Фонд соцстраху наголошує, що реалізація права застрахованих осіб на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за рахунок коштів ФСС великою мірою залежить від кваліфікованого підходу та обізнаності роботодавців щодо своїх прав, обов’язків і відповідальності. Порядок отримання матеріального забезпечення (допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги по вагітності та пологах, допомоги на поховання) за рахунок коштів Фонду передбачає чіткі дії з боку застрахованих осіб, страхувальників (роботодавців) та Фонду. Від послідовності кроків кожної зі сторін залежать повнота і вчасність отримання застрахованими особами допомог, передбачених чинним законодавством про загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності.
З метою забезпечення в регіоні належного соціального захисту працюючих громадян управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області звертає увагу роботодавців та застрахованих осіб на такому алгоритмі отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги по вагітності та пологах:
1) Отриманий у закладі охорони здоров’я листок непрацездатності працівник передає до уповноваженої особи на підприємстві (кадровика, табельника або бухгалтера) для заповнення зворотної сторони листка непрацездатності (визначення страхового стажу застрахованої особи та кількості днів, за які буде надаватись матеріальне забезпечення).
2) Листок непрацездатності передається на розгляд комісії (уповноваженого) із соціального страхування підприємства, установи, організації, яка приймає рішення щодо призначення матеріального забезпечення (відмови в призначенні матеріального забезпечення).
3) Бухгалтерія страхувальника нараховує суми матеріального забезпечення застрахованим особам та оформляє заяву-розрахунок.
4) Страхувальник подає заяву-розрахунок до робочого органу виконавчої дирекції Фонду за місцем реєстрації та на її підставі отримує фінансування від Фонду на свій окремий поточний рахунок.
5) Після отримання фінансування страхувальник виплачує матеріальне забезпечення застрахованим особам у найближчий після дня призначення допомоги строк, установлений для виплати заробітної плати.
Допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі в формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу). Фонд здійснює фінансування матеріального забезпечення, починаючи з шостого дня непрацездатності, до відновлення працездатності або встановлення інвалідності. Перші п’ять днів оплачуються за рахунок коштів роботодавця.
Сума допомоги по тимчасовій непрацездатності залежить від розміру страхового стажу та складає:
- 50% середньої заробітної плати (доходу) – застрахованим особам, які мають страховий стаж до 3 років;
- 60% середньої заробітної плати (доходу) – застрахованим особам, які мають страховий стаж від 3 до 5 років;
- 70% середньої заробітної плати (доходу) – застрахованим особам, які мають страховий стаж від 5 до 8 років;
- 100% середньої заробітної плати (доходу) – застрахованим особам, які мають страховий стаж понад 8 років;
- 100% середньої заробітної плати (доходу) – застрахованим особам, які мають пільги відповідно до законодавства.
Допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, та складає 100% середньої заробітної плати незалежно від розміру страхового стажу.
***
Читайте також:
- Відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами: на який строк та як оплачувати?
- Як нараховувати декретні працівниці-зовнішньому суміснику?
- Відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами: як надавати та що з тривалістю?
- Лікарняний листок відкритий після робочого дня: як оплачувати?
- Як оплачується лікарняні щодо догляду за хворою дитиною?
- Які порушення ФСС виявив під час перевірок лікарняних?
- Працівниця йде у декретну відпустку: чи потрібна заява?
- Нарахували лікарняні, а потім сторнували частину з них: як показати у звіті з ЄСВ