Навіщо це було потрібно?
Як наголошують законотворці, мета Закону №1667 це стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні. Всіх проблем, звісно, ця новація не вирішить. Але, як очікується, «Дія Сіті» має створити сприятливі умови для ведення інноваційного бізнесу, розбудови цифрової інфраструктури.
А Закон №1667 встановлює загальні правила функціонування нового віртуального міста під назвою «Дія Сіті». Але оскільки справа ця нова, то мають бути розроблені ще підзаконні акти, внесені зміни до інших законів.
Наприклад, у ст. 12 Закону №1667 наведено підзаконні нормативні документи, які мають розробити КМУ і Мінцифри. Це, зокрема, порядок подання заяви про набуття статусу резидента нового віртуального міста, порядок ведення реєстру таких резидентів, порядок та форми спеціальної звітності резидентів тощо.
Для прийняття цих підзаконних актів Закон відводить шість місяців. А ми вже дізналися про кілька нових речей:
- щоб прийняти участь в існуванні нового віртуального міста, треба подати заяву і стати на облік;
- діяльність у новому віртуальному місті буде контролюватися, а його резиденти – звітувати перед державою;
- Закон №1667 – це тільки відправна точка процесу розбудови цифрової економіки. Варто почекати ще з півроку, поки розроблятимуться та наберуть чинності підзаконні акти.
Скільки існуватиме «Дія Сіті»?
Законом держава гарантує існування правового режиму «Дія Сіті» та стабільність його умов протягом не менш як 25 років з дня реєстрації першого резидента цього цифрового віртуального міста.
Тобто за задумом держави, «Дія Сіті» – це надовго, щонайменше на одне покоління. І існуватиме віртуальне місто до останнього резидента.
Принцип презумпції правомірності
Щодо обов’язків резидентів все більш-менш очікувано. Вони мало чим відрізнятимуться від тих, що є в реальних містах.
А як щодо прав? На жаль, щодо цього Закон №1667 справив на нас враження заплутаного і не до кінця продуманого документу. Тому, скоріш за все, до нього будуть вноситися правки (як завжди, вже після того, як резиденти нового віртуального міста стикнуться з реальними проблемами та почнуть їх вирішувати через звернення до контролерів та судів).
Зараз вирішити ці протиріччя має те, що в Законі №1667 встановлено презумпцію правомірності резидентів «Дія Сіті». Вона означає, що коли є якась неоднозначність (множинність) розуміння норм законодавства, рішення має прийматися на користь резидентів «Дія Сіті».
Це, звісно, добре. Але згадаймо, те саме про презумпцію сказано і в пп. 4.1.4, п. 56.21 ПКУ. Та чомусь це не заважає податківцям тлумачити ПКУ на свою користь, після чого платникам податків залишається шукати захисту своїх прав у суді.
Хто ж вони – мешканці «Дія Сіті»?
Резидентом нового віртуального міста може бути тільки юридична особа. Тож фізособи наразі можуть читати про Закон №1667 хіба що з цікавості.
Та й юрособи можуть стати резидентами «Дія Сіті» не всі, а лише ті, які відповідають низці вимог.
Вимоги до резидента «Дія Сіті» наведені в ст. 5 Закону №1667:
- Це має бути юрособа, зареєстрована на території України.
- Вона має здійснювати діяльність у сфері цифрової економіки – комп’ютерне програмування, видання комп’ютерних ігор, освітню діяльність у галузі інформаційних технологій, оброблення даних, дослідження та розробки щодо інформаційних технологій, організація кіберспортивних змагань, кібербезпека, обіг віртуальних активів тощо.
- Розмір доходу від зазначених «цифрових» видів діяльності має становити не менше 90% загальної суми доходу.
- Розмір середньої місячної винагороди працівникам та гіг-спеціалістам має бути не меншим, ніж еквівалент 1200 євро. Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 1 Закону розмір середньої місячної винагороди працівникам та гіг-спеціалістам – сума, що розраховується шляхом ділення суми всіх виплат у вигляді винагороди (заробітної плати) (до утримання податків, зборів та інших обов’язкових платежів), здійснених юридичною особою працівникам та гіг-спеціалістам у відповідному календарному місяці, на загальну кількість працівників та гіг-спеціалістів, яким здійснювалися такі виплати.
- Середньооблікова місячна кількість працівників та гіг-спеціалістів має становити не менше 9 осіб.
Довідково: гіг-спеціаліст – це фізособа, яка є підрядником та/або виконавцем за гіг-контрактом. Такою фізособою може бути й іноземець. А гіг-контракт – це цивільно-правовий договір, за яким фізособа виконує роботи та/або надає послуги для резидента «Дія Сіті». Докладніше про цих спеціалістів та контрати читайте нижче, в окремому розділі.
У ч. 2 ст. 5 Закону №1667 наведено ознаки, за наявності яких юрособа не може бути резидентом «Дія Сіті»:
- якщо вона зареєстрована на території іноземної держави,
- або має неприбутковий статус,
- або має податковий борг,
- організовує азартні ігри тощо.
Підстави для втрати статусу резидента «Дія Сіті» наведені в ст. 9 Закону №1667. Втратити статус можна як за добровільним рішенням юрособи після подання нею відповідної заяви Мінцифри, так і примусово, в разі порушення вимог Закону.
Залишається лише одне питання – а навіщо взагалі ставати резидентом «Дія Сіті»? Які пільги та привілеї матиме така юрособа?
Оподаткування резидентів «Дія Сіті»
Ось тут цікаво. Тому що, з одного боку, Закон №1667 обіцяє податкові пільги. Відповідно до ч. 7 ст. 2 Закону №1667 особливості застосування до резидента «Дія Сіті» спеціальних умов оподаткування, день початку і день припинення застосування таких умов визначаються ПКУ.
Водночас Закон №1667 не вносить зміни до ПКУ і не визначає спеціальні умови оподаткування для резидентів.
Отже, такі умови мають бути встановлені іншим законом. І якими насправді будуть ці славетні податкові пільги, ми ще не знаємо (знаємо лише те, що вони будуть). На сьогодні щодо цих пільг є тільки законопроєкт №5376, який прийнято в першому читанні.
Ми ж зараз аналізувати норми цього законопроєкту не будемо. Адже остаточний варіант прийнятого закону може значно відрізнятися від нього.
Самоврядування резидентів «Дія Сіті»
Резиденти можуть утворювати об’єднання у формі неприбуткових організацій, для популяризації «Дія Сіті» в Україні та за її межами, для розвитку цифрової економіки тощо.
Взаємини між резидентами «Дія Сіті»
При укладенні договорів між резидентами або резидентів з третіми особами може передбачатися виплата компенсації за порушення умов договорів. При цьому не застосовуються положення ЦКУ та ГКУ про неустойку, збитки та санкції.
Працівники резидента «Дія Сіті»
При наймі працівників з ними може укладатися трудовий контракт, як особлива форма трудового договору.
Розмір допомоги з тимчасової непрацездатності таких працівників, включаючи допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами, встановлюватиметься в розмірі зарплати, з якої сплачено ЄСВ, незалежно від страхового стажу.
Закон №1667 доповнив ст. 440 ЦКУ частинами третьою і четвертою. Ними чітко встановлюється, кому належатиме майнове право інтелектуальної власності на твір, на комп’ютерні програми, бази даних, створені у зв’язку з виконанням трудового договору (контракту).
Гіг-спеціалісти резидента «Дія Сіті»
Закон №1667 вводить низку нових термінів, зокрема, гіг-спеціаліст.
Гіг-спеціаліст – це фізособа, яка є підрядником та/або виконавцем за гіг-контрактом. Такою фізособою може бути й іноземець. Причому отримувати дозвіл на роботу такого іноземця не обов’язково. Отримати такий дозвіл резидент може хіба добровільно.
Гіг-контракт – це цивільно-правовий договір, за яким фізособа виконує роботи та/або надає послуги для резидента Дія Сіті. Для гіг-спеціаліста виконання гіг-контракту не є підприємницькою чи іншою господарською діяльністю.
Послуги (роботи), що надаються (виконуються) за гіг-контрактом, можуть полягати у виконанні функцій певної посади, наприклад, головного інженера тощо.
Дія КЗпП та законодавства про працю не поширюється на відносини між гіг-спеціалістами та резидентами «Дія Сіті». Для них встановлені спеціальні правила!
Особливості гіг-контракту та правовий статус гіг-працівників наведені в ст. 17 – ст. 24 Закону №1667:
- Гіг-контракт укладається на невизначений термін, але може бути і з конкретним строком.
- У гіг-контракті зазначаються умови односторонньої відмови кожної зі сторін.
- Розмір винагороди може встановлюватися за період (наприклад, місяць) або за обсяг виконаних робіт (наданих послуг) чи кількість часу на їх виконання (надання). Винагорода може визначатися в іноземній валюті.
- Гіг-контрактом може встановлюватися час виконання роботи (надання послуг), час відпочинку, місце роботи тощо. Причому загальна кількість робочих годин не може перевищувати 8 годин на день і 40 годин на тиждень. Хоча може передбачатися і режим ненормованого часу, коли гіг-спеціаліст сам планує свій робочий час. Може встановлюватися тривалість перерв, відпочинку протягом дня, тижня.
- Гіг-спеціаліст має право на щорічну оплачувану перерву у виконанні робіт (наданні послуг) тривалістю 17 робочих днів, якщо гіг-контрактом не визначено більшу тривалість такої перерви. Тобто така перерва є подобою щорічної відпустки для працівників. Особливості перерви розглянуті в ст. 21 Закону.
- Завдання на виконання робіт (надання послуг) може надаватися шляхом надсилання електронних повідомлень електронною поштою тощо. Контроль за роботою гіг-спеціалістів може бути за допомогою різних засобів моніторингу, засобів відеоспостереження.
- Гіг-спеціалісти підлягають страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та мають право на допомогу по тимчасовій непрацездатності, включаючи допомогу у зв’язку з вагітністю і пологами (ст. 22 Закону). Розмір допомоги встановлюватиметься в розмірі суми доходу гіг-спеціаліста, з якого фактично сплачено ЄСВ, незалежно від страхового стажу.
- До початку виконання робіт (надання послуг) гіг-спеціалістом резидент «Дія Сіті» повідомляє про укладення гіг-контракту ДПС. Порядок повідомлення має розробити КМУ. Але до того моменту, коли такий порядок буде розроблено, подаються повідомлення, встановлені КМУ щодо прийняття звичайних працівників на роботу.
- Резидент «Дія Сіті» нараховує та сплачує за гіг-спеціаліста ЄСВ в розмірі, який має бути визначено відповідно до Закону про ЄСВ. Отже, мають бути внесені зміни і до цього Закону.
- Якщо гіг-спеціаліст в процесі виконання гіг-контракту створив об’єкт інтелектуальної власності, особисте немайнове право на цей об’єкт належить такому спеціалістові, а майнове право – резиденту «Дія Сіті».
Договори про нерозголошення, про утримання від вчинення конкурентних дій
Регламентуються ст. 26 – ст. 28 Закону №1667.
Такі договори можуть укладатися з фахівцями, яких залучають резиденти «Дія Сіті». Але лише за бажанням обох сторін договору. Якщо якась сторона цього не бажає, її не можна примушувати.
Договори можуть передбачати виплату компенсації за нерозголошення, утримання від вчинення конкурентних дій. Тобто за те, що фахівці «мовчатимуть», їм може виплачуватися компенсація. Проте це теж не обов’язково і залежить від домовленості сторін. Дехто цілком може «мовчати» безоплатно.
Договір позики
Особливості такого договору визначені ст. 29 – ст. 31 Закону №1667.
Зокрема, за таким договором кредитора резидента «Дія Сіті» може бути прийнято до складу учасників резидента.
Як стати резидентом «Дія Сіті»?
Щоби стати резидентом «Дія Сіті» і скористатися привілеями цього віртуального міста, юридична особа подає до Мінцифри відповідну заяву. А Мінцифри вносить особу до реєстру резидентів Дія Сіті.
З дня внесення до реєстру юрособа стає резидентом Дія Сіті.
Реєстр буде відкритим і розміщуватися на сайті Мінцифри. Але подати відповідну заяву та стати резидентом можна буде тільки після того, як наберуть чинності підзаконні нормативні документи, якими визначатимуться форма, порядок подання та розгляду заяви про набуття статусу резидента «Дія Сіті», а також встановлюватиметься порядок формування та ведення реєстру «Дія Сіті» та після завершення здійснення організаційних заходів, пов’язаних із запровадженням реєстру «Дія Сіті», введенням його в експлуатацію, що має бути підтверджено листом Мінцифри, опублікованим ним на своєму вебсайті в мережі Інтернет. Ми вище зазначили, що на розробку підзаконних актів відведено шість місяців з моменту набрання чинності Законом. Тому тим, хто вже оцінив свої шанси і бажає подати заяву, слід зачекати приблизно до 14.02.2022 р.!
Контроль за резидентами «Дія Сіті»
Держава не припиняє свій контроль навіть у віртуальності. Як він буде здійснюватися, зазначено в ст. 13 Закону №1667. Хоча наразі ми маємо лише загальні норми та правила.
Зокрема, резидент віртуального міста має забезпечити безперервну та повну відповідність всім вимогам, які до нього ставилися при наданні статусу резиденту. І має дотримуватися норм Закону №1667 та іншого відповідного законодавства.
Тобто резидент може виписати на аркуш паперу всі вимоги, яких має дотримуватися, розмістити на видному місці і найняти окремого працівника, який щодня стежитиме за дотриманням вимог.
До завершення шестимісячного строку після набуття статусу резидентства і потім щороку резидент має подавати Мінцифри звіт про відповідність вимогам Закону. Причому і це може одразу відштовхнути деяких потенційних резидентів – цей звіт має підтверджуватися аудитором!
Зміни до низки законів
Прикінцевими та перехідними положенням (розділ VІI) Закону внесено зміни й доповнення до цілої низки законів:
- КЗпП;
- ГКУ;
- ЦКУ;
- Кодексу України з процедур банкрутства;
- Закону України «Про пенсійне забезпечення»;
- Закону України «Про відпустки»;
- Основ законодавства України про загальнообов’язкове державне соціальне страхування;
- Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»;
- ЗаконуУкраїни «Про авторське право і суміжні права»;
- Закону України «Про охорону праці»;
- Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»;
- Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»;
- Закону України «Про міжнародне приватне право»;
- Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності»;
- Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»;
- Закону України «Про захист персональних даних»;
- Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»;
- Закону України «Про зайнятість населення»;
- Закону України «Про адміністративні послуги»;
- Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування»;
- Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань»;
- Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю».
Як бачимо, змін багато, хоча вони всі й прив’язані до заснування нового віртуального проєкту.
Як це все діятиме на практиці, чи буде вигідно бути резидентами «Дія Сіті» і на що треба звертати увагу тим, хто набуде статусу резидентів – до всіх цих питань ми ще не раз повернемося в наших аналітичних матеріалах.