Під час розслідування кримінальних справ слідчі мають право винести відповідну постанову та залучити податковий орган для перевірки окремих фактів, про що податковий орган виносить наказ та проводить виїзну позапланову перевірку з підстав, визначених у пп. 78.1.11 ПКУ.
Постає запитання: якщо під час такої перевірки податковий орган встановлює порушення податкового законодавства, чи має він право визначити податкові зобов’язання та надіслати платнику податків податкове повідомлення-рішення одночасно з повідомленням про результати такої перевірки слідчого?
Суд під час аналізу положень ПКУ дійшов таких висновків. На його думку, приписи п. 86.9 ПКУ кореспондують з нормою, закріпленою у п. 58.4 ПКУ.
Згідно з постановою про порушення кримінальної справи, в межах якої проводилася перевірка підприємства, суд встановив, що таку справу порушено, серед іншого, за ознаками злочину, передбаченого ч. 3 ст. 212 Кримінального кодексу України.
Оскільки позапланову перевірку проведено у межах кримінальної справи відповідно до пп. 78.1.11 ПКУ, тобто призначено відповідно до кримінально-процесуального закону, ДПІ відповідно до п. 86.9 ПКУ не мала права приймати податкове повідомлення-рішення за результатами такої перевірки до дня набрання законної чинності відповідним рішенням суду.
Суд також зазначає, що оскільки ДПІ при винесенні спірних податкових повідомлень-рішень не врахувала вимоги п. 86.9 ст. 89 ПКУ, такі податкові повідомлення-рішення слід визнати протиправними та скасувати саме з вищенаведених підстав. При цьому суд вважає недопустимим дослідження у цій справі фактичності та реальності господарських операцій платника податків з контрагентами, оскільки такі обставини у подальшому можуть вплинути на результати розслідування кримінальної справи, для чого ДПІ і було доручено провести перевірку підприємства.
Зауважимо, що ДПАУ ще у листі від 25.01.2011 р. №1754/7/23-8017 (http://news.dtkt.com.ua/show/ukr/article/8542.html) дозволила за наведених вище обставин визначати суми грошових зобов’язань, але при цьому зазначила, що податкове повідомлення-рішення не має прийматись. В інших випадках (за результатами перевірок платників податків, стосовно яких та/або їхніх посадових осіб кримінальну справу не порушено або порушено кримінальну справу, предметом якої не є податки, збори) грошові зобов’язання визначаються та, відповідно, приймається податкове повідомлення-рішення щодо платників податків у загальновстановленому порядку.