Головна Усі новини Право і відповідальність Судова практика

Списуєте кредиторську заборгованість за неоплаченим товаром – відкоригуйте й податковий кредит

Верховний Суд у постанові від 11.09.2018 р. у справі № 804/4180/17 зробив висновок на користь ДФС та зобов’язав покупця відкоригувати податковий кредит з ПДВ

Що говорять податківці?

У підкатегорії 101.23 ресурсу "ЗІР" вказано: якщо платник ПДВ при придбанні товарів/послуг на підставі отриманої податкової накладної сформував податковий кредит, але такі товари/послуги не були оплачені протягом терміну позовної давності, то в податковому періоді списання кредиторської заборгованості необхідно відкоригувати суму податкового кредиту.

При цьому коригування податкового кредиту у вказаному випадку здійснюється на підставі бухгалтерської довідки. Коригування податкового кредиту у разі списання кредиторської заборгованості відображається у рядку 14 розділу ІІ декларації з ПДВ з обов’язковим поданням додатка 1 до декларації.

Згідно з формою додатка 1 коригування податкового кредиту відображаються у таблиці 2. При цьому:

  • в графі 2 – зазначається індивідуальний податковий номер постачальника;
  • в графі 3.1 – дата складення бухгалтерської довідки, наприклад: «04.2017»;
  • в графі 4 – обсяг постачання (без ПДВ);
  • у графі 5 – сума ПДВ нарахована за основною ставкою;
  • у графі 6 – сума ПДВ нарахована за ставкою 7%.

Але серед причин коригування податкового кредиту у ст. 192 ПКУ відсутня така причина, як неоплата за товар постачальнику протягом строку позовної давності та списання кредиторської заборгованості. Тому покупці-платники ПДВ з таким висновком не погоджувалися та за результатами перевірок оскаржували рішення податківців щодо зняття податкового кредиту. 

 

Стара судова позиція

З огляду на судову практику 2016-2017 років судді були на боці платників ПДВ та дотримувалися позиції, що оскільки списання безнадійної кредиторської заборгованості в такому переліку випадків немає, коригувати податковий кредит не потрібно (див., наприклад, ухвали ВАСУ від 19.04.2016 р. №К/800/51839/15 у справі №802/3307/14-а, від 16.05.2016 р. №К/9991/72911/12 у справі №2а/1770/1257/12, від 24.01.2017 р. №К/800/32280/16 у справі №813/762/16).

 

Нова судова позиція

Верховний Суд у постанові від 11.09.2018 р. у справі  №804/4180/17 зробив висновок на користь ДФС та вказав: «будь-яка зміна суми компенсації вартості товарів/послуг за певних умов може бути підставою такого коригування. Вислів "включаючи" вказує на орієнтовний, а не виключний перелік підстав такого коригування».

Тому в разі списання кредиторської заборгованості за неоплаченим товаром покупець-платник ПДВ повинен відкоригувати свій податковий кредит з ПДВ.

Автор:
Русанова Ганна
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Право і відповідальність / Судова практика
Теги:
Заборгованість , ПДВ , Суд , Податковий кредит

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції.

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі

Хочете отримувати

найважливіші новини від «Дебету-Кредиту»?