
Нагадаємо, що з 13 лютого 2025 діє нова редакція п. 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №3621-ІХ. А саме встановлено, що громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим законом зобов’язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби.
Хто саме з військовозобов'язаних і в який термін повинен пройти ВЛК? Чи потрібно проходити повторне ВЛК військовозобов'язаному, якщо він проходив ВЛК рік чи більше тому? З цими запитаннями звернувся до Міноборони нардеп та член Комітету ВРУ з питань національної безпеки, оборони та розвідки Олександр Федієнко.
У відповідь на депутатське звернення Міноборони зазначило, що громадяни зобов'язані проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров’я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.
Постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов'язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період та/або під час дії правового режиму воєнного стану дійсна протягом одного року з дня закінчення медичного огляду.
Громадяни віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності Законом №3621-ІХ (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов'язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Такі громадяни для отримання направлення на ВЛК для проходження медичного огляду зобов'язані:
- самостійно звернутися до ТЦК та СП (військовозобов'язані та резервісти Служби безпеки України до Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів України до відповідного підрозділу розвідувальних органів України)
- або через «Резерв+».
Військовозобов'язані, які звернулися до районного (міського) ТЦК та СП (Центрального управління або регіональних органів СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів) із заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, крім тих, що були раніше визнані обмежено придатними або тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на строк від 6 до 12 місяців відповідно до висновку ВЛК, у разі закінчення строку дії довідки (постанови) ВЛК, за винятком тих, які визнані в установленому порядку особами з інвалідністю.
Військовозобов'язані, у яких строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не завершився, на медичний огляд не направляються. Це не стосується випадків, коли військовозобов'язані:
- приймаються на військову службу за контрактом,
- або були визнані обмежено придатними та не проходили повторний медичний огляд з метою визначення їх придатності до військової служби (за винятком тих, які визнані в установленому порядку особами з інвалідністю),
- самостійно виявили бажання пройти медичний огляд.