Нагадаємо, що 3 листопада В. Зеленський підписав Закон України від 18.10.2022 р. №2682-IX, яким внесено зміни до Закону про ЄСВ та деяких інших законів України щодо захисту соціальних, трудових та інших прав фізичних осіб, у тому числі під час воєнного стану, та спрощення обліку робочих місць для осіб з інвалідністю.
Спочатку передбачалося, що для фізичних осіб – підприємців, у тому числі тих, які обрали спрощену систему оподаткування, осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, членів фермерського господарства, які не сплачували страхові внески в період дії воєнного стану, такий період буде включатися до страхового стажу та буде вважатися, що страхові суми було сплачено у розмірі мінімального страхового внеску. Саме такій редакції законопроєкт було ухвалено у першому читанні.
Проте згодом Мінфін у своєму висновку до законопроєкту зазначив, що реалізація цього положення може мати негативний вплив на бюджет Пенсійного фонду, а вартісна величина впливу законопроєкту буде залежати від кількості ФОПів, які не сплатять страхові внески у період воєнного, надзвичайного стану та періоду, за який таким особам буде зараховано страховий стаж без сплати ЄСВ.
Крім того, Головне науково-експертне управління Апарату ВРУ звернуло увагу, що надання соціальних послуг та виплата матеріального забезпечення застрахованим особам безпосередньо залежить від сплати ЄСВ. У зв’язку з цим у разі звільнення зазначених осіб від сплати необхідно буде визначити джерело фінансування та забезпечити його сплату.
Через це ВРУ при прийнятті у ІІ читанні законопроєкту відмовилася від ідеї зараховувати страховий стаж без сплати ЄСВ.
Тож все залишається як й було до появи законопроєкту №7433 і так, як йшлося у розʼясненнях ДПС: якщо ФОП не сплачує ЄСВ під час війни – страхового стажу у нього не буде.