
У Телеграм-каналі юриста Богдана Янківа з'явилося роз'яснення, що таке індивідуальна податкова консультація (ІПК) та як її отримати. Матеріали проаналізував та підготував юрист Михайло Ортинський.
Що таке ІПК?
Відповідно до пп. 14.1.172-1 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), індивідуальна податкова консультація – роз’яснення контролюючого органу, надане платнику податків щодо практичного використання окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, та зареєстроване в єдиному реєстрі індивідуальних податкових консультацій.
Звертаємо вашу увагу, що ІПК є офіційним документом і має юридичну силу, а надання ІПК передбачено п. 52.1 ПКУ.
Як отримати ІПК?
Необхідно підготувати запит
Запит має бути оформлений відповідно до вимог п. 52.1 ПКУ.
Обовʼязково необхідно вказати:
- Назву та адресу податкового органу, куди надсилається запит.
- Дані платника (для ФОПа це буде ПІБ, ІПН, адреса та актуальні контактні дані).
- Опис ситуації (чітко сформулюйте основні моменти та суть питання. Зазначте норми законодавства, щодо яких потрібне роз'яснення).
- Питання для роз’яснення: наприклад, «У зв’язку з цим прошу надати роз’яснення щодо застосування РРО при отримані платежів на IBAN рахунок».
- Підпис платника (залежно від форми запиту — фізичний або електронний).
- Дату подання запиту.
Важливо: За недотримання вимог оформлення запиту платнику податків не надаватимуть ІПК, натомість надіщлють відповідь у порядку та строки, які передбачені Законом України «Про звернення громадян». Важливо враховувати, що така відповідь не надаватиме платнику податків тих переваг, які надає ІПК.
Подати запит
Запит можна подати в паперовій (особисто через канцелярію податковою або поштою) або електронній формі (через приватну частину Електронного кабінету платника податків у розділі «Листування з ДПС» або «Індивідуальні податкові консультації»).
Звертаємо увагу на той факт, що запит можна подати як і у свою податкову, так і безпосередньо до Державної податкової служби України (ДПСУ) в Києві.
Отримати відповідь
Відповідь надається протягом 25 днів з дня отримання запиту, цей термін може бути продовжений на 15 днів за умови попереднього повідомлення платника податків.
Відповідь може бути надана в усній (під час безпосереднього звернення), письмовій чи електронній формі.
Звертаємо вашу увагу, що письмова або електронна форма ІПК має більшу юридичну силу після фіксації в офіційному реєстрі. При цьому роздруковані електронні форми (у форматі pdf) індивідуальних податкових консультацій не вважаються оригіналом.