• Посилання скопійовано

Стан роботи підприємств на початок 2025 року: результати опитування

На початку 2025 року три чверті компаній (75%) працюють в повному обсязі, 24% – працюють з обмеженнями і 1% – не працюють взагалі. Одне з найбільш поширених обмежень компаній – нестача кваліфікованих працівників/мобілізація

Стан роботи підприємств на початок 2025 року: результати опитування

Серед членських компаній Європейської Бізнес Асоціації 77% продовжать працювати в Україні, незалежно від того, чи завершаться цього року бойові дії. Інші 19% поки що не мають однозначної відповіді і тільки 4% припускають, що в разі продовження бойових дій можуть переглянути свою присутність на українському ринку.

Водночас тільки третина опитаних керівників компаній, а саме 32% переконані, що бойові дії завершаться цього року. Тоді як 25% вважають, що цього не станеться, а 43% не можуть відповісти на це запитання.

Такими є результати нової хвилі опитування «Бізнес під час війни», проведеного Європейською Бізнес Асоціацією серед своїх членських компаній.

На початку 2025 року три чверті компаній (75%) працюють в повному обсязі. 24% – працюють з обмеженнями, і 1% – не працюють взагалі. Найбільш поширеними обмеженнями компаній залишаються нестача кваліфікованих працівників/мобілізація (75%), обмеження географії діяльності (55%) та призупинення роботи на час повітряних тривог (41%). Нагадаємо, пів року тому повноцінно працювали 64% компаній, і 36% працювали з обмеженнями.

За останні пів року зросла кількість керівників, що позитивно оцінюють стан справ у їхньому бізнесі – з 27% до поточних 40%. Водночас 46% оцінюють стан справ задовільно, і 14% – негативно.

До того ж, порівняно з результатами попередньої хвилі, прогнози бізнес-динаміки на наступні пів року стали більш оптимістичними. Наразі 29% респондентів очікують погіршення стану справ у їхнього бізнесу протягом 2025 року (у попередній хвилі погіршення чекали 56%).Кількість тих, хто вважає, що стан справ у їхньому бізнесі покращиться, зросла удвічі за пів року – з 16% до поточних 32%. Водночас 39% не очікують суттєвих змін.

Факторами найбільшого негативного впливу на бізнес підприємці називають нестачу кваліфікованих працівників та мобілізацію (75%), війну, окупацію територій (63%), нестабільність економіки (54%). Пів року тому до топ-3 викликів входили атаки на українську енергосистему, наразі ж цей фактор спустився на четверте місце.

Бізнес нарощує фінансові резерви. Порівняно з серединою 2024 року до 72% збільшилась кількість компаній, що мають фінансові резерви на рік та більше (раніше – 53%). При цьому 22% мають резерви на пів року, 5% – на кілька місяців і тільки 1% – не мають жодних резервів.

Втрати бізнесу від війни залишаються суттєвими. Станом на початок 2025 року для 25% опитаних компаній вони становлять до $1 млн. Водночас 24% повідомляють про втрати в діапазоні $1-10 млн і 16% – про втрати понад $10 млн. Жодних втрат не понесли тільки 11% опитаних компаній Асоціації, а 24% важко їх оцінити.

Підтримка бізнесом Збройних сил залишається стійкою. Наразі 72% компаній підтримують власних працівників у лавах ЗСУ, 56% – допомагають фінансово, 35% – продукцією. До відновлення громади чи регіону долучаються 23% опитаних бізнесів.

У 85% опитаних членських компаній Асоціації сьогодні є співробітники у лавах ЗСУ. Протягом останніх пів року спостерігаємо певну тенденцію до збільшення кількості мобілізованих працівників. У 41% кількість мобілізованих сягає до 10% від загальної кількості військовозобов’язаних (минулої хвилі – у 52%). У 36% кількість мобілізованих сягає 10-20% (28% минулої хвилі), у 8% – 20-30%. Майже половина, а саме 48% компаній, повідомляє, що серед мобілізованих або добровольців є критичні для роботи підприємства спеціалісти.

Серед опитаних компаній тільки 9% проводили релокацію офісу або виробництва у зв’язку з російською агресією, зокрема 7% – в межах України і 2% – за кордон. 86% не проводили релокацію і не планують, тоді як 5% не релокувались, але наразі розмірковують над цим.

Найбільшої підтримки бізнес наразі потребує в таких питаннях:

  • Покращення умов бронювання співробітників .      
  • Помʼякшення валютних обмежень .
  • Мораторій на перевірки.        
  • Покриття військових ризиків.

Джерело: Європейська Бізнес Асоціація

Рубрика: Суспільство і життя/Суспільство, події

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Суспільство, події»