Кабмін постановою від 23.10.2019 р. №908 затвердив Критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності з виробництва ветеринарних препаратів та визначається періодичність здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) Державною службою з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.
До таких критеріїв належать:
- кількість порушень вимог Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва ветеринарних препаратів, які сталися з дня отримання ліцензії, але не більше ніж за два роки, що передують плановому періоду;
- наявність системи забезпечення якості продукції, що відповідає міжнародним стандартам.
Ризики настання негативних наслідків від провадження господарської діяльності з виробництва ветеринарних препаратів визначено в додатку 1.
Перелік критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності з виробництва ветеринарних препаратів, їх показники та кількість балів за кожним показником визначено в додатку 2.
Віднесення суб’єкта господарювання до високого, середнього або незначного ступеня ризику здійснюватиметься з урахуванням суми балів, нарахованих за всіма критеріями, за такою шкалою:
- від 41 до 100 балів — до високого ступеня ризику;
- від 21 до 40 балів — до середнього ступеня ризику;
- від 0 до 20 балів — до незначного ступеня ризику.
Планові перевірки будуть здійснюватися з такою періодичністю:
- з високим ступенем ризику — не частіше одного разу на два роки;
- із середнім ступенем ризику — не частіше одного разу на три роки;
- з незначним ступенем ризику — не частіше одного разу на п’ять років.
Постанова КМУ №908 була опублікована в "Урядовому кур'єрі" від 12.11.2019 р. №216. Тож з 12 листопада почали діяти нові критерії.