Підприємців-«спрощенців» все-таки очікують перевірки. Депутати прийняли закон, що визначає, хто під час мораторію, який діє до 1 липня 2012 року, може насилати ревізії на дрібний бізнес (як на юридичних, так і на фізичних осіб). Наприклад, тепер «спрощенців» може перевірити СЕС щодо дотримання санзаконодавства (наявність санітарної книжки, чистота і порядок на полицях, у підсобних приміщеннях) та держорган у справах захисту прав споживачів, якщо, скажімо, на торговця надійде скарга від покупця на якість товару або хамство у магазині (такий контроль потрібен, щоб міг працювати закон «Про захист прав споживачів»).
Також отримає право на планові і позапланові перевірки Пенсійний фонд, але тільки тих підприємців, діяльність яких віднесена до середнього ступеня ризику — нерегулярно сплачують внески до ПФУ або їх розмір став меншим від звичайного. Водночас для податкової, міської влади та пожежних табу на перевірки триватиме до 1 липня. Якщо президент підпише закон, він набере чинності наступного дня після опублікування.
Автор закону нардеп Юрій Мірошниченко (ПР) вважає, що цей документ зменшить адміністративний тиск на бізнес з боку влади, бо встановлює лише виключні випадки контролю для підприємців, які сумлінно сплачують податки, але водночас захистить споживачів. Нардеп-економіст Ксенія Ляпіна (НУНС) називає закон «палицею на два кінці». Мінус — можуть бути зловживання влади: якщо треба вибити з підприємця хабар, на нього нашлють СЕС або інспірують десяток заяв від незадоволених споживачів.
«З іншого боку, хоч якийсь контроль потрібен, тому що зараз у країні масово розцвітає нелегальний дрібний бізнес, — говорить Ляпіна. — Я часто спілкуюся з підприємцями у різних кінцях України — скрізь скаржаться, що через мораторій на базарах з’явилося чимало незареєстрованих торговців, які платять мзду (приблизно третина від офіційних податків, це 150 — 200 грн на місяць) адміністрації ринків і за рахунок цього можуть продавати свій товар дешевше, ніж ті, хто торгує офіційно та платить податки до бюджету. Я вже не кажу про якість їхнього товару. Тож закон дозволить навести хоч якийсь лад. Але для того щоб нелегалами зайнялася міліція, треба про них комусь заявити. Це можуть зробити і СЕС, і захисники прав споживачів, і самі легальні торговці».