• Посилання скопійовано

Умови та порядок допуску посадових осіб органів ДПС до проведення документальних виїзних та фактичних перевірок

Умови та порядок допуску посадових осіб органів ДПС до проведення документальних виїзних та фактичних перевірок чітко визначено ст. 81 Податкового кодексу.

З метою вдосконалення порядку здійснення посадовими (службовими) особами органу ДПС перевірок платників податків Законом №3609 внесено зміни до вищезазначеного Кодексу та розширено перелік документів, які дають право податківцям розпочати документальну виїзну або фактичну перевірку.

Підстави для проведення перевірок

Так, у новій редакції встановлено, що посадові особи органу ДПС мають право розпочати проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених Податковим кодексом, та за умови пред’явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, направлення на проведення перевірки, копії наказу про проведення перевірки та службового посвідчення.

Відповідно до вимог оформлення направлення на проведення перевірки, визначених ст. 81 Податкового кодексу, в направленні на проведення планової або позапланової перевірки мають бути зазначені:дата видачі, найменування органу ДПС, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб’єкта (об’єкта), що перевіряється, мета, вид, підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку.

При цьому слід звернути увагу, що відомості щодо посадових осіб, зазначених у направленні на перевірку, мають відповідати даним, наведеним у службовому посвідченні кожного із перевіряльників.

Крім того, направлення на перевірку є дійсним за наявності підпису керівника органу ДПС або його заступника, скріпленого печаткою органу ДПС. Використання факсиміле в такому випадку не передбачається.

З метою встановлення єдиної форми направлення на перевірку ДПС України розроблено зразок направлення, затверджений наказом №355.

Для підтвердження факту вручення органом ДПС повідомлення про проведення перевірки платника податків Податковим кодексом передбачено норму, відповідно до якої при пред’явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення.

Відмова платника податків від проведення перевірок

Для забезпечення прав платників податків та унеможливлення зловживань податківцями ст. 81 Податкового кодексу визначено підставу, за якою платником податку може бути не допущено посадових (службових) осіб органу ДПС до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки, а саме: непред’явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) вищезазначених документів або пред’явлення зазначених документів, оформлених з порушенням вимог, встановлених цією статтею.

Водночас зазначеною статтею також визначено заборону щодо відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) від допуску до перевірки на інших підставах, ніж визначено в абзаці 5 п. 81.1 цієї статті.

Якщо за наявності відповідних підстав для проведення перевірки та дотримання умов її проведення платником податків та/або посадовими (службовими) особами платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) відмовлено у допуску посадових (службових) осіб органу ДПС до проведення перевірки, в такому випадку посадовими (службовими) особами органу ДПС складається відповідний акт, який засвідчує факт такої відмови.

Також зазначимо, що відповідно до ст. 94 Податкового кодексу органам ДПС надано право застосовувати адміністративний арешт майна платника податків у разі його відмови від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб органу ДПС.

Нові умови допуску до проведення документальних та фактичних перевірок платників податків, визначені цим Кодексом, сприяли підвищенню якості оформлення органами ДПС документів, які дають право податківцям розпочати документальну виїзну або фактичну перевірку, та, як наслідок, позитивного впливу на кількість відмов платників податків у допуску посадових (службових) осіб до проведення перевірки.

Так, за чотири місяці 2012 р. за запланованими понад 3 тисячі перевірками платників податків — юридичних осіб зафіксовано лише три недопущення. Така ситуація свідчить про високий кваліфікаційний рівень посадових (службових) осіб органів ДПС та обізнаність посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) щодо норм Податкового кодексу.

Скорочення кількості перевірок

Поряд із запровадженням нових порядків в організації та проведенні документальних і фактичних перевірок органами ДПС на постійній основі здійснюються заходи, спрямовані на скорочення кількості перевірок платників, зменшення втручання у їхню діяльність та підвищення якості їх проведення.

Так, до плану-графіка проведення документальних перевірок на 2011р. включено 12,2 тис. суб’єктів господарювання — юридичних осіб, що на 11,1 тис., або на 48%, менше, ніж на 2010 р. У 2012 р. передбачається планово перевірити не більше 8 тис. платників податків — юридичних осіб.

Щодо проведення фактичних перевірок платників податків з контролю за дотриманням норм законодавства при проведенні готівкових розрахунків зазначимо, що протягом трьох місяців 2012 р. проведено 4,8 тис. таких перевірок, що майже на 70% менше, ніж за аналогічний період 2011 р.

Таким чином, на сьогодні нормами Податкового кодексу створено сприятливі умови для плідної співпраці між платниками податків та органами ДПС під час проведення перевірок, за яких посадові (службові) особи органів ДПС повинні діяти у межах повноважень, визначених цим Кодексом, а платник податків не повинен перешкоджати законній діяльності посадових осіб контролюючого органу під час виконання ними службових обов’язків та виконувати законні вимоги таких посадових осіб.

С. Крухмальов, директор Департаменту податкового контролю ДПС України

Л. Хропун, головний державний податковий ревізор-інспектор відділу перевірок якості податкового контролю, розробки та аналізу податкового законодавства Управління планування та інформаційно-аналітичного забезпечення податкового контролю

Перелік використаних документів

Податковий кодекс— Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. №2755-VI.

Закон №3609— Закон України від 07.07.2011 р. №3609-VI «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих норм Податкового кодексу України».

Наказ №355 — Наказ ДПА України від 27.05.2008 р. №355 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків».

Рубрика: Право і відповідальність/Контролюючі органи і перевірки

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Контролюючі органи і перевірки»

  • Скільки часу може тривати планова перевірка ДПС?
    Тривалість планових перевірок ДПС не повинна перевищувати 30 р.дн. для великих платників податків, щодо суб’єктів малого підприємництва – 10 р.дн., інших платників податків – 20 р.дн.
    20.11.2024166
  • Що робити у разі арешту рахунку: поради Мінʼюсту
    У разі арешту рахунку передусім потрібно звернутися до банку, щоб дізнатися, у звʼязку з чим накладено арешт. Банк надасть реквізити виконавчого провадження. За цими даними слід вже звʼязатися з виконавчою службою
    20.11.20241 523
  • УВАГА! ДРС затвердила план комплексних перевірок на 2025 рік
    Незважаючи на те, що "воєнний" мораторій на планові перевірки контролюючих органів поки що діє, деяким з них вже дозволено проводити нагляд. Тому ДРС затвердила та оприлюднила наказ щодо комплексних перевірок на 2025 рік. Він налічує 32037 записів
    18.11.20246 9626
  • Мінімізація податкових ризиків: які заходи впроваджуються ДПС?
    ДПС запроваджує нову систему, яка допомагає мінімізувати податкові ризики, поєднуючи проактивні заходи, спрямовані на запобігання можливим податковим порушенням, та реактивні заходи, спрямовані на виправлення ситуації та запобігання її повторенню
    14.11.2024166
  • Ключові заходи ДПС у межах впровадження Нацстратегії доходів до 2030 року
    Ключовими заходами ДПС у межах впровадження Нацстратегії доходів до 2030 року є зміцнення доброчесності та боротьба з корупцією, підвищення рівня дотримання податкового законодавства, автоматизація роботи з боргами, міжнародна співпраця, цифровізація
    14.11.202460