• Посилання скопійовано

Апостилювання подорожчало у 12 разів: деталі від адвокатів

Проставлення апостиля – спеціального штампа, що засвідчує справжність підпису, статусу особи та печатки на офіційних документах, які подаються за кордоном, подорожчало. Так, плата зросла з 51 до 610 грн для фізосіб та з 85 до 1060 грн – для юридичних

Апостилювання подорожчало у 12 разів: деталі від адвокатів

Державна послуга з проставлення апостиля – спеціального штампа, що засвідчує дійсність підпису, статусу особи та печатки на офіційних документах, які подаються за кордоном, стала дорожчою. Згідно з повідомленням Мінʼюсту, плата зросла з 51 до 610 грн для фізичних осіб та з 85 до 1060 грн – для юридичних.

Що стоїть за цими цифрами та як правильно діяти у нових умовах – про це розповів Голова Комітету НААУ з питань інвестиційної діяльності та приватизації Андрій Шабельніков в ефірі «Суспільного».

Апостиль – це механізм міжнародного визнання документів, який значно спрощує обіг офіційних паперів між державами. Він проставляється на документах, які використовуватимуться у країнах – учасницях Гаазької конвенції 1961 року. До таких належать не лише дипломи, свідоцтва про народження чи шлюб, а й судові рішення, документи прокуратури у кримінальних провадженнях, нотаріальні акти.

«Апостиль – це юридичний «проїзний квиток» для українського документа за кордон. Без нього ні диплом, ні свідоцтво про шлюб, ні рішення суду не матимуть чинності у країнах – учасницях Гаазької конвенції», – пояснив суть послуги адвокат.

Певні документи, як-от водійські посвідчення, трудові книжки, паспорти, свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів чи дозвіл на зброю, не підлягають апостилюванню в оригіналі. Утім, за словами А.Шабельнікова, є практичне рішення. «Є легальний лайфхак: можна засвідчити нотаріальну копію такого документа, і вже на неї проставити апостиль. Це дозволяє обійти технічну заборону на апостилювання оригіналів певних категорій документів», – зазначив він.

Адвокат вважає, що здорожчення вартості не було несподіванкою з огляду на зростання цифровізації послуги та те, що тариф залишався незмінним роками. Він також звернув увагу, що послуга апостилювання у посередників і раніше могла коштувати до 3 – 4 тис. гривень. Тож навіть після зростання державної вартості нова ціна виглядає більш прозорою й обґрунтованою.

Окрему увагу А.Шабельніков звернув на альтернативу апостиля для країн, що не є учасницями Гаазької конвенції, – там застосовується консульська легалізація. Це значно складніший і триваліший процес, який потребує звернення до посольства або консульства відповідної держави.

Таким чином, підвищення вартості апостиля – це не лише питання фінансів, а й сигнал до громадян і бізнесу уважніше ставитися до процедури оформлення документів, які використовуються за кордоном. Знання юридичних деталей та правильна підготовка – запорука того, що документ буде визнаний та прийнятий іноземними органами без зайвих перепон.

***

Читайте також: З 3 травня буде збільшено плату за проставлення апостиля

Джерело: Національна Асоціація Адвокатів України

Рубрика: Суспільство і життя/Суспільство, події

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Суспільство, події»