Міністерство фінансів України повідомляє, що 30 вересня, Кабінет Міністрів України прийняв низку рішень для забезпечення функціонування Державної податкової служби України та Державної митної служби України у форматі двох єдиних юридичних осіб.
Концепція єдиної юридичної особи для ДПС (постанова №893) та Держмитслужби (постанова №895) є позитивною загальноприйнятою європейською практикою, яка реалізується в Україні відповідно раніше прийнятих Законів, а також на виконання домовленостей з МВФ.
А саме:
- ліквідувати територіальні органи ДПС як окремі юридичні особи публічного права та утворити відокремлені підрозділи ДПС (без статусу юридичних осіб);
- необхідно реорганізувати територіальні органи, як окремі юридичні особи публічного права – у відокремлені підрозділи Держмитслужби (митниці).
Позитивні аспекти функціонування Держмитслужби та ДПС за моделлю єдиної юридичної особи:
- посилення інституційної спроможності Держмитслужби та ДПС;
- відновлення управлінської вертикалі, яка була втрачена під час функціонування ДФС;
- оптимізація адміністративних, кадрових й інших ресурсів для посилення безпекової функції держави, а саме: вдосконалення системи аналізу ризиків, розробка нових ІТ-рішень;
- оновлення кадрового потенціалу через впровадження програми оцінки персоналу з кваліфікації та благонадійності;
- створення єдиного підходу до системи добору кадрів, системи стратегічного управління, інформаційної політики, формування ефективної комунікації у сфері боротьби з корупцією.
Отже, створення єдиної юридичної особи для кожної з цих служб дозволить запровадити ефективні організаційні структури цих Служб, побудовані за функціональним принципом, а також впроваджувати нові електронні сервіси, що у свою чергу призведе до зниження часових та грошових витрат для доброчесного бізнесу.
Довідково:
Забезпечення функціонування Державної податкової служби України та Державної митної служби України у форматі двох єдиних юридичних осіб, передбачено абз. 3 пп. «ж» п. 1 ст. 1 Указу Президента України від 08.11.2019 р. №837 «Про невідкладні заходи з проведення реформ та зміцнення держави» та Меморандумом про економічну та фінансову політику з Міжнародним валютним фондом (строк виконання структурного маяка – 1 січня 2021 року).
Закони України від 16.01.2020 р. №466-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» та від 14.01.2020 р. №440-ІХ «Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України у зв’язку з проведенням адміністративної реформи» надають можливість утворювати територіальні органи центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну податкову та митну політику, як відокремлені підрозділи з необхідним обсягом повноважень.
***
Читайте також: