Спершу нагадаємо про відновлення для ФОПів 1 та 2 груп ЄП з 01.12.2024, а також для фактично всіх платників податків з 01.01.2025 документальних перевірок – планових та позапланових. Вони відновлюються для всіх, окрім платників з податковою адресою на тимчасово окупованій території та/або на територіях бойових дій.
Відновленням документальних перевірок у повному обсязі у 2025 році ми вже нікого не здивуємо, адже у 2024 планові перевірки вже були відновлені для окремих платників податків. Так, податківці повертаються до звичайного режиму перевірок.
Тепер річний план-графік податкових перевірок має бути оприлюднений на офіційному вебсайті ДПСУ до 25 грудня (без особливостей, визначених п. 69.35-2 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).
Внесення змін до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на поточний рік допускається не частіше одного разу у І кварталі (перевірка розпочинається не раніше 1 липня поточного року) та одного разу у ІІ кварталі (перевірка розпочинається не раніше 1 жовтня поточного року) такого року, крім випадків, коли зміни були пов’язані зі змінами найменування платника податків, якого вже було включено до плану-графіка, та/або виправлення технічних помилок (п. 77.2 ПКУ).
Відповідно до п. 77.2 ПКУ до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.
Критерії відбору платників податків – юридичних осіб для включення до плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків визначено Порядком №524.
Порядок та перелік підстав для проведення документальних позапланових перевірок визначено ст. 78 ПКУ.
Увага! Заборонено проводити податковими органами документальні позапланові перевірки з підстав, передбачених пп. 78.1.1, 78.1.4 та 78.1.8 ПКУ, якщо питання, що є предметом такої перевірки, були охоплені під час попередніх перевірок платника податків (п. 1.4 наказу від 09.06.2023 №444).
Для кого мораторій продовжується й у 2025 році?
Тимчасово, з 1 грудня 2023 року (пп. 69.35-1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ), діє частковий мораторій і на 2025 рік (наразі законотворці зміни не планують. – Ред.) для таких видів перевірок:
1) документальних перевірок платників податків, податкова адреса яких станом на дату початку тимчасової окупації (йдеться про території, окуповані після 24.02.2022. – Ред.) або територія, на якій ведуться активні бойові дії, – до останнього числа місяця, в якому була завершена тимчасова окупація відповідних територій (завершені бойові дії на відповідній території), а в разі зміни місцезнаходження на іншу територію України – до дати проведення держреєстрації змін. Відповідні території визначаються за Переліком №309.
Ця умова не стосується документальних позапланових перевірок, що проводяться:
- виключно на звернення платника податків;
- з підстав, визначених пп. 78.1.5 (подання заперечень до акта перевірки або скарги на ППР з повним або частковим переглядом результатів перевірки), 78.1.7 (реорганізації ЮО чи припинення ЮО/ФОПа), 78.1.8 (відшкодування ПДВ від 100 тис. грн), 78.1.12 (перевірка контролюючим органом вищого рівня), 78.1.21 (перевірка з інформацією від іноземних держав) ПКУ;
- щодо дотримання граничних строків надходження імпортних товарів та/або валютної виручки за експортом;
2) на проведення документальних перевірок платників податків, податковою адресою яких станом на дату початку можливих бойових дій є територія можливих бойових дій, – до останнього числа місяця, в якому була припинена можливість бойових дій на відповідній території, а в разі зміни платником податків місцезнаходження на іншу територію України – до дати проведення держреєстрації змін. Відповідні території визначаються за Переліком №309.
Ця умова не стосується документальних позапланових перевірок, що проводяться:
- виключно на звернення платника податків;
- з підстав, визначених пп. 78.1.1 (в частині документальних позапланових перевірок платників податків, щодо яких отримано інформацію про порушення податкового законодавства з питань оподаткування доходів, отриманих нерезидентами, із джерелом їх походження з України та/або з питань оподаткування нерезидентів, які здійснюють/здійснювали свою діяльність через відокремлені підрозділи, у т.ч. постійні представництва, а також платників податків, які здійснюють/здійснювали діяльність у сфері виробництва та/або реалізації підакцизної продукції, грального бізнесу, фінансових, платіжних послуг), 78.1.2 (в частині контролю за трансфертним ціноутворенням), 78.1.3 (подання уточнюючого розрахунку, що перевірявся), 78.1.5, 78.1.7, 78.1.8, 78.1.9 (подано скаргу на платника щодо нереєстрації/нескладення податкової/акцизної накладної), 78.1.12, 78.1.14 (про невідповідність умов контрольованої операції принципу «витягнутої руки»), 78.1.15 (щодо звіту про контрольовані операції, повідомлення про участь у МГК), 78.1.16 (щодо отриманого звіту про контрольовані операції), 78.1.19 (ненадання інформації для зустрічної звірки), 78.1.21 та 78.1.22 (у разі ведення нерезидентом госпдіяльності через постійне представництво без взяття на податковий облік) ПКУ;
- щодо дотримання граничних строків надходження імпортних товарів та/або валютної виручки за експортом;
3) на проведення фактичних перевірок за місцезнаходженням об’єктів оподаткування чи об’єктів, пов’язаних з оподаткуванням, які станом на дату початку
- тимчасової окупації (йдеться про території, окуповані після 24.02.2022. – Ред.) або на дату початку активних бойових дій були розташовані на тимчасово окупованих рф або на територіях активних бойових дій, – до дати завершення тимчасової окупації відповідних територій або бойових дій на відповідних територіях;
- можливих бойових дій були розташовані на територіях можливих бойових дій – до дати завершення можливих бойових дій на відповідних територіях. Крім перевірок платників податків, які здійснюють діяльність у сфері виробництва та/або реалізації підакцизної продукції, грального бізнесу, купівлі/продажу іноземної валюти, а також суб’єктів, які провадять госпдіяльність без держреєстрації як госпсуб’єкта.
Фактичні перевірки щодо ціноутворення
Тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану в Україні, податкові органи здійснюють державний контроль (нагляд) та спостереження у сфері ціноутворення відповідно до Закону України «Про ціни і ціноутворення» з урахуванням особливостей, встановлених пп. 69.27 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ.
Так, податкові органи здійснюють контроль за дотриманням платниками податків вимог законодавства щодо встановлених державою фіксованих цін, граничних цін та граничних рівнів торговельної надбавки (націнки) шляхом проведення фактичних перевірок за наявності хоча б однієї з таких підстав:
- отримання у встановленому законодавством порядку від державних органів або органів місцевого самоврядування інформації, що свідчить про можливі порушення платником податків законодавства про ціни і ціноутворення;
- отримання письмового звернення покупця (споживача), оформленого відповідно до закону, про порушення платником податків установленого порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Під час проведення фактичної перевірки податкові органи мають право отримувати від госпсуб’єктів документи та/або інформацію, які підтверджують вартість придбання товару, що є предметом перевірки.
Мораторій на перевірки для членів «Клубу білого бізнесу»
На початку 2024 року так званий Клуб (а точніше, перелік доброчесних платників податків) налічував понад 5 тис. компаній. Проте згодом до нього може долучитися ще певна кількість ЮО та ФОПів, адже з 01.10.2024 набирає чинності пп. 3 п. 26 розд. I Закону №3813, яким п. 69 підрозд. 10 розд. XX ПКУ доповнений новим п. 69.41. Про що йдеться?
До платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства належать юрособи та фізособи – підприємці, які можуть бути віднесені до Переліку за критеріями згідно з пп. 69.41.1 та пп. 69.41.2 підрозд. 10 розд. XX ПКУ (це стосується як платників на загальній системі оподаткування, так і платників ЄП 3 та 4 груп).
Причому платники податків, які зареєстровані протягом звітного (податкового) року (новостворені), можуть бути включені до Переліку з першого числа місяця, що настає за податковим (звітним) кварталом, але не раніше одного календарного року з дати взяття такого платника на облік у контролюючому органі (пп. 69.41.2.7 підрозд. 10 розд. XX ПКУ).
Тож усі ЮО та ФОПи, зареєстровані після 01.10.2024, мають можливість стати членом Клубу не раніше ніж через рік після їх взяття на облік у ДПС.
Докладніше з консультацією ДПСУ можна ознайомитись у базі «ЗІР» за посиланням.
Як доєднатись до переліку ДПСУ, розповіли тут.
Втім, зараз нас цікавлять лише перевірочні переваги для членів Клубу. І наразі вони стосуються і мораторію на перевірки. Зокрема, податковими органами не розпочинаються:
1) фактичні перевірки з питань ліцензування діяльності зі зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки;
2) документальні позапланові перевірки, крім перевірок:
- що проводяться виключно на звернення платника податків;
- що проводяться з підстав, визначених пп. 78.1.1 і 78.1.2 у частині контролю за трансфертним ціноутворенням, 78.1.3, 78.1.5, 78.1.7, 78.1.8, 78.1.9, 78.1.12, 78.1.14, 78.1.15, 78.1.16, 78.1.19, 78.1.21 та 78.1.22 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу;
- платників податків, щодо яких отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків вимог валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями;
- платників податків, які здійснюють діяльність у сфері виробництва та/або реалізації підакцизної продукції, організації та проведення азартних ігор в Україні (гральний бізнес), платників податків, які надають фінансові, платіжні послуги;
3) документальні планові перевірки, крім перевірок платників податків, які здійснюють діяльність у сфері виробництва та/або реалізації підакцизної продукції, організації та проведення азартних ігор в Україні (гральний бізнес), платників податків, які надають фінансові, платіжні послуги.
Інші види перевірок проводяться у загальному порядку з урахуванням мораторію за п. 69.35-1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ.
За які роки можуть перевіряти?
На сьогодні можливий період проведення податкової документальної перевірки потрібно обчислювати, враховуючи наступну інформацію:
– документальна перевірка (крім ЄСВ) проводиться за період, що визначається контролюючим органом з урахуванням базових строків давності – 1095 днів (2555 днів) за ст. 102 ПКУ. Ці строки, однак, продовжуються на період «заморозки», з 18.03.2020 р. до 31.07.2023 р. (включно);
– наприклад, якщо декларація була подана вчасно, і до 18.03.2020 р. вже минуло три роки з граничної дати її подання, і жодних уточнень до неї не подавали, то строк давності для призначення перевірки вже сплинув. І призначити за власною ініціативою документальну перевірку за звітний період, за який була подана ця декларація (принаймні, стосовно податку, щодо якого вона була подана) податківці вже не зможуть.
Якщо ж декларація була подана вчасно, але в період «заморозки» строку давності з 18.03.2020 р. до 31.07.2023 р. (включно), або якщо в зазначений період було подане уточнення до декларації, поданої раніше, то в такому випадку податківці можуть призначати перевірки з 01.08.2023 р., а строк давності (1095/2555 днів) починає обчислюватися з 01.08.2023 р.
Наприклад, якщо до 18.03.2020 р. щодо певної декларації строк давності залишався у кількості 180 днів, то з 01.08.2023 р. у податківців було ці 180 днів для призначення перевірки щодо звітного періоду, за який була подана ця декларація і щодо податку, з якого вона подавалася;
– іноді податкові перевірки не прив’язані до подання звітності (наприклад, фактичні перевірки). Але і щодо них існують строки давності. І як нещодавно наголосив ВС (постанова ВС від 09.09.2024 у справі №280/6832/23), строк давності для фактичних перевірок становить 1095 днів. І сплив цього строку давності теж переривався на період «заморозки» з 18.03.2020 р. до 31.07.2023 р. (включно).
Тобто, щоб порахувати, за який період податківці можуть призначити фактичну перевірку, рахуємо від поточної дати 1095 днів і додаємо до неї період «заморозки».
Наприклад, на 1 грудня 2024 р. з дати 01.08.2023 р. минуло 487 днів. Період «заморозки» пропускаємо і рахуємо 1095 – 487 = 608 днів назад від дати 18.03.2020 р. Тобто, податківці зможуть перевірити період з липня 2018 р. (останні два тижні) по листопад 2024 р. – і все тому, що більше 3-х років тривала «заморозка» спливу строку давності за ПКУ.