Отримуючи запит про надання пояснень та їх документальних підтверджень, платник податків завжди запитує: чи обов'язково надавати відповідь? Це запитання є особливо актуальним, коли кількість таких запитів зростає щодня і збір документів по ним займає левову частку робочого часу...
Ось і в цій справі йдеться про позапланову перевірку, призначену за пп. 78.1.1 ПКУ, тобто у разі відсутності відповіді на отриманий від податкового органу запит.
Колегія суддів апеляційної інстанції зазначає, що:
1) як вбачається з наданого до матеріалів справи запиту, він містить перелік підприємств — контрагентів ТОВ, щодо яких запитано інформацію;
2) перелік документів, який наведено у запиті, має загальний характер і не враховує особливості господарської діяльності підприємства та відмінності оформлення операцій за різними правочинами та їх відображення у бухобліку;
3) будь-яких даних про підстави для надіслання запиту цей документ не містить, що свідчить про порушення оформлення запиту.
З огляду на наведене ТОВ звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит (п. 73.3 ПКУ). Відповідно, немає підстав для прийняття наказу на призначення та проведення позапланової перевірки.
До того ж ДПСУ листом від 03.12.2012 р. №3060/0/141-12/А/10-1114/4341 звертає увагу на вимоги щодо оформлення запитів: запит податкового органу в обов'язковому порядку повинен містити виклад визначених ПКУ підстав для отримання інформації.
Наведемо приклад. Якщо запит складається за наявності сумніву щодо відносин із контрагентом, у запиті має бути вказано не посилання на відповідні норми ПКУ (пп. 20.1.6, пп. 78.1.1, пп. 78.1.4, ст. 72, 73 тощо), а інформація про таке:
— в рамках яких заходів ДПІ встановлено сумнівність у фактах здійснення операцій;
— на підставі яких відомостей або документів були встановлені факти сумнівності;
— сумнівність яких саме операцій була встановлена податковим органом.
Без зазначення у запиті наведених відомостей надання повної та обґрунтованої відповіді платником податків практично унеможливлюється.