Безпека, можливість знайти роботу і навчатись та мати житло – ключові фактори для повернення українців, що виїхали за кордон через війну, і Уряд вже працює над створенням умов для реалізації кожної складової. Про це зазначила Перший віцепрем’єр-міністр України – Міністр економіки Юлія Свириденко під час виступу на форумі «Human capital UA».
«В Україні найбільша міграційна криза з часів Другої світової війни – понад 6 мільйонів українців нині за кордоном. Кількість тих, хто вже знайшов там роботу, з кожним місяцем зростає. Наш найбільший виклик – повернути їх додому. Основні чотири фактори, що впливають на повернення українців – безпека, можливість бути працевлаштованим, або мати власний бізнес та розвивати його, можливість навчатись і забезпечення житлом. Ми вже працюємо над реалізацією кожної складової», – зазначила Юлія Свириденко.
Першим і головним фактором є звільнення територій від агресора, а далі – розмінування. Юлія Свириденко наголосила, що на сьогодні Україна є найбільш потенційно замінованою країною в світі. Тому розмінування – це нульовий етап відновлення, без якого неможливо повернути життя на деокуповані території. За її словами, Мінекономіки шукає способи його пришвидшити через застосування нових підходів і способів до розмінування та сучасних технологій, нарощування кількості машин і обладнання для очищення земель, посилення спроможності урядових структур, що займаються розмінуванням, відкриття ринку послуг з розмінування.
Для забезпечення другої складової - можливості українцям працевлаштуватись або зайнятись підприємницькою діяльністю – Уряд ще влітку минулого року запровадив грантові програми єРобота, за якими можна отримати грант на започаткування або розширення свого бізнесу.
«Вже 8283 українця отримали гранти на власну справу. І при цьому створили понад 19 тисяч робочих місць. Створення 1-2 нових робочих місць – ключова вимога отримання гранту. І, зважаючи на високий рівень безробіття, вона буде обов'язковою вимогою всіх державних програм підтримки бізнесу», – наголосила Юлія Свириденко.
Вона нагадала, що також діє програма надання грантів ветеранам та другому з їхнього подружжя, а також грантів на створення та розвиток переробних підприємств. І всі вони продовжать діяти наступного року.
Також важливим напрямом є надання українцям можливості пройти навчання або перенавчання, щоб отримати більш затребувану на ринку праці спеціальність. Адже нині в країні структурне безробіття, коли наявні на ринку праці фахівці не відповідають запитам роботодавців. На сьогодні пройти навчання можна за підтримки Держслужби зайнятості. Зокрема, в центрах профтехосвіти можна отримати фах за однією з 95 робітничих професій. Також українці мають можливість взяти ваучер на навчання за 124 професіями та спеціальностями. Такі ваучери вже отримали 15,5 тисяч українців. Серед найбільш популярних професій, на навчання яким брали ваучери, – психолог, медсестра, кухар, соціальний працівник, водій.
Важливим стимулом для повернення українців з-за кордону є також доступне власне житло. З минулої осені працює програма доступного кредитування єОселя – українці можуть взяти кредити під 3% або 7% на придбання житла.
«Вже видано понад 4 тисячі кредитів за програмою. До кінця цього року іпотеку можуть отримати 10 тисяч українських родин. Програма працює на всій території країни – кредити на купівлю житла беруть і в Запорізькій, і в Харківський, і в Миколаївській областях», – розповіла Юлія Свириденко.