Нагадаємо, що боротьба з дією Закону про держнагляд та поширенням на органи соцстраху закінчилася із внесенням змін до самого закону.
Принципи, за якими здійснюється державний нагляд (контроль), з 28.10.2010 р. доповнено ще одним: наявність одного органу державного нагляду (контролю) у складі центрального органу виконавчої влади (ст. 3 Закону про держнагляд).
Відповідно, на думку Мінпраці, оскільки фонди соцстраху є некомерційними самокеруючими організаціями, то з урахуванням внесених змін вони не належать до органів, уповноважених здійснювати державний нагляд (контроль) за Законом про держнагляд.
Незважаючи на це, з прийняттям Закону про ЄСВ проведення перевірок Пенсійним фондом України та його територіальними органами здійснюється з урахуванням приписів Закону і Порядку проведення планових і позапланових перевірок платників ЄСВ (далі — Порядок), затвердженого постановою КМУ від 09.03.2011 р. №233.
Зазначений Порядок №233 враховує вимоги Закону про держнагляд, а отже, ці вимоги враховуються під час проведення перевірок органами Пенсійного фонду України.
Мінсоцполітики також звертає увагу, що з метою реалізації норм Закону про ЄСВ і законів у сфері загальнообов’язкового державного соціального страхування затверджено критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від здійснення госпдіяльності та визначається періодичність проведення планових заходів, пов’язаних з держнаглядом у сфері соцстрахування від нещасного випадку на виробництві і професійного захворювання, що спричинили втрату працездатності.
Нагадаємо, що відповідно до Закону про ЄСВ і Закону про соцстрахування від нещасного випадку на виробництві та профзахворювання за ФСС НВВ збережено функції визначення класу професійного ризику виробництва за видами економічної діяльності, контролю за достовірністю поданих страхувальниками відомостей про види економічної діяльності для віднесення їх до відповідного класу професійного ризику виробництва, а також за дотриманням страхувальниками законодавства про охорону праці.
Таким чином, перевірки ФСС НВВ, пов’язані із соцстрахуванням від нещасного випадку на виробництві з періодичністю згідно з критеріями, за якими оцінюється ступінь ризику від здійснення госпдіяльності у сфері соцстрахування від нещасних випадків, проводяться також з огляду на вимоги Закону №877.