• Посилання скопійовано

В Україні скасують прив'язку оформлення ID-карти до місця проживання

Першу ID-карту можна буде оформити в будь-якому відділенні Міграційної служби

В Україні скасують прив'язку оформлення ID-карти до місця проживання

Реформа «прописки»; запровадження віртуального паспорта у смартфоні, поїздки до Шенгену без закордонного паспорта – про це та інше читайте в інтерв’ю очільника ДМС для «Європейської правди».

 

Але чому взагалі у громадян України вилучають «внутрішній паспорт»? Навіщо?

– Ми це зараз обговорюємо, триває дискусія. Ця процедура справді застаріла. Все одно люди знімаються з обліку в податковій службі, дотримуються певної процедури і знімаються з реєстрації місця проживання.

 

Навіщо з податкової знімати?

– Вони закривають питання оподаткування, є певна процедура.

Але саме з паспортом – раніше справді були підстави його забирати. Зараз ми проговорюємо, чи це доцільно.

 

Але ж дивіться, ми одночасно рухаємося в протилежних напрямках. Ми намагаємося повернути людей в Україну і водночас – розриваємо зв’язки з Україною у тих, хто виїхав. Знищення паспорта – вже це символічне розірвання зв’язку. Або податкова: невже людина не може вести бізнес в двох країнах одночасно? Навіщо забороняти людині платити податки у нашій державі?

– Я тут замість відповіді звернуся з проханням. Якщо ви спілкуєтеся з українцями, які живуть за кордоном, або якщо ваші читачі там живуть – нехай дадуть приклади, пояснять, де у чинній процедурі є проблеми.

Ми готові до змін. Якщо ви покажете якісь проблеми в міграційних процедурах, які можна виправити, якщо я матиму реальні приклади, реальні підстави і особисту впевненість, що це змінить для людей ситуацію на краще, то ми зробимо все, щоби виправити проблему. Якщо будуть реальні приклади того, що забирання паспорта перед виїздом на ПМП за кордон створює незручності для людей – то ми це дуже швидко змінимо.

 

«Потрібний закон, який заборонить довідки про прописку і про інше» 

Скільки вже оформлено ID-карток, тобто «внутрішніх паспортів» нового типу?

– Понад 4,3 мільйони. Це і підлітки, які оформлюють паспорт вперше, і ті, хто досягли віку у 25 чи 45 років і мали вклеювати картку до старого паспорта, і ті, хто втратив десь старий паспорт. Багато людей оформлюють новий паспорт просто за бажанням.

Є навіть дуже літні люди: ID-картки отримали 516 громадян віком 90-100 років і восьмеро – старші за 100 років. У нас є доручення, за яким працівники виїжджають до літніх людей, які не можуть пересуватися самостійно і знаходяться вдома або в медзакладах, щоби там оформлювати їм ID.

 

Ключова претензія людей до ID-карток – те, що на додаток до неї вимагають «прописку», довідку про реєстрацію. Є чудова зручна картка, і до неї – «бамажка» А4...

– Ця «бамажка» – це біда нашої держави...

Її не повинно бути, адже ця інформація є на чипі ID-картки. Вона має зникнути! Минулого року був проєкт закону 9218, який взагалі змінював систему реєстрації, забирав ці папірці.

Зараз, завдяки тому, що з’явилося Міністерство цифрової трансформації, процес пришвидшився. Ми підемо далі і взагалі заберемо прописку з ID-картки, навіть на чипі її не буде, і так само не буде інформації про дітей, про сімейний стан. Адже ця інформація може змінюватися дуже швидко: вчора ти був незайманий, завтра одружився. Сьогодні немає дітей, завтра народилися. Навіщо змушувати людей бігти кудись із ID-карткою, оновлювати інформацію? Це – вади старого закону та процедури. Тоді ми це лишили, розуміючи, що потрібен час на розуміння в державі, що все це повинно бути в цифровому вигляді. Зараз таке розуміння є.

 

Прекрасно, то тепер буде кілька «папірців», не тільки реєстрація?

– Навпаки, ідея в тому, щоби не було жодного. І так само щоби банки не вимагали довідку про присвоєння податкового номера.

Ми хочемо зробити електронний сервіс, щоби і центральні органи виконавчої влади, і правоохоронні органи, і місцева влада бачили інформацію про місце реєстрації людини. Є приклад Дніпра, Миколаєва, Рівного, Львова, де місцеві органи влади побудували реєстр територіальної громади і бачать місце реєстрації, не вимагаючи довідок. У Дніпрі також не вимагають довідок про склад сім’ї, комунальні служби бачать і його.

 

Але чому було відразу не зробити зручну для людей систему? Чому не писати місце реєстрації текстом на ID-картках, наліпкою тощо?

– Це не варіант. Більше мільйона людей за рік змінюють місце проживання. Міняти щоразу картку – дуже дорого. Наліпка – і дорого, і виникає питання підробок.

Щоб зірвати цю радянську систему, потрібно було просто відмовитися від цього. Хоча ми розуміли, що злам системи станеться не відразу, і розраховували, що ці папірці 2-3-4 роки будуть ходити, а потім зникнуть. Зараз цей час настав.

Ця інформація має бути електронною. І тільки електронною. Всі органи, які мають потребу, повинні мати право її бачити. В тому числі банки, нотаріуси тощо. Тобто особа прийшла, приклала до пристрою свою ID-картку і тим самим підтвердила системі, що дає дозвіл на перегляд певної інформації, наприклад, місця проживання. 

 

В який період можна це зробити?

– Треба прийняти закон, який заборонить ці папірці і змінить систему реєстрації. Вже наступного року тут будуть великі зміни.

У нас зараз змінюється те, що ніхто і не мріяв побачити швидко, тому я тут оптимістичний. Буде не тільки скасування цих, як ви кажете, «бамажок». Наприклад, ми чекаємо на офіційний запуск додатку «Дія» із цифровим водійським посвідченням. Це означає, що водієві не обов’язково потрібно буде фізично мати із собою водійські права – достатньо віртуальної копії посвідчення та документів на авто у смартфоні.

Я вам більше скажу: ми пропонуємо зробити також електронне посвідчення особи, тобто ID-картку у смартфоні. Ми зараз обговорюємо рівні довіри, тобто де цей «віртуальний паспорт» може бути використаний, коли потрібен буде цифровий підпис і коли потрібно буде пред’являти фізичний документ або прикладати десь його.

Це відкриватиме нові можливості.

Наприклад, особа може замовити електронний паспорт – і він прийде на смартфон за декілька хвилин. Не треба чекати, поки буде виготовлений пластик.

 

Віртуальний документ все одно не буде повноцінною заміною фізичного. Простий приклад – можливість виїзду за кордон за ID-карткою.

– Так, але буде і емуляція – тобто і пластик, і віртуальний ID.

 

А сама ідея безвізових поїздок за кордон із ID-карткою, без «загранпаспорта», буде розвиватися?

– Так. Зараз можна так їздити в Грузію, в Туреччину, і ця можливість користується популярністю, особливо серед дітей та молоді до 20 років.

Чекаємо подібного режиму з Молдовою – є принципова домовленість. Білорусь відклала свій проєкт переходу на ID-картки; коли вони запровадять, будемо вести перемовини з ними.

І я дуже сподіваюся, що така система запрацює із шенгенською зоною.

Зараз поїздки за ID-картками до Європи неможливі, бо вони ставлять штампи у паспорт і їх рахують. Але скоро у них має запрацювати Entry-Exit System, яка переведе облік перетинів кордону у електронний вигляд. То коли вони її побудують, коли вони будуть їй довіряти і шенгенські країни переконаються, що бачать усі перетини кордону – будемо домовлятися і з ними. Бо наші ID-картки вже готові для використання для поїздок за безвізом і до Шенгену.

Джерело: Європейська правда

Рубрика: Суспільство і життя/Суспільство, події

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Суспільство, події»