
Як повідомляють деякі ЗМІ, з 1 червня 2025 року держава вирішила приділити особливу увагу ВПО в частині виконання ними їх військових обов’язків. Наприклад, таку новину можна побачити тут.
При цьому говориться, що:
- З 1 червня 2025 року в Україні починає діяти оновлений порядок мобілізації, який безпосередньо стосується ВПО;
- з 1 червня громадяни зі статусом ВПО підлягають мобілізації нарівні з іншими категоріями українців. У зв'язку з воєнним станом уряд уніфікує вимоги до всіх військовозобов'язаних, включно з переселенцями.
Проте насправді:
- наразі немає офіційної інформації про якийсь новий порядок мобілізації з 1 червня 2025 року;
- за діючим законодавством щодо мобілізації для ВПО не передбачено жодних пільг. Тобто внутрішньо переміщені особи вже підлягають мобілізації так само, як й інші громадяни. І так було з самого початку воєнного стану.
Що треба пам'ятати ВПО:
1) треба легалізувати свій статус. Тобто отримати довідку про те, що ви – ВПО. Ваш статус захищає Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб». Він же вимагає отримання такої довідки (ст. 4), форму і порядок отримання якої затверджено постановою КМУ від 01.10.2014 №509;
2) якщо ви зареєструвалися як ВПО, то маєте повідомляти соцзабез про зміну місця проживання. Це не означає, що ви не можете залишати місце, обране вами як місце постійного проживання, проте облік є облік – залишити це місце надовго без взяття на облік за новим місцем проживання означає втратити статус ВПО.
За наявності у ВПО обґрунтованих причин термін відсутності за фактичним місцем проживання може бути збільшений з 60 до 90 днів. Для цього ВПО звертається з відповідною письмовою заявою за місцем проживання у структурний підрозділ з питань соціального захисту населення.
Якщо ж ви вирішили змінити місце постійного проживання, то маєте повідомити структурний підрозділ з питань соціального захисту населення за новим місцем проживання протягом 10 днів з дня прибуття на нове місце проживання;
3) щодо військового обліку (дивимось Постанову КМУ №1487). У разі залишення свого місця проживання треба в семиденний строк з дати взяття на облік ВПО стати на військовий облік у ТЦК за місцем перебування на обліку ВПО (військовозобов’язані та резервісти СБУ – в Центральному управлінні або регіональних органах СБУ, а військовозобов’язані та резервісти розвідувальних органів – у зазначений строк повідомити про зміну місця проживання відповідним підрозділам розвідувальних органів).
Ці три пункти стосуються всіх військовозобов’язаних віком від 18 до 60 років!
Взяття громадян, які прибули з тимчасово окупованих територій України, на персонально-первинний та персональний військовий облік здійснюється після взяття таких осіб на облік ВПО та на військовий облік в ТЦК, в органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів за місцем фактичного проживання.
Тобто для того, щоб ваш роботодавець міг вести військовий облік, вам потрібно отримати статус ВПО (довідку) і стати на військовий облік у ТЦК, в СБУ або в розвідувальному органі за цим новим місцем проживання.
Таким чином, нічого нового для ВПО з 1 червня 2025 року не відбувається. Вони, як й інші громадяни:
- повинні перебувати на військовому обліку,
- можуть отримати відстрочку від мобілізації та/або бути заброньовані за місцем роботи,
- можуть бути зняті з військового обліку через вік або через непридатність тощо.