• Посилання скопійовано

Повітряна тривога на роботі: коли це поважна причина, а коли – прогул?

Перебування в укритті під час повітряної тривоги може бути поважною причиною відсутності працівника на роботі, якщо час відсутності працівника на роботі збігається з повітряною тривогою та часом для добирання (офіс-укриття-офіс)

Повітряна тривога на роботі: коли це поважна причина, а коли – прогул?

Управління інспекційної діяльності у Тернопільській області Південно-Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці навело відповідь адвоката Ганни Лисенко на запитання: «Повітряна тривога – це поважна причина для прогулу?». З постом адвоката можна ознайомитися тут.

І так і ні. Залежно від обставин та дій працівника.

Статистика:

 • з початку війни зафіксовано 30 тис. тривог по Україні;
 • за вересень 2023 року – 150 тривог;
 • середня тривалість тривоги – 55 хв.;
 • робочий день у працівника зазвичай 8 годин.

За таких частих тривог працівник може бути відсутній на роботі більше ніж 3 години на день, і роботодавець, своєю чергою, може звільнити працівника за прогул.

Отож! Прогул – це відсутність на роботі протягом 3 годин.

Укриття під час повітряної тривоги для працівника може бути:

 • у приміщенні офісу (якщо так вирішив працівник),
 • в укритті або сховищі, створеному роботодавцем,
 • у спеціально визначеному укритті, перелік яких є на офіційних сайтах міських або селищних рад тощо.

Саме працівник вирішує, в якому укритті він перебуватиме під час повітряної тривоги в робочий час (в офісі або пройти до найближчого обладнаного укриття).

Розглянемо такі два приклади:

 • працівник протягом одного дня відходив декілька разів з робочого місця до укриття, час його відсутності збігається з оголошеними тривогами. Це вимушений прогул з поважних причин;
 • працівник відсутній на роботі 3 дні, а потім заявляє, що він сидів в укритті вдома, а повітряні тривоги були двічі по 1,5 години. Це прогул, оскільки працівник має перебувати в укритті лише під час повітряних тривог, а в інший час працювати.

Таким чином, перебування в укритті під час повітряної тривоги може бути поважною причиною відсутності працівника на роботі, якщо:

 • час відсутності працівника на роботі збігається з повітряною тривогою + час для добирання (офіс-укриття-офіс). Це можна підтвердити інформацією з програм або додатків (https://alarmmap.online, https://map.ukrainealarm.com), офіційних відповідей військових адміністрацій або рад),
 • працівник повідомив про причину відсутності керівника (за можливості),
 • на підприємстві відсутнє спеціальне укриття, де може працювати працівник.

Джерело: Державна служба з питань праці

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Трудові відносини»

 • Неповний робочий день для осіб з інвалідністю: розʼяснення від Держпраці
  Якщо у рекомендаціях МСЕК зазначено, що особа з інвалідністю може працювати за своєю посадою на умовах скороченого робочого дня, роботодавець на прохання працівника зобов’язаний встановити йому неповний робочий час
  30.11.2023230
 • Як працюватимемо та відпочиватимемо у грудні?
  З 2023 року Різдво Христове в Україні офіційно (згідно зі змінами до КЗпП) святкуємо лише 25 грудня. Проте за правилами воєнного часу офіційних святкових та неробочих днів в Україні немає. При цьому графік роботи та час відпочинку встановлює роботодавець
  30.11.20236 5052
 • Продовження бронювання: як подати список знову?
  Підприємство є критично важливим і має список заброньованих працівників. Чи потрібно і в які терміни подавати документи на продовження такого бронювання? Чи треба при цьому підтверджувати статус критично важливого підприємства?
  29.11.2023393
 • Чи встановлюється випробувальний термін за строковим трудовим договором?
  У період дії воєнного стану можна встановлювати випробувальний термін для всіх працівників, зокрема тих, кого це раніше не стосувалося. Тож для строкового договору можна встановлювати випробувальний термін
  29.11.20231 370
 • Мінфін планує оновити форму штатного розпису
  Зміни вносяться у зв'язку зі запровадженням з 1 січня 2024 року нової моделі оплати праці державних службовців на основі класифікації посад державної служби. Форму штатного розпису доповнять новою графою 3 «Класифікаційний код посади»
  27.11.2023570