27 грудня 2019 року у Верховній Раді зареєстровано проект Закону №2683 "Про загальнообов'язкове накопичувальне пенсійне забезпечення". Його авторами є Г. Третьякова, В. Струневич, С. Гривко та П. Халімон.
Цей Закон визначатиме правові, економічні та організаційні засади загальнообов’язкового накопичувального пенсійного забезпечення в Україні та регулюватиме правовідносини, пов'язані з цим видом діяльності.
Основною метою цього закону є створення накопичувальної пенсійної системи, яка повинна бути:
- простою та зрозумілою для учасників системи, включаючи однакові умови доступу для всіх категорій осіб, що є учасниками системи;
- дешевою, включаючи заходи з консолідації певних функцій та обмеження максимальних розмірів витрат, що відшкодовуються за рахунок активів учасників;
- надійною, що передбачає встановлення принципів обережного інвестування та встановлення дієвих систем управління ризиками при проведенні операцій з пенсійними активами.
У зв'язку з цим запропоновано комбіновану модель функціонування системи накопичувального пенсійного забезпечення, яка передбачає акумулювання внесків у Пенсійному казначействі, залучення Центрального адміністратора для здешевлення та консолідації послуг з адміністрування персоніфікованих рахунків учасників Пенсійного казначейства, а також в недержавних пенсійних фондах, допущених до діяльності у другому рівні пенсійної системи шляхом авторизації.
Кого зобов'яжуть брати участь у системі накопичувального пенсійного забезпечення?
Законопроектом передбачається встановити обов’язкову участь у системі накопичувального пенсійного забезпечення всіх категорій працюючих осіб до досягнення ними пенсійного віку та залучення роботодавців до сплати пенсійних внесків на паритетних засадах.
Фізособи–підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, зможуть сплачувати накопичувальні внески на добровільних засадах.
Скільки доведеться сплачувати пенсійних внесків?
Роботодавці сплачуватимуть 2% від розміру заробітної плати працівників, а учасники системи (працюючі особи) - 1% від заробітної плати (доходу).
За бажанням працівника розмір його самостійних внесків може бути збільшено.
Роботодавець буде зобов’язаний пропорційно доповнювати внески працівника власними внесками в розмірі до 5% від суми заробітної плати такого працівника.
Кошти накопичувальної системи будуть власністю учасників системи (осіб, з заробітної плати яких здійснюються відрахування) у розмірі, накопиченому на їх індивідуальних накопичувальних пенсійних рахунках, а у випадку смерті особи право власності на пенсійні заощадження перейде до її спадкоємців.
Коли набере чинності закон?
У разі прийняття цей Закон набере чинності з 1 січня 2021 року.