Найближчим часом Верховна Рада України має розглянути законопроєкт №7264, направлений на підтримку безперебійного виробництва та постачання сільськогосподарської продукції під час воєнного стану. Розповідає ЕВА.
Документ передбачає низку спрощень та відтермінувань у законодавчих змінах, аби зменшити адміністративне навантаження на аграрний бізнес на період воєнного стану.
Попри надскладні умови аграрні компанії продовжують роботу та налагоджують експорт в умовах війни. Тому аграрний бізнес вітає спрощення фітосанітарних вимог при експорті та переміщенні продукції рослинного походження територією України, що передбачені цим законопроєктом. Так, зокрема, це стосується можливості оформлення фітосанітарного сертифіката в електронній формі. Також важливо, що цим документом передбачене розширення кола фахівців на час воєнного стану, які зможуть відбирати зразки та проводити фітосанітарну експертизу, та запроваджено спрощений порядок уповноваження приватних лабораторій.
Також законопроєктом на період воєнного стану та 90 днів після його завершення буде скасована необхідність отримання висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи для державної реєстрації пестицидів і агрохімікатів. Водночас держава гарантує безпечність препаратів шляхом затвердження гігієнічних нормативів та регламентів безпечного застосування пестицидів і агрохімікатів, які протягом двох років розробляються та перевіряються уповноваженими науковими установами Міністерства охорони здоров’я України.
Європейська Бізнес Асоціація повністю підтримує зазначену ініціативу як надзвичайно важливий крок для гарантування продовольчої безпеки держави. Скасування висновку прискорить процес державної реєстрації на 3-6 місяців та дозволить уже цієї весни зареєструвати близько 200 продуктів. Вчасне та достатнє постачання ЗЗР та добрив є надзвичайно важливим у період весняно-літніх польових робіт з урахуванням фактичної неможливості їх ввезення морськими шляхами.
Законопроєктом №7264 також передбачається відтермінування вступу в дію оновленої редакції Закону України «Про ветеринарну медицину». На думку експертів Асоціації, це є позитивним та виваженим рішенням, оскільки закон мав вступити в силу з березня 2023 року, але станом на початок 2022 року з 85 необхідних нормативно-правових актів, було прийнято лише два.
Водночас, законопроєкт було б доречно доповнити нормою, яка б продовжила термін дії реєстрації ветеринарних препаратів на період війни. Оскільки вимога до подачі документів в паперовому вигляді ускладнила цей процес, на сьогодні є ризик, що певні препарати для тварин можуть зникнути з ринку. Для певних продуктів не існує українських аналогів, тож зупинка їх реєстрації може призвести до збільшення частки контрабанди та негативно позначиться на здоров’ї тварин та якості тваринницької продукції.
Документ також передбачає можливість для українських виробників органічної продукції, які здійснювали виробництво за стандартами ЄС, перейти на українські стандарти виробництва без додаткового перехідного періоду, якщо це відбувається у рамках одного органу сертифікації, а також одержати державну підтримку.
Даний законопроєкт вже був схвалений Комітетом ВРУ з питань аграрної та земельної політики, тож сподіваємось, що він знайде підтримку більшості також і під час голосування у Парламенті.