СУП зазначає, що сьогодні граничні обсяги доходів для ФОП зовсім не відповідають сучасним економічних умовам. Наприклад, ліміт для платників другої групи становить 5 млн грн. Якщо ж такий підприємець має 10 найманих працівників і сплачує їм середню заробітну плату по Україні 11,6 тис. грн*, то тільки на оплату праці він витрачає більше 1/3 граничного обсягу доходу за рік.
Але ж у сумі доходу ще знаходиться оренда приміщень, техніка тощо.
Це означає, що зараз граничні обсяги доходів не лише не стимулюють мікропідприємців створювати робочі місця, але і змушують приховувати реальну заробітну плату співробітникам, звітуючи про мінімальну.
Розрахунки доводять необхідність впровадження механізму прив’язки розміру доходу до критеріїв, які б характеризували кожну групу. На думку СУП, таким критерієм має стати кількість найманих працівників. Таке рішення дозволить забезпечити сприятливі умови розвитку малого бізнесу.
До того ж, у зв’язку з поширенням застосування РРО на платників єдиного податку 2-3 групи (а станом на грудень 2020 їх 1,2 млн) прогнозується вихід за граничні обсяги доходів щонайменше 25% платників. З них – закриття бізнесу та перехід у тінь близько 60% (179,4 тис. ФОПів). Враховуючи, що в середньому на одного такого платника приходиться один найманий працівник, така ж кількість людей втратять свої робочі місця.
Як наслідок, недоотримання коштів у держбюджет за рік із розрахунку МЗП (6000 грн) складе 5,4 млрд грн. Але наявність нового механізму з прив’язкою до кількості найманих працівників дозволить державі забезпечити додаткові надходження по ПДФО, ЄСВ та військовому збору, а також сприятиме створенню нових робочих місць, що є критично важливим в період карантинних обмежень та падіння економіки.
***
УВАГА!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER. Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!