• Посилання скопійовано

«Дебет-Кредит» за тиждень. Найважливіші бухгалтерські новини за 7 - 11 липня

Державну соцдопомогу з 1 липня призначає ПФУ, воєнний стан та загальну мобілізацію незабаром знову продовжать, у Резерв+ вже можна сплатити штрафи. А ще - нюанси індексації зарплати у серпні, індекс інфляції за червень та нові довідники податкових пільг

«Дебет-Кредит» за тиждень. Найважливіші бухгалтерські новини за 7 - 11 липня

Незабаром воєнний стан та загальну мобілізацію продовжать ще на 90 днів

Верховна Рада знову, вже 16-й раз, проголосує за продовження воєнного стану та загальної мобілізації. Точніше спочатку РНБО прийме укази, далі Президент внесе їх законом, потім Рада їх схвалить. Про це повідомив Я. Железняк.

З його слів, воєнний стан та загальну мобілізацію продовжать знову на 90 днів, тобто по 5 листопада 2025 року.

Всі попередні дати продовження дії воєнного стану можна переглянути в нашому довіднику.

 

Що нового у ДПС?

  1. Нові довідники податкових пільг. ДПСУ оприлюднила нові довідники податкових пільг №129/1 та №129/2 (станом на 01.07.2025). У них надано перелік пільг із податку на прибуток, плати за землю, ПДВ, акцизного податку, податку на нерухомість, місцевих податків та зборів. Ознайомитися з довідниками можна тут.
  2. Повні РРО-штрафи у розмірі 100% та 150% від розрахунків. З 1 серпня за порушення вимог використання РРО/ПРРО доведеться сплачувати повний розмір штрафів у 100% вартості товарів при першому порушенні та 150% – вартості при кожному наступному порушенні.
  3. Зміни до Розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва. Мінагрополітики внесло зміни до Розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва. У новій редакції викладені графи «Джерела інформації» рядків 1.1 та 1.2 та рядок 3.5.

 

Два свіжі податкові роз’яснення

  1. Для підтвердження купівлі товару недостатньо однієї ТТН. ДПС у листі від 08.07.2025 №729/2/99-00-24-01-01-02 зробила висновок: ТТН може підтверджувати факт транспортування, а не саму купівлю. Для підтвердження купівлі слід мати інвойс, контракт, платіжку та банківські виписки.
  2. ФОП отримав кошти на особистий рахунок: чи визнавати дохід? Якщо коштами за договором, укладеним від імені ФОПа, було помилково зараховано оплату на рахунок, відкритий для особистих потреб, – ці кошти все одно вважаються доходом ФОПа. Вони обов’язково мають бути відображені в обліку та включені до декларації. На цьому наголосили тернопільські податківці.

 

Наближаються граничні терміни подання звітності та сплати податків

По-перше, 18 липня (п’ятниця) буде останнім днем сплати авансових внесків за липень 2025 року з єдиного податку та військового збору для фізосіб-"єдинників" І та ІІ груп, з ПДФО та податку на прибуток для торговців пальним.

По-друге, 21 липня (понеділок) – останній день сплати ЄСВ ФОПами за ІІ кв. 2025 року. На що звернути увагу та кого це не стосується - читайте тут.

По-третє, 21 липня – останній день подання податкової звітності за червень 2025 року. Зокрема, потрібно буде подати єдину звітність з ПДФО, ВЗ та ЄСВ та декларації з ПДВ, акцизу, плати за землю та ренти. Але виконати свій обов'язок можна й після війни, якщо зараз немає такої можливості.

 

Податкові перевірки: поради від експертки

Експертка Вікторія Величко навела шість ознак того, що бізнес уже потрапив у фокус податківців. Так, якщо платнику податків регулярно надходять листи з уточненнями, проханням “надати інформацію” чи “розкрити джерела надходжень” — це не випадковість. Це ознака моніторингу. Ваш кейс податківці уже аналізують.

Крім того, експертка навела основні пункти, які можуть стати об'єктом перевірки з боку податкової. Фізособи-«єдинники» також не захищені від перевірок, якщо їх діяльність викликає підозру або скарги.

 

Державну соцдопомогу з 1 липня призначає ПФУ (усього 39 видів виплат)

Із 1 липня Пенсійний Фонд отримав повноваження щодо виплати 39 видів держсоцдопомог, у т.ч. при народженні дитини, соцстипендій, які раніше призначалися органами соцзахисту. Докладно про правила подання заяви та прийняття рішень ПФУ щодо них ми розповіли у цій статті.

Також нагадуємо, що з 1 липня маємо нову базову соціальну допомогу. Хто має право на допомогу та у якій сумі? Які документи треба подати? Чим відрізняються Заяви про намір та про призначення? Скільки чекати на призначення допомоги? Чи отримають її ті, хто за кордоном? Це разова виплата чи щомісячна? Читайте у нашій статті.

 

Чи треба індексувати зарплату у серпні 2025 року?

У серпні 2025 року тим, хто обрав базовий місяць – грудень 2024, потрібно індексувати зарплату працівників вже вчетверте. Тим, хто дослухався порад Мінсоцполітики і базовим місяцем вважає січень 2025 року, індексувати потрібно вдруге за коефіцієнтом 4,4%. Докладніше – у статті від редакції.

 

Сканування паперових трудових книжок: залишилося вже менше року!

Нагадуємо, що граничним терміном для сканування паперових трудових книжок є 10 червня 2026 року.

Як електронна трудова книжка замінила паперові? Чи обов’язково зараз вести паперову трудову книжку? Як провести сканування паперових трудових книжок та передачу даних до ПФУ? Що робити із паперовою трудовою книжкою після сканування? Читайте у нашій статті.

Перевірити результат роботодавець може у кабінеті страхувальника на сайті ПФУ в розділі «Відомості про трудові відносини», а застрахована особа – в особистому кабінеті на вебпорталі у розділі «Мої звернення».

 

Відпустки працівникам у 2025 році: нові роз’яснення від держорганів

Щорічні основна та додаткові відпустки надаються працівникові з таким розрахунком, щоб вони були використані, як правило, до завершення робочого року. Під час війни за рішенням роботодавця може бути обмежено тривалістю 24 календарні дні за поточний робочий рік. Докладніше розповів Мін’юст у цій новині.

Держпраці наголосила, що законодавством про працю передбачено можливість відкликання працівника з відпустки, але лише з щорічної. Тобто з неоплачуваної відпустки відкликати працівника роботодавець не має права.

А Мінекономіки виклало у новому листі свою позицію щодо видання наказу на період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами. На думку міністерства, це не є обов'язковим. Основною і достатньою підставою для надання такої відпустки є листок тимчасової непрацездатності.

Також звертаємо увагу, що Президент підписав Закон №4514-ІХ. Згідно з ним тривалість відпустки, порядок, умови її надання та оплати для спортсменів, включених до національної збірної, та спортивних суддів визначатиме КМУ; для інших працівників – трудовий та/або колективний договір.

 

Працевлаштування осіб з інвалідністю: три аналітичні статті

  1. Як надавати щорічну основну відпустку працівникам з інвалідністю у 2025 році? Тривалість щорічної основної відпустки для працівників з інвалідністю довша ніж базові 24 календарні дні. Але з якої дати працівник отримує право на таку відпустку? І який документ підтверджує це право? Про це тут.
  2. Витяг про підтвердження інвалідності надано в електронному вигляді: чи треба засвідчувати копію PDF-файлу? Витяг з рішення експертної команди щодо інвалідності фізособа може отримати як в електронному вигляді на електронну пошту, так і в паперовому вигляді – на звичайну пошту. Що в обох випадках має надати працівник роботодавцю для застосування ставки ЄСВ 8,41%? Читайте тут.
  3. За невиконання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю – внески замість штрафу! Як це буде відбуватись? Аналізуємо Закон №4219 щодо змін у санкціях за невиконання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю та новий проєкт Порядку обчислення середньомісячної зарплати для розрахунку внеску на підтримку працевлаштування таких осіб – у цій статті.

 

В Україні можуть запровадити 4-денний робочий тиждень, – Гетманцев

За словами Д. Гетманцева, в Україні можуть запровадити 4-денний робочий тиждень — проте лише за згодою роботодавця і працівників, без обов’язкового впровадження, особливо у воєнний час. Розповіло Схiдне міжрегiональне управлiння Держпрацi.

Нардеп наголосив, що така опція мала б бути добровільною, щоб працівник і роботодавець могли домовитися про зручний режим роботи.

«Можливо, це буде збереження 40 годин на 4 дні або інші домовленості між працівниками і роботодавцями. Думаю, що навіть у військовий час український бізнес і люди можуть самі обирати найбільш прийнятний режим роботи», — додав нардеп.

 

До уваги роботодавців!

  1. Ненормований робочий день: правила встановлення і додаткова відпустка. Кому встановлюється ненормований робочий день? Чи можлива комбінація «неповний робочий день + ненормований робочий час»? Чи надається за це додаткова відпустка? Читайте тут.
  2. Тривога в робочий час: як діяти працівникам та що з оплатою? Чи можна залишати робоче місце під час тривоги? Як у таких випадках оплачується робочий час? Чи є законними вимоги роботодавця працювати під час повітряної тривоги? Роз’яснив Мінюст.
  3. Обмін контактними даними: які нові обов'язки для працівників і роботодавців? З 14 червня протягом не більше 10 к.дн. слід повідомляти про зміну своїх контактних даних (адреса проживання, е-пошта, телефони, месенджери). Окремо запроваджено обов’язок роботодавців до 13 серпня оновити свої дані в ЄДР та проінформувати про це працівників.
  4. Як оформити відсутність працівника через його мобілізацію? Якщо працівник не надав жодного документа, що підтверджує факт його мобілізації, його відсутність необхідно табелювати як неявки з нез’ясованих причин (НЗ).

 

Інші новини

  1. Індекс інфляції за червень 2025 року - 100,8%. За даними Держстату від 09.07.2025, інфляція на споживчому в червні 2025 р. порівняно з травнем 2025 р. становила 0,8%, із червнем 2024 р. – 14,3%.
  2. У Резерв+ вже можна сплатити штрафи (оновлена версія застосунку 1.7.1). У першій версії – за неуточнення даних до 16 липня 2024 року. Далі Міноборони планує надати можливість сплати і за інші порушення.
  3. Уряд ухвалив запуск нової виплати – «Пакунок школяра». Це буде грошова допомога в розмірі 5000 грн на придбання необхідного канцелярського приладдя, книжок, дитячого одягу та взуття для тих, хто відправляє свою дитину в перший клас в офлайн-форматі. Як отримати допомогу – читайте тут.
  4. Як планують підвищувати зарплати вчителів з 2026 по 2028 рік? Бюджетною декларацією передбачено такий середній розрахунковий розмір заробітної плати вчителя на місяць без нарахувань ЄСВ: 2026 рік – 17 000 грн, 2027 рік – 18 300 грн, 2028 рік – 19 600 грн.
  5. Мінфін вніс зміни до НП(С)БО 12 «Фінансові інвестиції». Згідно зі змінами до НП(С)БО 12 «Фінансові інвестиції», балансова вартість інвестицій зменшується інвестором на суму зменшення корисності інвестиції.


Слава Україні!
Ваш «Дебет-Кредит»

Автор: «Дебет-Кредит»

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: «Дебет-Кредит»/Новини порталу

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Новини порталу»