• Посилання скопійовано

У разі проведення перевірки за постановою слідчого податкове повідомлення-рішення не виноситься

Постанова Львівського окружного адмінсуду від 30.01.2012 р. у справі №2а-13565/11/1370

Під час розслідування кримінальних справ слідчі мають право винести відповідну постанову та залучити податковий орган для перевірки окремих фактів, про що податковий орган виносить наказ та проводить виїзну позапланову перевірку з підстав, визначених у пп. 78.1.11 ПКУ.

Постає запитання: якщо під час такої перевірки податковий орган встановлює порушення податкового законодавства, чи має він право визначити податкові зобов’язання та надіслати платнику податків податкове повідомлення-рішення одночасно з повідомленням про результати такої перевірки слідчого?

Суд під час аналізу положень ПКУ дійшов таких висновків. На його думку, приписи п. 86.9 ПКУ кореспондують з нормою, закріпленою у п. 58.4 ПКУ.

Згідно з постановою про порушення кримінальної справи, в межах якої проводилася перевірка підприємства, суд встановив, що таку справу порушено, серед іншого, за ознаками злочину, передбаченого ч. 3 ст. 212 Кримінального кодексу України.

Оскільки позапланову перевірку проведено у межах кримінальної справи відповідно до пп. 78.1.11 ПКУ, тобто призначено відповідно до кримінально-процесуального закону, ДПІ відповідно до п. 86.9 ПКУ не мала права приймати податкове повідомлення-рішення за результатами такої перевірки до дня набрання законної чинності відповідним рішенням суду.

Суд також зазначає, що оскільки ДПІ при винесенні спірних податкових повідомлень-рішень не врахувала вимоги п. 86.9 ст. 89 ПКУ, такі податкові повідомлення-рішення слід визнати протиправними та скасувати саме з вищенаведених підстав. При цьому суд вважає недопустимим дослідження у цій справі фактичності та реальності господарських операцій платника податків з контрагентами, оскільки такі обставини у подальшому можуть вплинути на результати розслідування кримінальної справи, для чого ДПІ і було доручено провести перевірку підприємства.

Зауважимо, що ДПАУ ще у листі від 25.01.2011 р. №1754/7/23-8017 (http://news.dtkt.com.ua/show/ukr/article/8542.html) дозволила за наведених вище обставин визначати суми грошових зобов’язань, але при цьому зазначила, що податкове повідомлення-рішення не має прийматись. В інших випадках (за результатами перевірок платників податків, стосовно яких та/або їхніх посадових осіб кримінальну справу не порушено або порушено кримінальну справу, предметом якої не є податки, збори) грошові зобов’язання визначаються та, відповідно, приймається податкове повідомлення-рішення щодо платників податків у загальновстановленому порядку.

Автор: Канарьова Наталія

Рубрика: Право і відповідальність/Контролюючі органи і перевірки

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Контролюючі органи і перевірки»

  • Скільки часу може тривати планова перевірка ДПС?
    Тривалість планових перевірок ДПС не повинна перевищувати 30 р.дн. для великих платників податків, щодо суб’єктів малого підприємництва – 10 р.дн., інших платників податків – 20 р.дн.
    20.11.2024166
  • Що робити у разі арешту рахунку: поради Мінʼюсту
    У разі арешту рахунку передусім потрібно звернутися до банку, щоб дізнатися, у звʼязку з чим накладено арешт. Банк надасть реквізити виконавчого провадження. За цими даними слід вже звʼязатися з виконавчою службою
    20.11.20241 523
  • УВАГА! ДРС затвердила план комплексних перевірок на 2025 рік
    Незважаючи на те, що "воєнний" мораторій на планові перевірки контролюючих органів поки що діє, деяким з них вже дозволено проводити нагляд. Тому ДРС затвердила та оприлюднила наказ щодо комплексних перевірок на 2025 рік. Він налічує 32037 записів
    18.11.20246 9626
  • Мінімізація податкових ризиків: які заходи впроваджуються ДПС?
    ДПС запроваджує нову систему, яка допомагає мінімізувати податкові ризики, поєднуючи проактивні заходи, спрямовані на запобігання можливим податковим порушенням, та реактивні заходи, спрямовані на виправлення ситуації та запобігання її повторенню
    14.11.2024166
  • Ключові заходи ДПС у межах впровадження Нацстратегії доходів до 2030 року
    Ключовими заходами ДПС у межах впровадження Нацстратегії доходів до 2030 року є зміцнення доброчесності та боротьба з корупцією, підвищення рівня дотримання податкового законодавства, автоматизація роботи з боргами, міжнародна співпраця, цифровізація
    14.11.202460