Державний центр зайнятості розповідає наступне.
Українці не бояться будь-якої роботи, а згуртованість наших людей викликає повагу всього світу. Сьогодні, як ніколи дотепер, є потреба в робочих руках, особливо в тих громадах, де донедавна велися бойові дії. Йдеться про відновлення інфраструктури, розчищення залізничних колій, будівництво оборонних споруд, озеленення територій, супровід громадян з інвалідністю та багато іншого.
Нагадаємо, що постановою КМУ від 13.07.2011 р. №753 «Про затвердження Порядку залучення працездатних осіб до суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану» (зі змінами, внесеними постановою КМУ від 21.06.2022 р. №716) визначено орієнтовний перелік суспільно корисних робіт.
Додатково внесено зміни до постанови КМУ від 20.03.2021 р. №175 «Про затвердження Порядку організації громадських та інших робіт тимчасового характеру» (зі змінами, внесеними постановою КМУ від 21.06.2022 р. №716)
У чому полягає різниця між суспільно корисними та громадськими роботами?
Суспільно корисні роботи мають оборонний характер або ж слугують для ліквідації надзвичайних ситуацій, які виникли в період воєнного стану.
Громадські роботи організовуються для забезпечення економічної, соціальної та екологічної користі певної громади з метою додаткового стимулювання до праці, матеріальної підтримки безробітних та інших категорій осіб.
Військове командування може самостійно або із залученням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих держадміністрацій та органів місцевого самоврядування або військових адміністрацій (у разі їх утворення) приймати рішення про запровадження трудової повинності та залучення працездатних осіб до виконання суспільно корисних робіт, громадські – місцева влада із залученням на добровільних засадах роботодавців.
Хто може брати участь у зазначених роботах?
На підставі запровадження трудової повинності до суспільно корисних робіт залучаються зареєстровані безробітні та інші незайняті особи, зокрема внутрішньо переміщен,і а також працівники функціонуючих в умовах воєнного стану підприємств, за домовленістю з керівниками.
Громадські роботи передбачають добровільну участь громадян, які перебувають на обліку у службі зайнятості як шукачі роботи, а також працівники, які втратили частину заробітної плати внаслідок зупинення (скорочення) виробництва.
Які види робіт виконують?
Суспільно корисні роботи під час воєнного стану мають відновити повноцінне функціонування інфраструктури громади та її безпеки.
Це ремонтно-відновлювальні роботи, розбір завалів, розчищення колій та доріг, будівництво захисних споруд цивільного характеру, вантажні та сільськогосподарські роботи, а також заготівля дров до опалювального сезону. Не менш важливою є допомога громадянам з інвалідністю та землякам, які постраждали через бойові дії.
Громадські роботи – це насамперед роботи соціального спрямування: супровід громадян з інвалідністю, допомога в геріатричних закладах; екологічного напряму: ліквідація наслідків стихійних явищ, упорядкування меморіалів, пам'ятників тощо. Окремий напрямок – консультативна робота в органах соціального захисту.
Більш детально – у нашій інфографіці.
***