• Посилання скопійовано

Подарункові сертифікати: засіб розрахунку чи окремий вид товару?

Податківці розглядають ситуацію щодо продажу подарункових сертифікатів та їх використання потім для оплати товарів платниками єдиного податку як таку, що призводить до негрошової форми розрахунків. Чому? Адже продавець гроші отримав?

Подарункові сертифікати: засіб розрахунку чи окремий вид товару?

ДПСУ в листі від 03.04.2025 №333/2/99-00-21-03-02-02 розглянула таке запитання від платника податків

Чи може платник єдиного податку (ФОП – група 2 або 3, юридична особа група 3) продавати подарункові сертифікати, а потім приймати їх як оплату за постачання конкретних товарів/послуг покупцю? Чи можна вважати це грошовою безготівковою оплатою згідно з п. 291.6 ПКУ?

І відповіла на нього очікувано фіскально. Бо і раніше подібні роз’яснення вже надавалися. Ми про це писали тут.

У коментованому листі податківці зазначили таке:

Платники єдиного податку першої – третьої груп повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі – готівковій або безготівковій (у тому числі з використанням електронних грошей) (п. 291.6 ПКУ).

У разі застосування іншого способу розрахунків, ніж зазначено у п. 291.6 ПКУ (крім платників єдиного податку третьої групи – електронних резидентів (е-резидентів), платники єдиного податку зобов’язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених Кодексом, з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому допущено такий спосіб розрахунків (пп. 4 пп. 298.2.3 ПКУ).

Ці правила відомі, і тут сюрпризу немає. Але податківці наголошують: 

Подарунковий сертифікат не є грошовою формою оплати! 

А далі роз’яснення податківців пішло закономірним, але досить кумедним шляхом. 

Спочатку податківці говорять: нормами розд. ХІV ПКУ не заборонено продаж подарункових сертифікатів.  

Тобто, платники єдиного податку 2 і 3 груп, якщо бажаєте, будь ласка, торгуйте власними подарунковими сертифікатами.

От тільки прийняти їх в оплату ви не зможете без втрати статусу «єдинника»

Адже, як наполягають податківці: розрахунок за товари подарунковим сертифікатом фізичними особами – підприємцями – платниками єдиного податку є механізмом розрахунку не у грошовій формі, а отже, не дає права фізичній особі – підприємцю застосовувати спрощену систему оподаткування, обліку і звітності. Внаслідок чого торгівля подарунковими сертифікатами втрачає сенс. Крім, можливо, швидкого способу переходу на загальну систему оподаткування. 

Звісно, деякі «єдинники» можуть спробувати здійснювати таку торгівлю і без переходу. Тобто не переходити на загальну систему і чекати на податкову перевірку, сподіваючись, що якщо таке покарання їх і наздожене, то перехід відбудеться вже після перевірки. Але це не так, і про це податківці теж наголошують у коментованому листі! 

Згідно з п. 299.10 ПКУ реєстрацію платником єдиного податку може бути анульовано шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу, зокрема, у разі застосування платником єдиного податку іншого способу розрахунків, ніж зазначені у п. 291.6 ПКУ, – з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому допущено такий спосіб розрахунків. 

Тобто втрата статусу «єдинника» у такому разі відбудеться заднім числом. І продавця оштрафують за неподання звітності та за несплату податку – тих, які встановлені на загальній системі оподаткування! 

Ще раз повторимо – це роз’яснення стосується як ФОПів (2 і 3 груп), так і юросіб 3-ї групи ЄП.

***

Насамкінець нагадаємо, як подарунковий сертифікат як засіб оплати відобразити в чеку РРО. 

Якщо ви його продаєте, то в чеку він відображається як товар – це зрозуміло. А якщо приймаєте як вид оплати? 

У п. 2 розд. ІІ Положення №13 передбачено, що обов’язковими реквізитами фіскального чека є позначення форми оплати («ГОТІВКА», «БЕЗГОТІВКОВА», «ІНШЕ»), сума коштів за цією формою оплати та валюта операції (рядок 18) і засоби оплати (вид платіжного інструменту, талон, жетон тощо) (рядок 19).

Виходячи з наведеного вище, податківці повідомили, що у фіскальному чеку слід відображати у рядку 18 форму оплати «Безготівкова», а у рядку 19 – засіб оплати «Сертифікат»!

Адже сертифікат є окремим засобом оплати, номінал якого не обов’язково має відповідати загальній вартості товару. І він не може розглядатись як аванс, внесений у грошовій формі. Крім цього, сертифікат не є знижкою. 

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на єдиному податку

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «ФОП на єдиному податку»