
В умовах війни, коли вітчизняний оборонно-промисловий комплекс прагне забезпечити сили оборони країни усім необхідним та фокусується на зменшенні термінів постачання сучасних видів озброєння, військової і спеціальної техніки та боєприпасів, критично важливим є забезпечення виробництва повним спектром спеціалістів відповідної галузі.
Проте під час бронювання військовозобов’язаних працівників підприємства стикаються з фактами отримання військовозобов’язаними працівниками повісток на етапі звірки військовооблікових даних та у період між днем прийняття Мінстратегпромом рішення про визначення підприємства, установи або організації критично важливими для ОПК та прийняттям відповідного рішення про бронювання військовозобов’язаних працівників.
З огляду на це 30 травня 2025 року у ВРУ зареєстровано проєкт Закону №13335 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо організації трудових відносин в умовах воєнного стану".
Ним пропонується у ст. 25 Закону "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" уточнити, що бронюванню підлягають військовозобов’язані працівники підприємств, установ і організацій, які в установленому КМУ порядку визначено критично важливими для функціонування економіки в особливий період, у сфері оборонно-промислового комплексу, у яких:
- відсутній або оформлений неналежним чином військово-обліковий документ,
- чи/та він не перебуває на військовому обліку,
- чи/та не уточнив персональні дані зазначені у пункті 2 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення” Закону №3633-IX,
- чи/та перебуває в розшуку (крім випадків порушення статті 336 та статті 337 ККУ).
Тривалість такого бронювання не має перевищувати 45 календарних днів з дня укладання трудового договору з таким працівником та надається не більше одного разу за один календарний рік.
Крім того, законопроєктом пропонується внести зміни до Закону «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» з метою розширення особливостей укладення та розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця на підприємствах сфери оборонно-промислового комплексу.
Уточнюється, що при укладенні трудового договору строк випробування при прийнятті на роботу не може перевищувати 45 календарних днів для будь-якої категорії працівників.
З метою оперативного залучення до виконання роботи нових працівників, а також усунення кадрового дефіциту та браку робочої сили такі підприємства мають право укладати трудовий договір з працівником, у якого відсутній або оформлений неналежним чином військово-обліковий документ чи/та він не стоїть на обліку у районних (міських) ТЦК, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів, на час проходження строку випробування при прийнятті на роботу. Це не буде порушенням посадовими особами підприємств, установ та організацій законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
У період дії воєнного стану допускається звільнення працівника з ініціативи роботодавця, якщо військовозобов'язаний працівник протягом строку випробування при прийнятті на роботу на підприємства, установи і організації у сфері оборонно-промислового комплексу не привів свої військово-облікові документи у відповідність до вимог чинного законодавства.
У разі прийняття цей Закон набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Оновлення від 18.07.2025
За висновком комітету ВРУ рекомендовано Верховній Раді України включити законопроєкт №13335 до порядку денного тринадцятої сесії Верховної Ради України дев’ятого скликання та за результатами розгляду в першому читанні прийняти його за основу, доручивши Комітету доопрацювати зазначений законопроєкт з урахуванням поправок і пропозицій суб’єктів права законодавчої ініціативи та внести його на розгляд Верховної Ради України у другому читанні.
Зауважимо, що для захисту працівників від мобілізації під час воєнного стану бізнес пропонує внести зміни до п. 29 Порядку №76: на час розгляду заявки через Дію (до 72 год.) працівники не підлягають призову чи мобілізації. Про це ми писали тут.
Реакція Міноборони
РБК зазанчає, що у Міністерстві оборони не підтримали такий законопроєкт. У відомстві пояснили свою позицію тим, що:
- захист країни - обов'язок громадян, закріплений Конституцією;
- бронювання можливе тільки для тих, хто перебуває на військовому обліку і має відповідні документи;
- законопроєкт пропонує дати бронь навіть тим, хто в розшуку або не стоїть на обліку - це "суперечить чинним законам".
Військовий облік на підприємстві у 2025 році: все, що потрібно знати бухгалтеру і кадровику
Щоби ведення військового обліку не стало головним болем бухгалтерів і кадровиків, ми підготували надзвичайно корисну добірку найкращих і найпопулярніших матеріалів на цю тему.
Це — ваш надійний путівник по більш як 20 новинам і статтям на сайті «Дебету-Кредиту».