• Посилання скопійовано

ДФС та Держпраці нагрянули з перевірками в ОСББ

Котролери в силах зупинити роботу ОСББ, а ті можуть накласти штрафи на мешканців

ДФС та Держпраці нагрянули з перевірками в ОСББ

Державна фіскальна служба і Держпраці зацікавилися роботою українських ОСББ. Питання у контролерів виникають в частині сплати земельного податку, доходу від здачі приміщень в оренду та правильності оформлення співробітників об'єднання. Поки що таких випадків небагато, і в поле зору перевіряльників потрапляють переважно великі організації. Але експерти не виключають - скоро можуть прийти й до інших.

Подібні прецеденти вже були зафіксовані в Києві, Сумах, Дніпрі, Луцьку. Запорізькі ОСББ теж готуються приймати «гостей».

 

Штрафи замість потреб будинку

Як розповів віце-президент «Всеукраїнської ради голів ОСББ» Роман Гученко, в деяких випадках навіть доходило до штрафу в 50-100 тис. грн. Такі санкції на ОСББ накладали за порушення КЗпП: відсутність штатного розкладу, невиплачений аванс працівнику ОСББ, відсутність запису в трудовій книжці і т.д. Але іноді, кажуть експерти, доходить до абсурду.

«Перевіряючі вимагають дозвіл на експлуатацію ліфтів. А голова, як відповідальна особа, повинен пройти відповідне навчання. Хтось навіть погоджується. Але ОСББ не повинні отримувати такі дозволи. Можна просто найняти сертифіковану організацію, яка й буде займатися ремонтом та обслуговуванням ліфтів. Зараз ми сперечаємося з ними з цього приводу», - розповів UBR.ua Роман Гученко.

За словами експертів, серйозні фінансові санкції загрожують не тільки зупинкою роботи ОСББ, а й ставлять під удар налагоджену роботу будинку, а також можуть вилитися в непередбачені витрати для жителів багатоповерхівок.

«Як варіант, оштрафоване ОСББ можуть ліквідувати, щоб не платити штраф. Але створювати нове довго. Деякі ОСББ можуть почати закладати штрафи в платіжки мешканцям, обізвавши його, наприклад, «збором на штраф». А на цей час можуть виникнути перебої в розрахунках з підрядниками, двірниками, збором грошей на потреби будинку, на ремонти та ін.», - зауважив в розмові з UBR.ua Сергій Ряполов.

 

До кого навідаються в першу чергу?

Під приціл контролерів зараз потрапляють в основному великі об'єднання багатоквартирних будинків, де є хоча б п'ять будівель та місячні обороти якого обчислюються сотнями тисяч гривень.

«Є великі ОСББ з місячним оборотом під 200-300, а то й більше, тисяч гривень, які обслуговують по 5-7 великих будинків. Також ОСББ, в яких є спірні фінансові відносини, коли голова правління на свій розсуд використовує фінанси, а частина будинку виступає проти цього. Або ОСББ в яких є, наприклад, два голови правління і два рахунки. Наприклад, кілька місяців тому в Ірпіні місцевими нотаріусами було зареєстровано кілька десятків ОСББ по всьому Києву в будинках, де мешканці про це взагалі нічого не знають», - розповів UBR.ua голова комітету ЖКГ, благоустрою, екології та охорони навколишнього середовища Громадської ради при КМДА Олег Попенко.

І хоч більшість управителів не особливо розуміють, чим викликаний такий пекучий інтерес до ОСББ з боку перевіряючих органів, проте, відзначають експерти, причепитися все-таки є до чого. Причому деколи на критичні уразливості вказують самі мешканці, незадоволені нинішнім станом справ в будинку або конкретними рішеннями чинного правління ОСББ.

Наприклад, багато голів об'єднань оформлюються як ФОП і проводять всі фінанси через себе для мінімізації податкових відрахувань, та розраховуються з підрядниками готівкою. Які, до речі, теж часто працюють як приватні підприємці. Тобто, по суті, їх наймають на роботу в ОСББ.

«Річ у тому, що ці структури - неприбуткові, і часто підрядники працюють з ними як ФОП, але фактично вони працюють за зарплату, а це вже ухилення від сплати податків й оформлення», - підмітила UBR.ua адвокат Тетяна Лежух-Вовк.

Але й це ще не всі «косяки», які обіцяють проблеми всьому будинку. За словами експертів, у ДФС також можуть виникнути питання по землі, на якій стоїть будинок, що стосуються земельного податку. В окремих випадках такі розборки доходять навіть до судів.

Тому, поки до ОСББ не з'явилися перевіряючі, експерти настійно рекомендують правлінню і бухгалтерам десять разів перевірити всю документацію об'єднання й заздалегідь підготуватися до візиту контролерів.

«З землею в ОСББ все складно. Хтось оформив, хтось ні, але при цьому землю використовує. У Києві земля дорога, тому всяке буває. Намагаються економити й на цивільно-правових договорах, які укладаються з працівниками тільки на місяць, а за фактом людина працює весь рік. Належним чином часто не оформлюється й оренда приміщень, які здає ОСББ. Відповідно, податки теж не сплачуються. Ці питання також присутні й часто стають джерелом розбрату всередині ОСББ», - розповів UBR.ua КМДА Олег Попенко.

Джерело: UBR

Рубрика: Право і відповідальність/Контролюючі органи і перевірки

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Контролюючі органи і перевірки»

  • Що треба знати про планові перевірки ДПС у 2025 році?
    Які особливості формування плану-графіка перевірок на 2025 рік? Як дізнатися про заплановані перевірки? На що треба звернути увагу платникам, щоб уникнути ризиків несплати до бюджету податків?
    18.02.20251 999
  • БЕБ перевіряє медцентри з метою детінізації трудових відносин
    Під час розслідування БЕБ виявлено, що працівники ТОВ отримували лише мінімальну заробітну плату офіційно, а решту – у конвертах. Це дозволило компанії уникати сплати ПДФО та ВЗ у значних розмірах
    17.02.202559
  • БЕБ взялося за оптових торговців пальним
    Слідством встановлено, що директор компанії не враховував податок на прибуток при здійсненні господарських операцій. Під час досудового розслідування детективи БЕБ забезпечили відшкодування товариством завдану державному бюджету шкоду у повному обсязі
    17.02.202572
  • Як дізнатися, на які рахунки сплачувати штрафи та пеню від ДПС?
    Встановлені форми податкових повідомлень-рішень містять інформацію щодо реквізитів бюджетних рахунків, на які платник податків здійснює сплату сум штрафних санкцій та/або пені
    17.02.2025111
  • Як ДПС вручає акт камеральної перевірки?
    Документи щодо перевірки ДПС вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані за адресою платника рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків
    17.02.20251 340