укладається в письмовій формі;

– у ньому можуть установлюватися додаткові підстави щодо його розірвання (крім тих, які зазначені в трудовому законодавстві);

– зазвичай має строковий характер;

– при його розірванні (відповідно до Положення про порядок укладення контракту при прийнятті (найманні) на роботу працівників, затвердженого постановою КМУ від 19.03.1994 р. №170, далі – Положення №170) можливе відшкодування моральної шкоди;

– сфера його застосування визначається законами України.

 

Чим може загрожувати укладання контракту замість трудового договору?

Порядок укладання контрактiв пiд час прийняття (наймання) на роботу працiвникiв на пiдприємство, в установу, органiзацiю незалежно вiд форми власностi, виду дiяльностi та галузевої належностi, а також щодо громадян визначено Положенням №170.

Вiдповiдно до п. 3 Положення №170 прийняття (наймання) на роботу працiвникiв через укладання з ними контракту власником або уповноваженим ним органом може вiдбуватися у випадках, прямо передбачених законами.

Також і Мінсоцполітики у листі від 03.02.2003 р. №06/2-4/13 зазначало, що роботодавець може вимагати від працівника укладання контракту тільки, якщо він належить до категорії працівників, які відповідно до законів працюють за контрактом. Навіть за згодою працівника і роботодавця, за відсутності підстав для цього, контракт не може бути укладено. Виявлені такі порушення можуть бути підставою для визнання недійсними умов праці за контрактом як таких, що погіршують становище працівника.

 

З якими працівниками можна укладати контракт?

Отже, розглянемо з якими працівниками може бути укладений контракт.

Актуалізувавши лист Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 23.05.2000 р. №1-222/1331 під нові редакції законів України, маємо такий перелік працівників, з ким може бути укладено контракт:

1) з керівниками підприємств та установ незалежно від форми власності, як державних так і приватних (ГКУ та постанови КМУ від 19.03.1993 р. №203 «Про застосування контрактної форми трудового договору з керівником підприємства, що є у державній власності»);

2) з керівником закладу освіти, обраним (призначеним) у порядку, встановленому законодавством та установчими документами закладу освіти (Закон України від 05.09.2017 р. №2145-VIII «Про освіту»);

3) з працівниками біржі (Закон України від 10.12.1991 р. №1956-XII «Про товарну біржу»);

4) з науковцями (Закон України від 26.11.2015 р. №848-VIII «Про наукову і науково-технічну діяльність»);

5) з особами, залученими до роботи у фермерському господарстві (Закон України 19.06.2003 р. №973-IV «Про фермерське господарство»);

6) з працівниками споживчих товариств, їх спілок та підпорядковані їм підприємства (Закон України від 10.04.1992 р. №2265-XII «Про споживчу кооперацію»);

7) з працівниками підприємств, установ та організацій у спеціальних (вільних) економічних зонах (Закон України від 13.10.1992 р. №2673-XII «Про загальні засади створення і функціонування спеціальних (вільних) економічних зон»);

8) з помічниками адвокатів (Закон України 05.07.2012 р. №5076-VI «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»);

9) з особами, які здійснюють професійну діяльність у спорті (Закон України 24.12.1993 р. №3808-XII «Про фізичну культуру і спорт»);

10) з працівниками залізничного транспорту загального користування, які здійснюють обслуговування пасажирів (Закон України від 04.07.1996 р. №273/96-ВР «Про залізничний транспорт»);

11) з іноземцями (Закон України від 05.07.2012 р. №5067-VI «Про зайнятість населення»);

12) з керівниками державних і комунальних закладів культури, а саме з керівниками державних та комунальних музеїв, керівниками державної чи комунальної бібліотеки, централізованої бібліотечної системи, з керівниками адміністрації історико-культурних заповідників, з директорами – художніми керівниками державного чи комунального театру та генеральним директором – художнім керівником національного театру, з професійними творчими працівниками державних та комунальних закладів культури (Закон України від 14.12.2010 р. №2778-VI «Про культуру»).

Отже, якщо укладення контракту законом не передбачене, то власник або уповноважений ним орган не має права укладати з працiвником контракт, навiть якщо є наявна обопiльна згода.

 

Яка альтернатива контракту?

Можемо порадити оформити з таким працівником звичайний письмовий трудовий договір.

Нагадуємо: відповідно до ст. 24 КЗпП додержання письмової форми трудового договору є обов’язковим:

1) при організованому наборі працівників;

2) при укладенні трудового договору про роботу в районах з особливими природними географічними і геологічними умовами та умовами підвищеного ризику для здоров'я;

3) при укладенні контракту;

4) у випадках, коли працівник наполягає на укладенні трудового договору у письмовій формі

5) при укладенні трудового договору з неповнолітнім (ст. 187 цього Кодексу);

6) при укладенні трудового договору з фізичною особою;

7) в інших випадках, передбачених законодавством України.

Анна Милиенко-Самсонова,
Эксперт по трудовому праву

Джерело
ЛІГА.блоги
Рубрика:
Праця та соціальний захист / Трудові відносини
Теги:
Трудові відносини

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції.

Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі