• Посилання скопійовано

Правила сплати та оподаткування ЄП під час війни: що змінилося з 17 березня?

За ініціативою Уряду до ПКУ внесено зміни, покликані полегшити ведення бізнесу під час війни або хоча би зменшити податкове навантаження на бізнес. Розглянемо, які зміни стосуються «єдинників»

Правила сплати та оподаткування ЄП під час війни: що змінилося з 17 березня?

У цій статті розглянемо зміни, внесені до чинного законодавства стосовно платників єдиного податку.

Зміни, внесені Законом №2120, були різними та залежали від групи, до якої належить «єдинник». 

 

Якщо ви ФОП  1 або 2 групи

Для вас тимчасово, з 1 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, встановлені спеціальні правила: 

  • ви маєте право не сплачувати єдиний податок;
  • декларація платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця не заповнюється за період, в якому єдиний податок не сплачувався.

Звісно, що це право не платити, а не звільнення від оподаткування як таке. Тому, якщо ви бажаєте і маєте можливість допомогти державі фінансово у цей важкий період, ви так само можете цей податок заплатити. І відповідно відобразити у декларації. 

Підприємці цих груп не можуть бути платниками ПДВ. Тож зупинимося на тому, що якщо умови перебування у своїй групі ФОП не порушує, то навіть у випадку отримання під час війни доходів, податок з них він може не платити. 

 

Якщо ви ФОП  3 групи

Увага! З 5 квітня правила перебування у «спецгрупі» були змінені! Докладно про це ми розповіли тут.

А ось тут – увага! Адже законодавці встановили для третьої групи певні пільги з єдиного податку. Але це не та третя група, до якої ми звикли! 

На час війни створююється нова, cпеціальна 3 група (спецгрупа, як її вже часто називають фахівці). Щоб працювати на ній, треба знати три критерії. 

Увага! Введення на час війни спеціальних правил оподаткування для З групи платників ЄП призведе до спеціальних наслідків для платників ПДВ, які перейдуть до цієї спец-групи. Роз’яснення ДПС з цього приводу читайте тут.

 

Критерій №1. 

На час війни такими особливими платниками єдиного податку третьої групи можуть бути ФОП та юридичні особи – суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 10 мільярдів гривень. До таких осіб не застосовується обмеження щодо кількості осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах.

Нагадуємо, що до 17 березня в ПКУ існувала лише одна третя група «єдинників», критерії до якої були визначені пп. 3 пункту 291.4. Кількість працівників, які працюють у такого «єдинника», теж не була обмежена. А от граничний обсяг річного доходу становив 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Зокрема, на початку 2022 року він дорівнював 7 585 500 грн. 

Увага! Нововведення не означає, що та третя група, яка існувала до цього, скасовується. Або що всім треба пройти переоформлення до нової третьої групи. 

А що ж тоді означають ці зміни? У тимчасових нормах пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ використовується формулювання «платники єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені цим пунктом». Що передбачає існування й інших платників єдиного податку третьої групи, які цими особливостями не користуватимуться. Чому? Тому що вони не пройдуть другий критерій! 

 

Критерій №2. 

Нагадуємо, що «єдинники» обмежені у видах діяльності, яку можуть здійснювати. Для третьої групи ці обмеження встановлює п. 291.5 ПКУ. Але під час війни вони можуть цим обмеженням нехтувати. І застосовувати новий, тимчасовий перелік обмежень. 

Платниками ЄП «особливої» 3-ї груп не можуть бути:

1) суб’єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи – підприємці), які здійснюють:

  • діяльність з організації, проведення азартних ігор, лотерей (крім розповсюдження лотерей), парі (букмекерське парі, парі тоталізатора);
  • обмін іноземної валюти;
  • виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів та діяльності фізичних осіб, пов’язаної з роздрібним продажем пива, сидру, пері (без додання спирту) та столових вин);
  • видобуток, реалізацію корисних копалин;

2) страхові (перестрахові) брокери, банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії, інші фінансові установи, визначені законом; реєстратори цінних паперів;

3) представництва, філії, відділення та інші відокремлені підрозділи юридичної особи, яка не є платником єдиного податку;

4) фізичні та юридичні особи – нерезиденти.

 

Критерій №3.

Якщо ви пройшли два попередні критерії, вас чекає зниження податкового навантаження!

Відсоткова ставка єдиного податку для платників єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлюється у розмірі 2% доходу. Це замість вже існуючих 5% для неплатників ПДВ і 3% для платників. При цьому ПДВ за цей період цими особливими «єдинниками» може і не сплачуватися! Адже ПКУ встановлює: платники єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з ПДВ з операцій з постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України

Тобто звільнення від ПДВ для них є, але не для ЗЕД-діяльності. Якщо такий особливий ФОП або юрособа здійснюють під час воєнного стану і постачання в Україні, і експорт-імпорт, декларацію з ПДВ доведеться подавати. Хоча постачання в межах митної території України залишатимуться при цьому звільненими від оподаткування. 

Увага! Податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, є квартал.

Такі особливі «єдинники» подають до ДПС податкову декларацію платника єдиного податку за податковий (звітний) квартал із зазначенням суми помісячного доходу у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду. Тобто в межах 40 днів після закінчення звітного кварталу. Яка саме форма декларації застосовуватиметься для них, поки що офіційно не повідомлялося. Проте, враховуючи нову ставку податку, скоріш за все Мінфін або внесе зміни до чинної форми, або затвердить нову тимчасову форму декларації. 

Такі платники єдиного податку щомісяця до 15 числа сплачують авансовий внесок єдиного податку за підсумками попереднього календарного місяця!

 

Як стати особливим «єдинником» 3 групи? 

Для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування платником з особливостями суб’єкт господарювання до останнього числа місяця, що передує періоду переходу на спрощену систему оподаткування, подає до контролюючого органу за місцем податкової адреси заяву

При цьому перейти у цю спецгрупу може будь-який суб'єкт господарювання: і фізособа, і юрособа, і «єдинник», і «загальник». Але це позиція автора, податківці ще не вказували на механізм початку застосування цих пільг.

Як наголошують податківці, існуючим суб'єктам господарювання заяву про перехід на спрощену систему з особливостями необхідно подати до 31 березня!

Зареєстровані в установленому законом порядку суб’єкти господарювання (новостворені), які протягом 10 днів з дня державної реєстрації подали заяву про обрання спрощеної системи оподаткування з урахуванням особливостей оподаткування, вважаються особливими платниками єдиного податку 3-ї групи з дня їх державної реєстрації.

У зв'язку з чим виникає одразу безліч питань.

Наприклад: якої форми має бути ця заява та як її подавати? На це у ПКУ відповідей немає, а податківці поки що офіційно не роз’яснюють. Але часу залишається замало, тож не чекаємо, а звертаємося до територіальних ДПС. 

Зрозуміло лише одне: платник ЄП 3-ї групи, який цю заяву не подасть, залишиться у 3-й групі, але за старими правилами оподаткування єдиним податком

Не менш цікавим є питання, як перейти до цієї спецгрупи платникам ПДВ? Чи треба проходити процедуру анулювання? На нашу думку, ні. А отже, умовні ПЗ з ПДВ  у зв’язку з таким переходом за п. 184.7 ПКУ, на думку автора, не виникатимуть

А от ПЗ за п. 198.5 ПКУ, якщо товари або послуги були придбані з ПДВ, але використані у таких звільнених від оподаткування ПДВ операціях, на думку автора, можуть виникнути. Адже про звільнення від таких ПЗ у Законі №2120 для спецгрупи ні слова. Проте і тут варто дочекатися роз’яснень податківців – раптом вони все ж таки будуть лояльними для «єдинників». 

 

Як вийти з цього особливого стану?

ПКУ передбачає два варіанти: 

  • Без заяви. Після припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України платники єдиного податку третьої групи, які на день припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України використовували особливості оподаткування, з першого дня місяця, наступного за місяцем припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, втрачають право на використання особливостей оподаткування, і автоматично вважаються такими, що застосовують систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування. 
  • За заявою! Платник податку має право самостійно відмовитися від використання особливостей оподаткування з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому прийнято таке рішення.

 

Що з ЄСВ? 

Також ФОПи–«єдинники» (так само, як ФОП на загальній системі оподаткування, особи, які провадять незалежну професійну діяльність та члени фермерського господарства) звільняються від сплати ЄСВ за себе. І жодних мінімальних внесків у разі неотримання доходів! 

Окремо до Закону про ЄСВ вноситься уточнення: ті, хто скористається цією пільгою, розрахунок єдиного внеску у складі податкової декларації не заповнюють за період, в якому відповідно єдиний внесок не нараховувався, не обчислювався та не сплачувався.

Ця норма стартує з 1 березня 2022 року і припиняє дію через рік після закінчення воєнного стану.

Але добровільно сплачувати ЄСВ ФОПи все ж таки зможуть. І в цьому випадку вони, звісно, мають зазначати суми такого ЄСВ в декларації. 

Одразу ж в наших читачів виникло питання: а що у тих, хто не платить ЄСВ під час війни, зі страховим стажем? А це слушне запитання, адже про це у Законі №2120 ні слова. Тому діятиме загальне правило – немає сплати ЄСВ, на жаль, немає і страхового стажу. 

Як це вплине на нарахування пенсії в майбутньому, можна тільки здогадуватися (як, власне, і про долю майбутніх пенсій). Чи буде ФСС виплачувати лікарняні та декретні таким ФОПам, теж поки що невідомо. Під час минулого звільнення від сплати ЄСВ на час карантину Фонд обіцяв платити. Зараз свіжого роз’яснення ще не було. 

 

І ще одне звільнення від сплати ЄСВ! 

Воно встановлене теж лише для «єдинників». «Спрощенцям» 2, 3 груп дозволяється не сплачувати ЄСВ за мобілізованих працівників. Такі суми будуть сплачені за працівників (щоб ті не втрачали страховий стаж) з коштів держбюджету.

Тобто під час періоду мобілізації, визначеного Указом Президента №69/2022, роботодавці – платники єдиного податку, які обрали спрощену систему оподаткування – фізичні особи – підприємці, які належать до другої та третьої груп платників єдиного податку, а також юридичні особи, які належать до третьої групи платників єдиного податку, мають право за власним рішенням не сплачувати єдиний внесок за найманих працівників, призваних під час мобілізації на військову службу до Збройних Сил України.

Суми єдиного внеску, нараховані та не сплачені такими роботодавцями, сплачуються за рахунок державного бюджету, крім періодів, у яких ці наймані працівники отримували доходи у вигляді грошового забезпечення, з яких було сплачено єдиний внесок за рахунок державного бюджету.

Увага! Для визначення суми єдиного внеску, що підлягає сплаті за рахунок державного бюджету, роботодавець розраховує та відображає у звітності суму ЄСВ за найманих працівників,  у розмірах, передбачених ч. 5 і 14 ст. 8 Закону про ЄСВ

Тобто у зведеній зарплатній звітності (податковому розрахунку) таких працівників обов’язково треба показати. Закон каже: для розрахунку використовуються дані звітності щодо найманих працівників щодо суми нарахованого доходу у межах максимальної величини, на яку нараховується єдиний внесок, суми нарахованого єдиного внеску, суми донарахованого та зменшеного нарахування єдиного внеску таких найманих працівників.

А ось як це відобразити у звітності на практиці, поки що розуміння немає (закон зі зрозумілих причин цього не каже). Наприклад, зрозуміло, що про основних працівників – не інвалідів треба зазначити хоча б мінімальну суму ЄСВ; скажімо, зазначити, що нарахованого доходу нуль, а база нарахування - це мінімальна зарплата. А от що зазначати щодо працівників з інвалідністю та сумісників, щодо яких мінімальний ЄСВ не встановлений – не зрозуміло. 

До того ж є один нюанс, встановлений Законом №2120: вимоги щодо нарахування єдиного внеску на заробітну плату (дохід), що не перевищує розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, не застосовуються до заробітної плати (доходу) за останній календарний місяць (включно), у якому відбулася фактична демобілізація такого працівника.

Тому чекаємо на роз’яснення податківців. 

На підставі розрахунку, зробленого роботодавцями, ДПСУ формуватиме бюджетні запити на отримання коштів на покриття сум несплаченого роботодавцями єдиного внеску.

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/Юрособи на єдиному податку

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Юрособи на єдиному податку»