Це питання податківці розглянули індивідуальній податковій консультації від 08.06.2017 р. №551/6/99-99-14-03-03-15/ІПК.
Зазначено, що норми глави 8 ПКУ не позбавляють контролюючі органи права вжити заходів щодо організації та прийняття рішення про проведення документальної невиїзної перевірки платника податків, за умови наявності обставин для її проведення, визначених статтями 77 та 78 ПКУ, та обов’язкового дотримання вимог статті 79 ПКУ щодо її організації.
Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у пп. 75.1.2 ПКУ документів та податкової інформації, наданих платником податків у визначених ПКУ випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.
Щодо дійсності результатів документальної виїзної перевірки податківці зазначили наступне.
Акт (довідка), складений за результатами перевірки та підписаний посадовими особами, які проводили перевірку, у строки визначені ПКУ, надається платнику податків або його законному представнику, який зобов'язаний його підписати.
У разі незгоди платника податків або його представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки, вони мають право подати свої заперечення та/або додаткові документи до контролюючого органу, який проводив перевірку платника податків, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта (довідки). Такі заперечення та/або додаткові документи розглядаються контролюючим органом протягом 7 робочих днів, що настають за днем їх отримання (днем завершення перевірки, проведеної у зв'язку з необхідністю з'ясування обставин, що не були досліджені під час перевірки та зазначені у зауваженнях), та платнику податків надсилається відповідь у порядку, визначеному статтею 58 ПКУ, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень. Заперечення, у разі їх подання платником податків, є невід'ємною частиною акта (довідки) перевірки.