
Ми вже писали, що поточна відстрочка діє тільки до 7 серпня. А далі для продовження відстрочки до 5 листопада необхідно знову звертатися із відповідною заявою до ТЦК та СП, якщо немає можливості оформити її через Резерв+.
Тож у серпні більшість військовозобов'язаних, які мають відстрочку від призову, зіткнуться з необхідністю її продовження через новий строк воєнного стану та загальної мобілізації.
Адвокатка Дарʼя Тарасенко опублікувала окремий пост щодо цієї теми. У ньому вона розповіла, що буде з продовженням відстрочек.
Якщо відстрочка надана онлайн через «Резерв+», то вона продовжується автоматично, коли продовжується загальна мобілізація (але радимо завжди перевіряти!).
Якщо відстрочка надана комісією при ТЦК та СП, то згідно з Постановою №560 для продовження відстрочки не потрібно вчиняти жодних додаткових дій (крім науковців та викладачів, про них – ніжче!), а продовження відстрочки має відбуватися таким чином:
Протягом 5 днів з дня видання указу Президента України про проведення мобілізації (продовження строку проведення мобілізації) ТЦК та СП перевіряє наявність підстав для відстрочки
Якщо з поданих раніше документів і інформації в реєстрах вбачається, що право на відстрочку досі є, ТЦК та СП вносить до реєстру інформацію про нову дату дії відстрочки.
Якщо з поданих раніше документів і інформації в реєстрах вбачається, що права на відстрочку більше немає – ТЦК та СП має передати документи комісії, щоб комісія прийняла рішення про скасування раніше наданої відстрочки (це випливає з абз. 19 п. 60 Постанови №560).
Скасувати раніше надану відстрочку може лише комісія, сам ТЦК та СП не може!
Приклади ситуацій
Приклад 1. Виявлення в реєстрі інформації про смерть родича, по догляду за яким оформлена відстрочка.
Якщо з поданих раніше документів і інформації в реєстрах неможливо однозначно встановити, чи право на відстрочку досі є, ТЦК та СП повідомляє військовозобов’язаному засобами телефонного, електронного або поштового зв’язку про необхідність надання ним відповідних підтвердних документів для продовження раніше наданої відстрочки.
Приклад 2. Закінчення строку дії висновку ЛКК при відстрочці за п. 9 чи 13.
Чи може ТЦК та СП мобілізувати військовозобов’язаного після того, як його повідомлено про необхідність подання додаткових документів і до того, як він це зробить, - відповіді на це запитання Постанова №560 не містить. Адвокатка радить не зволікати з наданням документів!
Постановою КМУ №560 передбачено особливості щодо відстрочки викладачам та науковцям (п. 2 ч. 2 ст. 23). Для них відстрочка надається строком на один рік, але не більш як на строк проведення мобілізації чи настання обставин, за яких особа втрачає законні підстави для відстрочки.
Але! У разі продовження строку проведення мобілізації, встановленого указом Президента України, для продовження відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період зазначені в цьому абзаці військовозобов’язані не раніше ніж за один тиждень до завершення попереднього строку проведення мобілізації, встановленого указом Президента України, подають до РТЦК та СП (відокремлених відділів) довідку про обійману посаду за основним місцем роботи та розмір частки ставки під час оплати праці, зазначену у додатку 5.
Тому цій категорії необхідно за 7 чи менше днів до закінчення попереднього строку мобілізації подати в ТЦК та СП таку довідку. Радимо подавати разом із супровідним листом, зразок – тут.
Давайте зупинимось на процедурі продовження відстрочки силами ТЦК та СП.
Чи треба подавати якісь додаткові документи?
Постановою передбачено, що продовження здійснюється без повторного подання документів. Однак за відсутності необхідних документів ТЦК та СП може надіслати вимогу військовозобов’язаному надати такі документи. Тому якщо ви знаєте, що якійсь документи треба актуалізувати (наприклад, висновок ЛКК прострочений, але ви вже маєте новий) – раджу до закінчення попереднього строку мобілізації подати особисто або надіслати поштою в ТЦК та СП відповідні документи із супровідним листом з проханням врахувати їх при вирішенні питання продовження відстрочки.
В які строки в реєстрі має з'явитися запис про продовження відстрочки?
Перевірка має відбуватись протягом 5 днів після продовження мобілізації. Відповідно, протягом цих же 5 днів має бути внесена інформація про новий строк дії відстрочки до реєстру, якщо не було вимоги про надання додаткових документів. Однак норму сформульовано недостатньо чітко, і є ризик іншого тлумачення з боку ТЦК та СП.
Доки стара дата зникла, а нова ще не з’явилась – чи вважається військовозобов’язаний таким, що має відстрочку?
Адвокатка вважає, що так. Однак на практиці є величезні ризики. Тому варто якнайшвидше добиватись актуалізації інформації в реєстрі.
Чи означає нова редакція Постанови №560, що тепер все стало просто і не треба кожні 3 місяці турбуватись про переоформлення відстрочки?
Так мало би бути згідно з нормами Постанови. Але адвокатка майже впевнена, що на практиці це не працюватиме.
Наводимо 3 варіанти порад залежно від рівня вашої сміливості та принциповості.
Варіант 1: Нічого не робити і розраховувати, що все буде так, як передбачено Постановою №560.
Це варіант для найсміливіших.
Варіант 2. При продовженні мобілізації подати в ТЦК та СП (особисто або надіслати поштою) заяву з нагадуванням про необхідність оновлення дати відстрочки в реєстрі. Зразок такої заяви – тут.
До заяви також варто додати документи, які ви бажаєте актуалізувати (свіжий висновок ЛКК, свіжий акт догляду тощо).
Варіант 3. Подати в ТЦК та СП заяву з попереднього пункту, але до неї додати заяву про надання відстрочки і повний пакет документів.
Для тих, хто бажає перестрахуватись по максимуму, - такі документи подавати в ТЦК та СП особисто (як первісну заяву на відстрочку). Варто нагадати, що якщо щодо можливості первісну заяву на відстрочку надіслати поштою і існують суперечки, щодо продовження відстрочки, безсумнівно, документи надсилати поштою можна.
Що робити, якщо і після виконання цих порад інформація про нову дату відстрочки в реєстрі не з’явилась?
Найдоцільніше було б звернутись до адвоката для подання в ТЦК та СП відповідного адвокатського запиту.