ДФС у Запорізькій області нагадує, що платники єдиного податку першої - третьої груп повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій).
Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів у грошовій (готівковій або безготівковій) формі.
Тобто, у платників єдиного податку обсяг доходів розраховується за датою надходження коштів у грошовій формі.
Бартерна (товарообмінна) операція – це господарська операція, яка передбачає проведення розрахунків за товари (роботи, послуги) у негрошовій формі в рамках одного договору.
Відступлення права вимоги – це операція з переуступки кредитором прав вимоги боргу третьої особи новому кредитору з попередньою чи наступною компенсацією вартості такого боргу кредитору або без такої компенсації.
Оскільки укладення договору переуступки прав вимоги боргу платниками єдиного податку є формою розрахунку за договором купівлі-продажу товарів (робіт, послуг) не в грошовій формі, то здійснення такої операції не дає права застосовувати спрощену систему оподаткування.
Також платники єдиного податку першої-третьої груп не мають права здійснювати бартерні операції (погашати заборгованість іншим способом, крім грошового).
Зазначена норма передбачена пп. 14.1.10, п. 14.1.255 ПКУ; п. 291.6; п. 292.6 ПКУ.
Від редакції:
За пп. 293.4 ПКУ доведеться фізособі-«єдиннику» сплатити єдиний податок за ставкою 15% від доходу, отриманого за бартерною операцією чи за договором відступлення права вимоги, а на юрособу-«єдинника» чекатиме оподаткування такого доходу за подвійною ставкою (6 або 10%). Звісно, за таке порушення доведеться ще й перейти на загальну систему з наступного кварталу після проведення таких операцій.