• Посилання скопійовано
Вилучено з «Моїх новин»

Воєнний стан не є автоматичною підставою для звільнення держави від пені за прострочене відшкодування ПДВ

Вилучено з «Моїх новин»

За позицією Верховного суду, сам факт дії воєнного стану не звільняє державу від нарахування та сплати пені на суму несвоєчасно відшкодованого ПДВ

Воєнний стан не є автоматичною підставою для звільнення держави від пені за прострочене відшкодування ПДВ

«Supreme Observer» розповідає, що сам факт дії воєнного стану не звільняє державу від нарахування та сплати пені на суму несвоєчасно відшкодованого ПДВ. Для застосування передбаченого абз. 2 п. 200.23 ПКУ винятку, відповідно до якого нарахування пені не здійснюється, контролюючий орган має довести наявність конкретних форс-мажорних обставин, які внаслідок воєнного стану унеможливили внесення даних до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість і здійснення відшкодування. За відсутності таких доказів пеня нараховується в загальному порядку (120% облікової ставки НБУ).

Такий висновок зробив Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду.

Суб’єкт господарювання задекларував суми ПДВ до бюджетного відшкодування за період 2022–2023 років. За результатами перевірок податковий орган прийняв рішення про відмову у відшкодуванні, які платник успішно оскаржив у суді. У 2024 році рішення про скасування податкових повідомлень-рішень набрало законної сили, однак узгоджену суму контролюючий орган до Реєстру заяв про відшкодування ПДВ не вніс і не забезпечив її повернення. У зв’язку з цим платник звернувся до суду з позовом про стягнення пені за невідшкодовані суми податку.

Суди першої та апеляційної інстанцій відмовили в позові. Суд першої інстанції зазначив про невизначеність розміру пені та відсутність внесення даних до Реєстру. Суд апеляційної інстанції акцентував на воєнному стані (з 24 лютого 2022 року, з продовженнями строку дії) і, посилаючись на абз. 2 п. 200.23 ПКУ, визнав це достатньою підставою для незастосування пені.

Верховний Суд скасував рішення судів попередніх інстанцій і направив справу на новий розгляд до суду першої інстанції.

Суд підкреслив, що положення абз. 2 п. 200.23 ПКУ (незастосування пені у разі форс-мажору, зумовленого воєнним станом) не діє автоматично. Контролюючий орган зобов’язаний довести існування конкретних форс-мажорних обставин, які унеможливили виконання обов’язку з внесення даних до Реєстру та проведення відшкодування ПДВ. Сам по собі факт введення і продовження воєнного стану такою підставою не є.

Постанова КАС ВС від 18 листопада 2025 року у справі №160/16076/24 (провадження №К/990/41560/25).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Рубрика: Право і відповідальність/Судова практика

Зверніть увагу! Матеріали в розділі «Новини», а також коментарі до них можуть містити аналітичні погляди сторонніх експертів та представників державних органів. Редакція докладає зусиль для перевірки достовірності даних, проте думка авторів може не збігатися з позицією редакції.

Оскільки податкове та бухгалтерське законодавство постійно змінюється, ми рекомендуємо використовувати наведену інформацію як довідкову та звертатися за індивідуальною консультацією перед прийняттям фінансових рішень. Редакція здійснює модерацію коментарів відповідно до Редакційної політики сайту.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Судова практика»