Фахівці Мінсоцполітики у листі від 07.07.2022 р. №53/0/248-22 роз’яснили, як враховувати період призупинення дії трудового договору при обчисленні середньої зарплати для розрахунку лікарняних (декретних).
Зокрема, через об'єктивну поважну причину, чим є військова агресія проти України, сторони трудового договору позбавлені можливості виконувати взаємні зобов'язання (роботодавець щодо забезпечення працівника роботою, а працівник щодо виконання роботи).
Із урахуванням зазначеного, на думку Управління, період призупинення дії трудового договору у зв'язку з військовою агресією проти України відповідно до статті 13 Закону може вважатися періодом, не відпрацьованим з поважних причин.
Середня заробітна плата для розрахунку допомоги по тимчасовій непрацездатності, а також допомоги по вагітності та пологах, відповідно до пункту 3 Порядку повинна обчислюватися із суми нарахованої в розрахунковому періоді заробітної плати, на яку нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок), шляхом її ділення на кількість календарних днів перебування у трудових відносинах у розрахунковому періоді без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин, у тому числі через призупинення дії трудового договору.
Але фахівці Мінсоцполітики наголосили й на такому. При розрахунку суми як допомоги по тимчасовій непрацездатності, так і допомоги по вагітності та пологах слід звертати увагу на обчислення страхового стажу, оскільки у період призупинення дії трудового договору призупиняється і сплата єдиного внеску, який є умовою для зарахування відповідного періоду до страхового стажу. Тож в залежності від кількості місяців призупинення буде відповідно розрахововуватися страховий стаж за останні 12 місяців перед початком страхового випадку.