• Посилання скопійовано

Бізнес пропонує уніфікувати підхід щодо надання підтримки бізнесу з територій активних бойових дій

На сьогодні проблемним залишається питання невіднесення деяких прифронтових регіонів до територій активних бойових дій, у зв’язку з чим компанії, що розташовані на відповідних територіях, позбавляються можливості певного роду підтримки

Бізнес пропонує уніфікувати підхід щодо надання підтримки бізнесу з територій активних бойових дій

Бізнес продовжує не тільки працювати, але й розвиватись на більшій частині України. Водночас все ж таки є території, що дуже суттєво постраждали від війни, яку рф розвязала на території України. У цьому ключі, задля стимулювання економічної активності, підтримка підприємців там є вкрай важливою. Наголошує ЕВА.

Проте на сьогодні проблемним залишається питання невіднесення деяких прифронтових регіонів до територій активних бойових дій, у зв’язку з чим компанії, що розташовані на відповідних територіях, позбавляються можливості певного роду підтримки – звільнення від сплати земельного податку, податку на нерухомість, економічного податку тощо. Власне, йдеться про незастосовувати норми Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування деякими видами податку.

Так, Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» №3050-IX від 11 квітня 2023 року, зокрема, передбачено, що власники та користувачі земельних ділянок та об’єктів нерухомого майна не нараховують та не сплачують плату за землю (земельний податок та/або орендну плату), екологічний податок та податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих рф територіях України.  

Переліком №309 території, серед іншого, розмежовуються на такі, на яких ведуться активні бойові дії, а також на території можливих бойових дій. 

Проте з аналізу норм Переліку №309 вбачається, що території, які перебувають у безпосередній близькості до зони ведення бойових дій та систематично потерпають від обстрілів і на яких, відповідно, існують значні труднощі у веденні планованої господарської діяльності з огляду на безпекові ризики та руйнування, не належать до територій активних бойових дій, на які поширюється податкові пільги. І причина є такою.

Так, Мінреінтеграції регулярно оновлює Перелік №309. Проте сід зауважимо, що наказом Мінреінгтеграції від 13 липня 2023 року №199 було включено до Переліку №309 новий пункт 3, який стосується територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси. Відповідно до цього пункту 3 такі території, як Херсонська область, Харківська, Запорізька, Миколаївська, Донецька (Краматорський район) тощо було виключено з переліку територій, де ведуться активні бойові дії. Адже, іншими словами, якщо ведуться на певній території активних бойових дій реєстри, то, на думку податківців, вона втрачає можливість застосування пільги відповідно до Податкового кодексу.

На думку Європейської Бізнес Асоціації, підхід до формування переліку територій активних бойових дій повинен бути єдиний для всіх територій. Мало того, дивно, що вищезазначені території визначаються такими, де бойові дії не ведуться, зважаючи на наслідки збройної агресії у цих регіонах та значні труднощі у провадженні діяльності компаніями. Тож важливо цю ситуацію змінити та все ж таки включити ці території до переліку (перемістивши їх до пункту 2 Переліку №309 як окремий підпункт).

На окрему увагу заслуговує питання зупинення судноплавства рікою Дніпро та в Чорному морі та закриття морських портів Бердянськ, Маріуполь, Скадовськ та Херсон. Так, суттєвих наслідків зазнало судноплавство по р. Дніпро після підриву окупаційними військами рф дамби Каховської гідроелектростанції 6 червня 2023 року. Зупинення річкового судноплавства, своєю чергою, призвело до зупинення основної діяльності річкових портів на р. Дніпро, навіть тих, які не розташовані на територіях, де ведуться, велися чи можуть вестися бойові дії. 

Тому представники бізнесу зауважують, що підтримка суб’єктів господарювання, які здійснюють діяльність у сфері внутрішнього водного (річкового) транспорту, з боку держави є важливим питанням у контексті збереження транспортної інфраструктури країни та відновлення р. Дніпро як основної артерії судноплавства країни.  Водночас наразі, навіть за відсутності судноплавства внутрішніми водними шляхами компанія, все ж має таки сплачувати податок на землю (зауважимо, що доходу компанія не отримує). Тому бізнес пропонує зменшити податок і на землі річкового внутрішнього транспорту.

З відповідними пропозиціями Європейська Бізнес Асоціація вже звернулася до віцепрем’єр-міністра з відновлення України – Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури, віцепрем’єр-міністра України – Міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, Міністра фінансів України, Голови Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики та щиро сподівається, що пропозиції бізнесу щодо підтримки на територіях, де ведуться бойові дії, буде підтримано.

Джерело: Європейська Бізнес Асоціація

Рубрика: Суспільство і життя/Суспільство, події

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Суспільство, події»